Marta Gottwaldová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Marie Holubová)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marta Gottwaldová
Narození 17. září 1899
Kopřivnice
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 28. října 1953 (ve věku 54 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbení Olšanské hřbitovy
Manžel(ka) Klement Gottwald
Děti Marta Čepičková
Příbuzní Alexej Čepička zeť
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Marta Gottwaldová, rozená Marie Holubová (17. září 1899 Kopřivnice[1]28. října 1953, Praha[1]), byla manželkou čtvrtého československého prezidenta Klementa Gottwalda.

Život[editovat | editovat zdroj]

Marie Holubová se narodila se jako nemanželské dítě Rosalii Holubové, chudé vdově po čeledínu Augustinu Žitníkovi.[1] Přestože dostala jméno Marie, začala si z neznámých důvodů říkat Marta. Pokoušela se vyučit číšnicí, ale učení nechala a začala pracovat jako služka. Svého manžela poprvé potkala v roce 1919 a již o rok později mu porodila dceru Martu (1920–1998), o niž se musela starat sama, protože Gottwald po svatbě netoužil, i když otcovství přiznal. Žít spolu začali až v roce 1924, vzali se 21. března 1928.[2]

I když Marta Gottwaldová nikdy nevstoupila do KSČ, byla svému manželovi věrnou společnicí a trpěla všechny nepříjemnosti, které plynuly z toho, že její manžel byl komunistickým extrémistou v demokratickém Československu. V listopadu 1938 společně emigrovali do SSSR, kde se Gottwald stal tajemníkem Exekutivy Komunistické internacionály. Po válce se jejím zetěm stal Alexej Čepička, budoucí armádní generál a ministr.

Poté, co se Klement Gottwald po převratu v roce 1948 stal prezidentem, stala se Marta první dámou Československa. Stylem se snažila napodobit svou předchůdkyni Hanu Benešovou, ale vzhledem ke zcela odlišnému zázemí, výchově a v neposlední řadě i nevzhledné, obézní postavě se jí zdaleka nepodařilo dosáhnout její elegance a už vůbec ne obliby a popularity.

Zemřela krátce po svém manželovi po závažné nemoci. Její lékař uvedl, že šlo o rakovinu ženských orgánů, ale jiné zdroje uvádějí, že to byl karcinom štítné žlázy, se kterou měla problémy celý život (což bylo hlavní příčinou její pověstné obezity).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Kopřivnice, matrika N, 1892-1900, snímek 188, Matriční záznam o narození a křtu
  2. Marta Gottwaldová ředila manželovi alkohol, hlídala, aby tolik nepil, iDNES, 14. června 2014

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ZÍDEK, Petr. Po boku : třiatřicet manželek našich premiérů (1918–2012). Praha: Universum, 2012. 416 s. ISBN 978-80-242-3694-0. 
  • Pavel Kosatík: Osm žen z Hradu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]