Mimosa tenuiflora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
List citlivky
Kůra citlivky

Mimosa tenuiflora, syn. Mimosa hostilis je trnitý keř vyskytující se hojně v severovýchodní oblasti Brazílie (Paraíba, Pernambuco, Rio Grande do Norte, Ceará, Bahia) a jižním Mexiku v oblastech Chiapas a Oaxaca. Nejčastěji se vyskytuje v nížinách, ale i v nadmořské výšce 1000 metrů se s ním lze setkat. Vyrůstá do výšky až 8 metrů a to v průměru 4-5 let.

Listy Mimosy dosahují délky až 5 cm a dělí se na 15-33 částí.

Květy jsou 4-5 cm dlouhé. Každý plod obsahuje 4-5 semen hnědé barvy o velikosti 3-4mm v průměru. Na severní polokouli kvete od listopadu do července. Na jižní polokouli od září do ledna.

Kůra je hnědé až šedé barvy. Uvnitř červenohnědá.

Pěstování[editovat | editovat zdroj]

V přírodě se semena Mimosy šíří větrem v okruhu 5 a 8 metrů od mateřské rostliny. Lusky se suší na slunci a po rozpuku se doporučuje vysadit semena v písčité půdě. Klíčí při teplotě 10 – 30°C, ideální teplota je 25°C. I po 4 letech skladování je možné semena vysadit. Doba klíčení je 2-4 týdny. V České republice se s Mimosou lze setkat ve formě pokojové rostliny pod názvem Citlivka stydlivá. Je známa především svou nevšední reakcí na dotyk a světlo.

Lékařství a léčitelství[editovat | editovat zdroj]

Mayové se vždy zabývali výzkumem rostlin, které se vyskytovaly v oblastech Mexika. Tyto rostliny využívali k výrobě potravin, léků a také kosmetickým přípravků. Jednou z takových rostlin, byl právě strom Tepezcohuite, jehož léčebné účinky považovali za zázrak. Používali ho především k léčbě kožních onemocnění. Jeho kůru kladli na rány, vředy a popáleniny, čímž předcházeli bolestem a tvorbě jizev. Výtažky z kořene citlivky hrály důležitou roli v rituálech starobylého kultu boha Juremy v Brazílii. Umožňovala prý příslušníkům kmene nahlédnout do světa zemřelých. Používala se především v obřadech, které předcházely válečným tažením kmene. Jurema umožňovala, aby příslušníci kmene vydrželi celou noc před bojem vzhůru a přitom měli halucinace. Dnes však užívání citlivky jako halucinogenní látky, až na pár kmenů v oblasti Pernambuco v jižní Brazílii téměř vymizelo.

Díky lidovým tradicím nebylo na léčivé účinky zapomenuto a můžeme sílu tohoto zázračného stromu využívat do dnes. Produkty z tohoto stromu slouží především k péči o pokožku v případě výskytu vrásek, oparů, akné, jizev, ekzémů i atopických, popálenin, strií, celulitidy, řezných ran… Prášek z kůry obsahuje 16% tříslovin, které působí svíravě, čímž dochází k zastavení krvácení kůže. Tento proces pomáhá chránit tělo před infekcí, zatímco kůže buduje novou ochrannou tkáň. V současné době je Tepezcohuite využíván k výrobě vlasových a kožních produktů, které slouží k omlazení pleti.

Jiné možnosti využití[editovat | editovat zdroj]

V Brazílii a Mexiku je keř využíván jako krmivo pro místní dobytek a zvířata. Také je důležitým zdrojem píce pro včely[zdroj?] zejména v období sucha a na začátku období dešťů. Vzhledem k vysokému množství taninu (16 %), který zabraňuje hnilobě, je dřevo Mimosy velmi často využíváno k výrobě přístřešků, mostů, nábytku, plotů. Je také velmi dobrým palivem ve formě dřevěného uhlí.