Mafia: Definitive Edition

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Mafia: Definitivní edice)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mafia: Definitive Edition
Mafia - Definitive Edition logo.png
Základní informace
Vývojář Hangar 13
Vydavatel 2K Games
Režiséři Haden Blackman
Alex Cox
Producent Nicole Sandoval
Skladatelé Jesse Harlin
Matt Bauer
Herní série Mafia
Platformy Microsoft Windows
PlayStation 4
Xbox One
Datum vydání 25. září 2020
Žánry Third-person shooter
Akční adventura
Herní mód Single-player
Oficiální webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mafia: Definitive Edition je připravovaný remake videohry Mafia: The City of Lost Heaven z roku 2002, vyvinutý společností Hangar 13 a publikován společností 2K Games. Hra byla oznámena v květnu 2020 a její vydání je naplánováno na září 2020. Je zasazena ve fiktivní městě Lost Heaven v USA ve 30. letech 20. století a vypráví příběh vzestupu a pádu gangstera Tommyho Angela v Salieriho zločinecké rodině.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Taxikář Tommy Angelo se po náhodném střetu s dvěma gangstery, Pauliem a Samem, stává členem Salieriho zločinecké rodiny. Po letech práce pro rodinu se však proti ní obrací a rozhodne se proti rodině vypovídat. V epilogu je zastřelen hlavními postavami Mafie II: Vitem a Joem.

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Mafia: Definitive Edition je koncipovaná jako kompletní remake originálu, postavena od základů, který však zachovává původní mise, postavy a příběh, který rozšiřuje. Všechny filmové scény byly od znova nahrány a předabovány. Stejně jako v originálu z roku 2002 hráči ovládají Tommyho Angela během kampaně pro jednoho hráče, pohybovat se lze pěšky či širokým výběrem automobilů a nyní nově i motocykly.[1] Remake využívá stejný herní engine jako Mafia III, vylepšený světelný model a systém krytí, který původní hra neměla.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Mafia: Definitive Edition byla oznámena 13. května 2020 jako součást Mafia: Trilogy – remake Mafia, remaster Mafia II a re-release Mafia III. Vyvinuta kompletně od základů studiem Hangar 13 a bude obsahovat „rozšířený příběh, hratelnost a hudbu“. Na vývoji se podílelo přes 200 lidí v Praze a Brně a další v Brightonu a Novatu. Vydání bylo původně naplánováno na 28. srpna 2020, z důvodů pandemie COVID-19 byla však odložena na 25. září.[2]

Vývojáři se u anglického obsazení rozhodli pro kompletní přeobsazení rolí oproti originálu z roku 2002. Herci mimo hlasu poskytli postavám svou podobu a výkon pro motion capture. Pro roli Tommyho Angela byl vybrán australsko-italský herec Andrew Bongiorno.[3] Prezident Hangar 13 Haden Blackman uvedl: „Jelikož naše filmečky zhusta využívají data z motion capture, bylo nezbytné obstarat hlasové i fyzické výkony. Hledali jsme herce, kteří nejenže zněli jako jejich role, ale navíc tak i vypadali a dokázali je zahrát nejen v dabingu, ale i v rámci motion capture.“

Plné lokalizace se dočkaly pouze jazyky, jenž byly plně lokalizovány v původní hře a tedy angličtina, čeština, francouzština,[4] italština,[5] němčina,[6] ruština[7] a španělština.[8]

Další zásadní proměnou prošlo samotné zasazení. Vývojáři se zaměřili na napodobení stylu Amerických měst ve 20. a 30. letech 20. století, aby obohatili atmosféru a estetiku Lost Heaven a jednotlivých čtvrtí; některé čtvrti byly také přejmenovány (Hoboken – Holbrook). Úpravy v topografii mapy vedly ke změně v rozložení ulic, jež byly provedeny pro příjemnější jízdu a podle týmu měly za následek více vyhlídek na město. Bylo využito specializovaného data-mapping systému k identifikování často využívaných cest, aby byla omezena jízda po stále stejných trasách. Což se projevilo kupříkladu přemístěním Salieriho baru a závodního okruhu[9].

Česká lokalizace[editovat | editovat zdroj]

Remake bude kromě titulků nabízet i dabing, mimo jiných jazyků, také v češtině. Ten má na starosti i společně s distribucí společnost Cenega Czech. Oproti anglickému originálu, kde se rozhodli pro kompletní přeobsazení, pro český dabing byla snaha obsadit co nejvíce stejných herců z původní hry, avšak i zde došlo k přeobsazením[3][10]

Další postavy jako Vincenzo, Ralph a Lucas Bertone zatím nebyly oznámeny. Do dosud nespecifikovaných rolí byli obsazeni Libor Hruška[11] a Michal Holán.[12]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mafia: Definitive Edition na anglické Wikipedii.

 1. BUMBOVÁ, Zuzana. Remake původní Mafia 1 nabídne i český dabing, motorky a nový scénář [online]. CDR, 2020-05-20 [cit. 2020-06-26]. Dostupné online. 
 2. WEB, 2K. A Message from Hangar 13 and 2K. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-04]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. a b WEB, 2K. Recasting Tommy Angelo for Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-03]. Dostupné online. (anglicky) 
 4. WEB, 2K. The supporting cast of Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-05]. Dostupné online. (francouzsky) 
 5. WEB, 2K. The supporting cast of Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-05]. Dostupné online. (italsky) 
 6. WEB, 2K. The supporting cast of Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-05]. Dostupné online. (německy) 
 7. WEB, 2K. The supporting cast of Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-05]. Dostupné online. (rusky) 
 8. WEB, 2K. The supporting cast of Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-05]. Dostupné online. (španělsky) 
 9. WEB, 2K. Rebuilding Lost Heaven for Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-03]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. WEB, 2K. The supporting cast of Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-03]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. BUMBOVÁ, Zuzana. Remake původní Mafie ukázal příběhový trailer. Jak se tváříte na změny? [online]. CDR, 2020-06-15 [cit. 2020-06-26]. Dostupné online. 
 12. BARTKOVSKÝ, Martin. Kultovní hra Mafia nabírá české dabéry: Vrací se Petr Rychlý, Marek Vašut říká „bez komentáře“ [online]. Reflex, 2020-06-18 [cit. 2020-06-26]. Dostupné online.