Medokvětovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Melianthaceae)
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Medokvětovité

alternativní popis obrázku chybí
Frankoa Francoa appendiculata
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: kakostotvaré (Geraniales)
Čeleď: frankoovité (Francoaceae)
A.Juss., 1832
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Medokvětovité (Melianthaceae) je bývalá čeleď dvouděložných rostlin z řádu kakostotvaré (Geraniales). Jsou to byliny i dřeviny, povětšině s nápadnými květy, rostoucí v Africe a Chile. V systému APG IV, vydaném v roce 2016, je čeleď medokvětovité sloučena s čeledí Vivianiaceae do nově pojaté čeledi frankoovité (Francoaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Medokvětovité jsou byliny, keře a stromy se střídavými jednoduchými nebo zpeřenými listy bez palistů nebo s velkými intrapetiolárními palisty. Žilnatina listů je zpeřená nebo dlanitá. Květy jsou pravidelné až silně dvoustranně souměrné, 4 až 5-četné, uspořádané v hroznech, řidčeji v latách. Kališní lístky jsou volné nebo srostlé, korunní jsou volné. Tyčinek je 4 až 10. Tyčinky jsou nejčastěji volné, řidčeji na bázi srostlé. Někdy jsou v květech přítomna staminodia. Semeník je svrchní, srostlý nejčastěji ze 4 nebo 5 plodolistů. Čnělka je jediná nebo jsou blizny přisedlé. Plodem je tobolka nebo schizokarp rozpadající se na 5 oříšků.[1][2][3]

Čeleď zahrnuje jen 13 druhů v 5 rodech. Je rozšířena v subsaharské Africe a v Peru.[4]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V systému APG II, publikovaném v roce 2003, byly do čeledi Melianthaceae sloučeny celkem 3 drobné čeledi. Čeleď Melianthaceae, obsahující africké rody Melianthus a Bersama, byla v klasických systémech řazena do řádu mýdelníkotvaré (Sapindales), zatímco čeledi Francoaceae (chilské rody Francoa a Tetilla) a Greyiaceae (jihoafrický rod Greyia) nejčastěji do řádu lomikamenotvaré (Saxifragales) nebo do jeho blízkosti.

V systému APG IV, vydaném v roce 2016, je čeleď Melianthaceae sloučena s čeledí Vivianiaceae do nové čeledi Francoaceae (frankoovité).[5]

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Některé druhy, zejména z rodů frankoa (Francoa), medokvět (Melianthus) a greja (Greyia) jsou v klimaticky příhodných oblastech využívány jako okrasné rostliny.

Přehled rodů[editovat | editovat zdroj]

Bersama, Francoa, Greyia, Melianthus, Tetilla

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J.. The Families of Flowering Plants: Melianthaceae [online]. . Dostupné online.  
  2. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J.. The Families of Flowering Plants: Francoaceae [online]. . Dostupné online.  
  3. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J.. The Families of Flowering Plants: Greyiaceae [online]. . Dostupné online.  
  4. STEVENS, P.F.. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: . Dostupné online.  
  5. BYNG, James W. et al.. An update of the Angiosperm Phylogeny Group classification for the orders and families of flowering plants: APG IV. Botanical Journal of the Linnean Society. 2016, čís. 181. Dostupné online.  
  6. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha : Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky)