Mimosa tenuiflora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxMimosa tenuiflora
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád bobotvaré (Fabales)
Čeleď bobovité (Fabaceae)
Rod citlivka (Mimosa)
Binomické jméno
Mimosa tenuiflora
Některá data mohou pocházet z datové položky.


Kůra citlivky

Mimosa tenuiflora, syn. Mimosa hostilis je trnitý keř vyskytující se hojně v severovýchodní oblasti Brazílie (Paraíba, Pernambuco, Rio Grande do Norte, Ceará, Bahia) a jižním Mexiku v oblastech Chiapas a Oaxaca. Nejčastěji se vyskytuje v nížinách, ale i v nadmořské výšce 1000 metrů se s ním lze setkat.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstá do výšky až 8 metrů a to v průměru za 4-5 let. Zpeřené listy, připomínající kapradí, dosahují délky až 5 cm a dělí se na 15-33 částí. Květy jsou bílé, 4-5 cm dlouhé. Plodem je lusk, který obsahuje 4-5 semen hnědé barvy o průměru 3-4 mm. Na severní polokouli kvete od listopadu do července. Na jižní polokouli od září do ledna. Kůra je hnědá až šedé barvy, uvnitř červenohnědá.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

V přírodě se semena Mimosy šíří větrem v okruhu 5 a 8 metrů od mateřské rostliny. Lusky se suší na slunci a po rozpuku se doporučuje vysadit semena v písčité půdě. Klíčí při teplotě 10 – 30°C, ideální teplota je 25°C. I po 4 letech skladování je možné semena vysadit. Doba klíčení je 2-4 týdny.

Lékařství a léčitelství[editovat | editovat zdroj]

Mayové se vždy zabývali výzkumem rostlin, které se vyskytovaly v oblastech Mexika. Tyto rostliny využívali k výrobě potravin, léků a také kosmetickým přípravků. Jednou z takových rostlin, byl právě strom Tepezcohuite, jehož léčebné účinky považovali za zázrak. Používali ho především k léčbě kožních onemocnění. Jeho kůru kladli na rány, vředy a popáleniny, čímž předcházeli bolestem a tvorbě jizev. Výtažky z kořene citlivky hrály důležitou roli v rituálech starobylého kultu boha Juremy v Brazílii. Umožňovala prý příslušníkům kmene nahlédnout do světa zemřelých. Používala se především v obřadech, které předcházely válečným tažením kmene. Jurema umožňovala, aby příslušníci kmene vydrželi celou noc před bojem vzhůru a přitom měli halucinace. Dnes však užívání citlivky jako halucinogenní látky, až na pár kmenů v oblasti Pernambuco v jižní Brazílii téměř vymizelo.

Díky lidovým tradicím nebylo na léčivé účinky zapomenuto a můžeme sílu tohoto zázračného stromu využívat do dnes. Produkty z tohoto stromu slouží především k péči o pokožku v případě výskytu vrásek, oparů, akné, jizev, ekzémů i atopických, popálenin, strií, celulitidy, řezných ran… Prášek z kůry obsahuje 16% tříslovin, které působí svíravě, čímž dochází k zastavení krvácení kůže. Tento proces pomáhá chránit tělo před infekcí, zatímco kůže buduje novou ochrannou tkáň. V současné době je Tepezcohuite využíván k výrobě vlasových a kožních produktů, které slouží k omlazení pleti.

Halucinogenní účinky[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Dimethyltryptamin.

Mimosa tenuiflora je zdrojem mnoha alkaloidů, včetně dimethyltryptaminu (DMT). Ten se nachází zejména v kůře jejích kořenů, kde jeho obsah dosahuje 1-1,7 %. DMT má velmi intenzivní psychedelické účinky a je hlavní psychoaktivní součástí entheogenu ayahuasca. Kromě Mimosy tenuiflory se k výrobě ayahuascy jako zdroj DMT využívají i jiné rostliny, například Psychotria viridis nebo Psychotria carthagenensis.

DMT je v České republice nelegální látkou, ale kůra kořenů Mimosy je legálně dostupná. Z toho důvodů bývá mnohdy využívána k extrakci DMT pro rekreační užití.

Jiné možnosti využití[editovat | editovat zdroj]

V Brazílii a Mexiku je keř využíván jako krmivo pro místní dobytek a zvířata. Také je důležitým zdrojem píce pro včely[zdroj?] zejména v období sucha a na začátku období dešťů. Vzhledem k vysokému množství taninu (16 %), který zabraňuje hnilobě, je dřevo Mimosy velmi často využíváno k výrobě přístřešků, mostů, nábytku, plotů. Je také velmi dobrým palivem ve formě dřevěného uhlí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mimosa tenuiflora na anglické Wikipedii.