Metteniusa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Metteniusa

Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: incertae sedis
Čeleď: Metteniusaceae
Rod: Metteniusa
H.Karst., 1859
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Metteniusa je jediný rod čeledi Metteniusaceae vyšších dvouděložných rostlin. Jsou to stromy se střídavými jednoduchými listy, rostoucí v mlžných lesích ve Střední Americe a v jihoamerických Andách.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci rodu Metteniusa jsou stromy se střídavými jednoduchými listy. Květy jsou pětičetné, pravidelné, oboupohlavné, v úžlabních vrcholičnatých květenstvích. Kalich je srostlý, vytrvalý a obklopuje semeník. Korunní lístky jsou dužnaté, na bázi krátce srostlé v korunní trubku. Tyčinek je pět a střídají se s korunními lístky. Semeník je svrchní, s jedinou komůrkou (pseudomonomerní) a s nitkovitou čnělkou zakončenou málo diferencovanou bliznou. Koruna a tyčinky po opylení odpadávají. Plodem je peckovice.[1]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod Metteniusa zahrnuje 7 druhů a je rozšířen ve Střední Americe a jihoamerických Andách od Kolumbie a Venezuely po Peru a Ekvádor. Klasickým stanovištěm jsou mlžné horské lesy v nadmořských výškách 250 až 2000 metrů.[1]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V minulosti byl ve většině systémů řazen rod Metteniusa do čeledi Alangiaceae. Ta byla posléze v systému APG zrušena, rod Alangium byl vřazen do čeledi dřínovité (Cornaceae) a rod Metteniusa přeřazen do samostatné čeledi Metteniusaceae, která byla ponechána nezařazená do řádu v rámci vývojové větve nazývané 'Lamiids'.[2][3] Tachtadžjan řadil Metteniusaceae do samostatného řádu Metteniusales v rámci nadřádu Celastranae.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Některé indiánské kmeny severní a východní Kolumbie používají semena Metteniusa edulis jako potravinu.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c GONZÁLEZ, Favio A.. American Journal of Botany: Flower and fruit characters in the early-divergent lamiid family Metteniusaceae, with particular reference to the evolution of pseudomonomery.. [s.l.] : [s.n.], 2009.  
  2. BREMER, B. et al.. Botanical Journal of the Linnean Society: An Update of the APG Classification .... [s.l.] : [s.n.], 2009.  
  3. STEVENS, P.F.. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: . Dostupné online.