Hotei

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o smějícím se Buddhovi. O historickém zakladateli buddhismu pojednává článek Gautama Buddha.
Hotei / Budai / Maitréja
Typická socha Budaie ve Vietnamu
Typická socha Budaie ve Vietnamu
Úmrtíkolem roku 916
Národnostčínská
Znám jakoSmějící se Buddha, Tlustý Buddha, Maitréja
Obdobístředověk
Nábož. vyznáníčchanový čínský buddhismus a zen-buddhismus
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hotei (japonsky Hotei nebo Hotai) neboli Budai (čínsky 布袋, Bùdài) jsou různá jména pro tzv. „Smějícího se Buddhu“, často nazývaného také jako „Tlustý Buddha“, který je v čínském čchanovém buddhismu považován za Buddhu Maitréju (příštího buddhu).

Jeho původ je možné hledat v čínském mnichovi Čhci Cch' (čínsky, Keiši japonské čtení) resp. přezdívaný Putaj (či Budai) podle stále přítomného plátěného pytle, či (Budaiši), který žil v desátém století našeho letopočtu (zemřel roku 916), teprve později začal být považován za vtělení bódhisattvy Maitréji, tedy světce, který je předurčen stát se příštím buddhou.

Hotei se stal přirozenou součástí buddhismu, taoismušintoismu hlavně díky excentrickému zenovému mnichovi, který žil za vlády čínské dynastie Liang. V současné době zdobí podobizna Hoteie mnoho chrámů, restaurací a amuletů, má obvykle podobu tlustého buddhistického mnicha. V Japonsku je Hotei považován za jednoho ze Sedmi bohů štěstí. V japonské mytologii je Hotei často popisován jako usměvavý stařík, který putuje světem, sleduje rušný život, hraje si s dětmi a vždy má pro ně v pytli nějakou sladkost.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]