Marcelo Caetano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marcelo Caetano
Marcello caetano.jpg
Stranická příslušnost
Členství União Nacional

Narození 17. srpna 1906
Lisabon
Úmrtí 26. října 1980 (ve věku 74 let)
Rio de Janeiro
Alma mater Lisabonská universita
Profese politik, vysokoškolský učitel, advokát a historik
Ocenění velkokříž Řádu Isabely I. Katolické
Řád svatého Jakuba od meče
Grand Cross of the Order of Christ (Portugal)‎
Großkreuz des Turm- und Schwertordens
Commons Kategorie Marcello Caetano
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marcelo José das Neves Alves Caetano (17. srpna 1906, Lisabon26. října 1980, Rio de Janeiro) byl portugalský politik a poslední předseda rady portugalského Nového státu (Estado Novo).

Marcelo Caetano, profesor obojího práva na Lisabonské univerzitě, začal svou politickou dráhu za vlády Salazara, kdy vykonával funkci ministra kolonií.

Poté, co Salazara schvátila v roce 1968 mozková mrtvice, ho portugalský prezident Américo Tomás jmenoval 28. září 1968 do funkce předsedy rady, tedy obdoby předsedy vlády.

Caetano se snažil o mírné uvolnění jinak velmi konzervativní portugalské politiky, jako zastánce multikulturního a multirasového portugalského státu však odmítal uznat nezávislost afrických kolonií, především Angoly, Portugalské Guiney (dnes Guiney-Bissau) a Mozambiku. Dlouhotrvající války v těchto třech koloniích Portugalsko ekonomicky zcela vyčerpávaly a vyžádaly si též nemalé lidské oběti, což vedlo k rostoucímu odporu obyvatelstva proti jeho vládě.

Byla to právě armáda, která ho v roce 1974 svrhla během nekrvavého puče, který se stal základem Karafiátové revoluce. Nová politická garnitura mu umožnila odejít do exilu, čehož Caetano využil a svůj život dožil v Brazílii. Zemřel 26. října 1980 v Rio de Janeiru.