Marta Gottwaldová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Marie Holubová)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marta Gottwaldová
ministr Václav Kopecký (vlevo), Marta Gottwaldová (uprostřed)a ministr dr. Jaromír Dolanský (vpravo)
ministr Václav Kopecký (vlevo), Marta Gottwaldová (uprostřed)a ministr dr. Jaromír Dolanský (vpravo)
Narození 17. září 1899
Kopřivnice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 28. října 1953 (ve věku 54 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbení Olšanské hřbitovy
Manžel(ka) Klement Gottwald
Děti Marta Čepičková
Příbuzní Alexej Čepička zeť
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marta Gottwaldová, rozená Marie Holubová (17. září 1899 Kopřivnice[1]28. října 1953, Praha[1]), byla manželkou čtvrtého československého prezidenta Klementa Gottwalda.

Život[editovat | editovat zdroj]

Marie Holubová se narodila se jako nemanželské dítě Rosalii Holubové, chudé vdově po čeledínu Augustinu Žitníkovi.[1] Přestože dostala jméno Marie, začala si z neznámých důvodů říkat Marta. Pokoušela se vyučit číšnicí, ale učení nechala a začala pracovat jako služka. Svého manžela poprvé potkala v roce 1919 a již o rok později mu porodila dceru Martu (1920–1998), o niž se musela starat sama, protože Gottwald po svatbě netoužil, i když otcovství přiznal. Žít spolu začali až v roce 1924, vzali se 21. března 1928.[2]

I když Marta Gottwaldová nikdy nevstoupila do KSČ, byla svému manželovi věrnou společnicí a trpěla všechny nepříjemnosti, které plynuly z toho, že její manžel byl komunistickým extrémistou v demokratickém Československu. V listopadu 1938 společně emigrovali do SSSR, kde se Gottwald stal tajemníkem Exekutivy Komunistické internacionály. Po válce se jejím zetěm stal Alexej Čepička, budoucí armádní generál a ministr.

Poté, co se Klement Gottwald po převratu v roce 1948 stal prezidentem, stala se Marta první dámou Československa. Stylem se snažila napodobit svou předchůdkyni Hanu Benešovou, ale vzhledem ke zcela odlišnému zázemí, výchově a v neposlední řadě i nevzhledné, obézní postavě se jí zdaleka nepodařilo dosáhnout její elegance a už vůbec ne obliby a popularity.

Zemřela krátce po svém manželovi po závažné nemoci. Její lékař uvedl, že šlo o rakovinu ženských orgánů, ale jiné zdroje uvádějí, že to byl karcinom štítné žlázy, se kterou měla problémy celý život (což bylo hlavní příčinou její pověstné obezity).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ZÍDEK, Petr. Po boku : třiatřicet manželek našich premiérů (1918–2012). Praha: Universum, 2012. 416 s. ISBN 978-80-242-3694-0. 
  • Pavel Kosatík: Osm žen z Hradu
  • FROLÍK, František. Osobnosti Kladenska s ukázkami jejich rukopisů. 1. vyd. Nové Strašecí: Jiří Červenka - Gelton, 2015. 281 s. ISBN 978-80-88125-00-6. Kapitola Marta Gottwaldová, s. 50. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]