Medvědí hora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Medvědí hora
Pohled z Roklanu přes Medvědí horu (levá dolní polovina) k Filipově huti
Pohled z Roklanu přes Medvědí horu (levá dolní polovina) k Filipově huti

Vrchol 1225 m n. m.
Prominence 18 m
Izolace 1 km → Roklan
Poznámka Hora v 1. zóně NP Šumava
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Pohoří Šumava / Šumavské pláně / Kvildské pláně / Roklanské pláně
Souřadnice
Medvědí hora
Medvědí hora
Povodí Otava, Vltava
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Možná hledáte: přírodní památku Medvědí hora.

Medvědí hora (německy Bärensteindl) je 1225 m vysoký plochý hřbet nacházející se v Modravských slatích v centrální zóně ochrany přírody NP Šumava, asi 1,5 km od hranice s Německem. Přes vrchol probíhá rozhraní katastrálních území Javoří Pila a Roklanský Les obce Modrava.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Po 2. světové válce se hora nacházela v nepřístupném hraničním pásmu, přímo přes její vrchol vedla od severu k jihu 1. linie Železné opony. Průsek po ostnatých drátech dnes již zarůstá, na horu nevede žádná cesta a přístup na vrchol není z důvodu ochrany přírody dovolen.

Vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Hora má dva vrcholy, vzdálené od sebe 700 m, na obou se nachází vrcholová skalka. Výhledy jsou kvůli vzrůstajícím stromům omezené, vidět je pouze Roklan.

  • Severní vrchol (1224 m) – oficiální vrchol Medvědí hory. Od jižního oddělen mělkým sedlem. Vrcholové skalky jsou uváděny jako Židovské skály.
  • Jižní vrchol (1225 m) - na většině map neoznačen. Na vrcholové skalce jižního vrcholu se nachází malá pamětní deska. Asi 400 m jihovýchodně od něj se nachází Roklanská chata.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Porost tvoří podmáčené smrčiny, traviny a různé druhy bobulovin. Smrčiny na severních svazích nesou název Židovský les. Horu obklopují velké komplexy rašelinišť – Rokytská slať, Roklanská slať a Novohuťské močály.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]