Monoxyl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Indiáni při výrobě lodi z kmene stromu

Monoxyl, z řeckého monoxylon – „(loď vydlabaná z jednoho kmene)“, je typ plavidla, používaný v pravěku a u primitivnějších etnik v různých částech světa dodnes. Monoxyly hojně používali například staří Slované.

Monoxyly, archeologicky doložené už v době kamenné, jsou nejstarším typem lodí vůbec. Při zhotovování monoxylu byl poražen příhodně velký kmen, zbaven kůry a zaoblen až zašpičatěn na obou koncích. Poté byl pomocí teslice vydlabán vnitřní prostor, tak, aby zajistil dostatečný prostor pro posádku a náklad, ale aby přitom zůstaly dostatečně silné stěny. Ve starších dobách před zavedením kovových nástrojů se k vytvoření dutiny v kmeni používalo vypalování ohněm.

Pro plavbu na otevřeném moři mohl být monoxyl vybaven jedním nebo dvěma vahadly – podlouhlými kmínky, připevněnými pomocí dlouhých tyčí rovnoběžně s osou trupu.

Jeden monoxyl nalezený po povodních v r. 2002 v řečišti Jizery u Skorkova je k vidění v muzeu v Čelákovicích. Je to první známý nález monoxylu z území naší republiky vyrobeného z kmene jedle bělokoré. Jeho přesné datování ještě není stanoveno. Je v zachovalém stavu, po konzervaci a délka dochované části je téměř 670 cm.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]