Malála Júsufzajová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Malála Júsufzajová
Malála Júsufzajová (listopad 2013, Štrasburk)
Malála Júsufzajová (listopad 2013, Štrasburk)
Rodné jménoMalála Júsufzaj
Narození12. července 1997 (26 let)
Mingora, Chajbar Paštúnchwá
Národnostpaštunská
Alma materEdgbaston High School (2013–2017)
Lady Margaret Hall (2017–2020)
OceněníSacharovova cena za svobodu myšlení (2013)
Nobelova cena za mír (2014)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Malála Júsufzajová nebo Malála Júsufzaj[P. 1] (paštunsky ملاله یوسفزۍ‎‎; * 12. července 1997), je pákistánská bojovnice za lidská práva, zejména právo dívek na vzdělání, za což v roce 2014 získala Nobelovu cenu za mír.

Život

Proslavila se v roce 2009, kdy pro BBC popisovala život za vlády Tálibánu, který v té době okupoval údolí Svát. Poté, co pákistánská armáda Tálibán z údolí vytlačila, získala Malála nejvyšší státní civilní ocenění za hrdinství.

Dne 9. října 2012 přežila útok tálibánského ozbrojence, který ji postřelil do hlavy a do krku, když se autobusem vracela ze školy. Šest dní po hospitalizaci v Pákistánu byla převezena do nemocnice v britském Birminghamu. Prodělala několik náročných operací, mj. rekonstrukci lebky a zákrok, který jí měl pomoci obnovit sluch v levém uchu. Z nemocnice byla propuštěna v únoru 2013.

V březnu 2013 nastoupila v Birminghamu do školy. Po útoku vznikla na její podporu petice, díky které se stala nejmladším člověkem nominovaným na Nobelovu cenu míru v historii. Podepsalo ji více než 2700 lidí.[1] V roce 2014 tuto cenu získala (podělila se o ní s Indem Kailášem Satjarthim) za svůj boj o právo dívek a žen na vzdělání.[2]

Projev v OSN

Malála Júsufzajová v Oválné pracovně, 11. října 2013

V den svých 16. narozenin přednesla řeč na půdě OSN v New Yorku, ve které apelovala na důležitost vzdělání pro miliony dětí, které dnes do škol chodit nemohou. Základní školu v současnosti podle BBC nemůže navštěvovat 57 milionů dětí na světě, a to zejména dívek. Ve vzdělání vidí možnost obrany proti radikálním myšlenkám. „Extremisté se knih bojí, síla vzdělání je děsí. Kniha a pero – to jsou naše nejsilnější zbraně,“ uvedla.[3]

Odkazy

Poznámky

  1. Správný přepis z paštštiny je Malála Júsufzajová,[zdroj?] česká média však používají přepis Malalaj Júsufzaiová.

Reference

Externí odkazy

Šablona:Link GA