Marie Bydžovská-Komínková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
PhDr. Marie Bydžovská-Komínková
Rodné jménoMarie Komínková
Narození20. února 1876
Veselí nad Lužnicí
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí27. května 1969 (ve věku 93 let)
Veselí nad Lužnicí
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Místo pohřbeníOlšanské hřbitovy
Alma materFilozofická fakulta Univerzity Karlovy
Povoláníhistorička, spisovatelka a badatelka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Bydžovská-Komínková (rozená Komínková, 20. února 1876 Veselí nad Lužnicí[1]27. května 1969 tamtéž) byla česká historička, regionální badatelka, spisovatelka, překladatelka z francouzštiny, sufražetka a feministka. Stala se roku 1903 jednou z prvních promovaných doktorek na Filosofické fakultě Karlo-Ferdinandovy univerzity a jednou z prvních Češek, které dosáhly vysokoškolského vzdělání. Posléze se provdala za matematika a rektora Univerzity Karlovy Bohumila Bydžovského.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a studia[editovat | editovat zdroj]

Narodila se ve Veselí nad Lužnicí. Po absolvování měšťanské školy na Žižkově začala studovat v Praze na nově otevřeném (1890) prvním soukromém dívčím gymnáziu ve střední Evropě Minerva[2]. Komínková se chtěla věnovat lékařství, proto roku 1896 přestoupila na chlapecké Akademické gymnázium, kde maturovala roku 1898.

Následně začala studovat historii, geografii a filosofii na Filosofické fakultě Karlo-Ferdinandovy univerzity v Praze. Až do roku 1900 docházely dívky na přednášky na hospitační studium (bez statutu řádné posluchačky); v roce 1900 bylo novým zákonem dívkám umožněno skládat zkoušky za celou dosavadní dobu studia. První absolventkou Karlo-Ferdinandovy univerzity se pak roku 1902 stala lékařka Anna Honzáková, spolužačka Komínkové z Minervy. 30. května 1903 pak úspěšně zakončila doktorandské studium, mj. u profesorů Jaroslava Golla, Tomáše Masaryka a Drtiny, a získala titul PhDr..

Provdala se za matematika Bohumila Bydžovského, s manželem žili v Praze. Následně začala užívat zdvojené příjmení. Ve své vědecké práci se zabývala především regionální historií rodného Veselí nad Lužnicí a přilehlých regionů. Rovněž se věnovala překladatelské činnosti z francouzštiny. Manžel Bohumil působil v letech 1946–1947 v pozici rektora Univerzity Karlovy.

Úmrtí[editovat | editovat zdroj]

Marie Bydžovská-Komínková zemřela 27. května 1969 ve Veselí nad Lužnicí ve věku 93 let. Ve stejném roce zemřel také její manžel Bohumil. Společně byli pochováni v rodinné hrobce na Olšanských hřbitovech[3].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Komínková Marie. is.cuni.cz [online]. [cit. 2021-03-02]. Dostupné online. 
  2. Spolek pro ženské studium r. 1890, který vydržoval školu s názvem Minerva. Začala ve dvou místnostech u kostela sv. Vojtěcha ve Pštrossově ulici s 51 žákyněmi. Zásluhu o vznik měla především Eliška Krásnohorská
  3. Dr. Marie Bydžovská (Komínková) 1876 - 1969 BillionGraves Record. BillionGraves [online]. [cit. 2021-03-02]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]