Malý princ

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Malý princ
The B 612 Asteroid, Hakone, Japan.jpg
Autor Antoine de Saint-Exupéry
Původní název Le Petit Prince
Země Francie
Jazyk francouzština
Žánry filozofický román, román pro děti, novela a literatura pro děti
Ocenění 100 nejdůležitějších knih 20. století podle Le Monde
Vydavatel Reynal & Hitchcock
Datum vydání 6. dubna 1943
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malý princ (francouzsky Le petit prince) vydaný v roce 1943 je nejznámější literární dílo francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho. Jde současně o jeden z nejznámějších pohádkových příběhů moderní světové literatury. Kniha obsahuje mnoho metafor a přirovnání, lze zde najít myšlenky, které autor konkrétněji vyjádřil v Zemi lidí. Kniha vypráví příběh pilota (samotného Exupéryho), který ztroskotá na Sahaře a tam se setkává s Malým princem, jenž sem přišel z daleké planetky.

Kniha obsahuje také autorovy kresby, které jsou reprodukovány ve většině vydání. Kniha byla přeložena do více než 300 jazyků a dialektů. Prodalo se celosvětově více než 140 milionů kopií[1]. Jde o jednu z 50 nejprodávanějších knih[2]. Dílo bylo zpracováno v několika filmových adaptacích, včetně filmového muzikálu Lernera Loeweho, dvou oper a jednoho animovaného seriálu. Jde o vhodnou knihu pro začátečníky při studiu francouzského jazyka.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Vypravěč ve dvaceti sedmi krátkých kapitolách seznamuje čtenáře s příběhem Malého prince. Vypravěč (samotný Antoine de Saint-Exupéry) uvízne v poušti a snaží se opravit svůj letoun, když se náhle objeví Malý princ. Prosí vypravěče, aby mu nakreslil beránka. Vypravěč, který neví, jak jej nakreslit, nakreslí hroznýše se slonem uvnitř žaludku, kresbu, kterou považovali dospělí za klobouk.

„Né Né“ říká princ. „Já nechci hroznýše se slonem uvnitř! Já chci beránka…“ Vypravěč nakreslí beránka, ale kresby se Malému princi nelíbí. Nakonec vypravěč nakreslí bednu, ve které je beránek. Malý princ, který vidí beránka v bedně, tak, jak vidí slona v hroznýši, říká „To je perfektní.“

Vypravěč hovoří o asteroidu, domovu malého prince. Malý princ žije na planetce B612 o velikosti domu. Tráví svůj den péčí o ni, vytrhává baobaby, které tam neustále zakořeňují. Stromy by proměnily planetku v prach, kdyby je někdo nevytrhal. Malý princ si zamiluje růžičku, a ta, zdá se, jeho cit opětuje, protože největší ho nechá odejít a to je projevem čisté lásky. Na planetce jsou také tři sopky (dvě činné a jedna vyhaslá). Malý princ opouští svůj domov, aby viděl vesmír, při své cestě navštíví šest dalších planetek (číslovaných od 325 do 330), každá obývaná jiným dospělým.

  • Král, který vládne celému vesmíru, káže hvězdám činit to, co dělají i bez něj. Každý člověk je jeho poddaný a musí ho poslouchat, neboť jsou jeho rozkazy rozumné. Když se Malý princ rozhodne odejít, jmenuje ho král svým vyslancem.
  • Domýšlivec, který chce být obdivován všemi, ale žije na své planetce sám. Neslyší nic, co není projevem obdivu.
  • Pijan, který pije, aby zapomněl, že se stydí, že pije.
  • Byznysmen, který je neustále zaneprázdněný počítáním hvězd, o kterých si myslí, že jsou jeho. Přeje si je použít, aby mohl koupit více hvězd.
  • Lampář, který žije na planetce, kde se den a noc střídají jednou za minutu. Před nějakou dobou mu bylo nařízeno rozsvěcet lampu v noci a zhasínat ji ráno. V té době se těleso otáčelo rozumnou rychlostí a lampář měl čas na odpočinek. Poté se ale rychlost otáčení zvýšila. Lampář chtěl zůstat věrný příkazu, a tak rozžíná a zhasíná lampu každou minutu, bez odpočinku.
  • Zeměpisec, který tráví všechen svůj čas tvorbou map, ale nikdy neopouští svůj stůl k dalším objevům.

Psychoanalytický rozbor[editovat | editovat zdroj]

Hlubinný psychoanalytik Eugen Drewermann rozebírá tuto pohádku ve své knize Co je důležité, je očím neviditelné[3]. V ní identifikuje postavy pohádky následovně:

Malý Princ - disociované alterego samotného vypravěče (Antoine de Saint-Exupéry). Disociaci štěpení spouští stres ze život ohrožující nehody na poušti. Rozhovor mezi pilotem a Malým Princem je vlastně rozhovor dospělého Saint-Exupéryho s jeho vnitřním dítětem.

Růže - vrtkavá, vyčítavá matka až možná s hysterickými rysy, která synovi, Saint-Exupérymu, znemožňuje citové odpoutání.

Liška - přítelkyně autora.

Jinými slovy podle Drewermanna se autor v této knize vypořádává s přechodem mezi vlastním dětstvím a dospělostí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku The Little Prince na anglické Wikipedii. (Konkrétně se jedná o část ,,Příběh".)

  1. BELL, Susan. I shot French literary hero out of the sky. The Scotsman [online]. 2008-03-17, rev. 2008-03-18 [cit. 2008-07-04]. Dostupné online. 
  2. Best-Selling Books of All-Time: Top Selling Books by Ranking. James Clear. Dostupné online [cit. 2017-05-16]. (anglicky) 
  3. Drewermann, Eugen. Co je důležité, je očím neviditelné: hlubinně psychologický výklad Malého prince. Překlad Jan Spousta. 1. vyd. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 1996. 137 s. ISBN 80-85959-14-3.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]