Mafia: Definitive Edition

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Mafia: Definitivní edice)
Mafia: Definitive Edition
Základní informace
VývojářHangar 13[pozn. 1]
Vydavatel2K Games
RežiséřiHaden Blackman
Alex Cox
ProducentNicole Sandoval
SkladateléJesse Harlin
Matt Bauer
Vladimír Šimůnek
Herní sérieMafia
PlatformyMicrosoft Windows
PlayStation 4
PlayStation 5
Xbox One
Xbox Series X
Datum vydání25. září 2020 (původně 25. Srpna 2020)
ŽánryThird-person shooter
Akční adventura
Herní módSingle-player
KlasifikacePEGI 18 a více
ESRB 17 a více
Oficiální webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mafia: Definitive Edition (česky Mafia: Definitivní edice) je remake videohry Mafia: The City of Lost Heaven z roku 2002, vyvinutý společností Hangar 13 a publikován společností 2K Games. Je zasazena ve fiktivním městě Lost Heaven v USA ve 30. letech 20. století a vypráví příběh vzestupu a pádu gangstera Tommyho Angela v Salieriho zločinecké rodině. Je to čtvrtá hra v sérii Mafia.

Hra byla vydána pro Windows, PlayStation 4 a Xbox One 25. září 2020. Hra obdržela obecně kladné recenze od kritiků, s pochvalami za snahu znovu oživit příběh, výkony herců a grafiku, ale byli i kritické hlasy ke kvalitě animací. Získala ocenění Česká hra roku 2020 za technologické řešení.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Taxikář Tommy Angelo se po náhodném střetu s dvěma gangstery, Pauliem a Samem, stává členem Salieriho zločinecké rodiny. Po letech práce pro rodinu se však proti ní obrací a rozhodne se proti rodině vypovídat. V epilogu je zastřelen hlavními postavami Mafie II: Vitem Scalletou a Joem Barbarem.

Děj v každé jednotlivé kapitole hry je velmi podobný originálu z roku 2002.

Seznam misí

 • Prolog (1938)
 1. Nabídka, která se neodmítá (1930)
 2. Uprchlík
 3. Molotov Party
 4. Běžná rutina
 • Intermezzo 1 (1938)
 1. Fairplay (1932)
 2. Sára
 3. Radši si zvykej
 4. Coura/Kněz
 • Intermezzo 2 (1938)
 1. Výlet do přírody (1933)
 2. Omerta
 3. Návštěva lepší společnosti
 4. Skvělý obchod
 • Intermezzo 3 (1938)
 1. Dobrou chuť (1935)
 2. Všechno nejlepší
 3. Bastard se štěstím
 4. Smetánka
 • Intermezzo 4 (1938)
 1. Volební kampaň (1938)
 2. Jen tak pro radost
 3. Melouch
 4. Smrt umění
 • Epilog (1938–1951)

Hratelnost[editovat | editovat zdroj]

Mafia: Definitive Edition je koncipovaná jako kompletní remake originálu, je postavena od základů, zachovává však původní mise, postavy a příběh, který rozšiřuje a upravuje. Všechny filmové scény byly znovu nahrány a předabovány. Stejně jako v originálu z roku 2002 hráči ovládají Tommyho Angela během kampaně pro jednoho hráče, pohybovat se lze pěšky či širokým výběrem automobilů a nově i na motocyklu.[1] Remake využívá stejný herní engine jako Mafia III, vylepšený světelný model a systém krytí, který původní hra neměla. Oproti původní hře přibyly motocykly. Ve hře je také nastavení obtížnosti 'Classic Difficulty', jde o nejtěžší nastavení, které mění některé hratelnostní prvky, jako například nutnost hlídat si množství munice a reakce policie na zločiny - tato nastavení přibližují hru originálu.

Mimo hlavní příběhovou linii je ve hře separátní mód Volné jízdy "Free ride" jako poklona původní hře. Tento mód umožňuje hráči prozkoumat město bez nutnosti plnit mise. Oproti originálu, je Volná Jízda a Extrémní jízda spojena do jednoho módu s tím, že mise z extrémní jízdy jsou nyní ve volné jízdě skryté po městě a hráč je může volně objevovat.

V říjnu 2020 přibyl do hry Patch, který přidal nové aktivity do volné jízdy, hráč může nyní taxikařit nebo závodit. Závodit lze ovšem jenom na závodním okruhu z mise Fair Play. Také přibyla možnost hrát hru v černobílém zobrazení, což je ve hře označeno jako "Noir Mode" (poklona Noirovým filmům z této doby). Patch rovněž umožňuje vypnout si ve hře části HUDu.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Mafia: Definitive Edition byla oznámena 13. května 2020 jako součást Mafia: Trilogy – remake Mafia, remaster Mafia II a re-release Mafia III. Vyvinuta kompletně od základů studiem Hangar 13 a podle oficiálních prohlášení té doby bude obsahovat „rozšířený příběh, hratelnost a hudbu“ originálu. Na vývoji se podílelo přes 200 lidí v Praze a Brně a další v Brightonu a Novatu. Vydání bylo původně naplánováno na 28. srpna 2020, z důvodů pandemie covidu-19 byla však odložena na 25. září.[2]

Vývojáři se u anglického obsazení rozhodli pro kompletní přeobsazení rolí oproti originálu z roku 2002. Herci mimo hlasu poskytli postavám svou podobu a výkon pro motion capture. Prezident Hangar 13 Haden Blackman uvedl: „Jelikož naše filmečky zhusta využívají data z motion capture, bylo nezbytné obstarat hlasové i fyzické výkony. Hledali jsme herce, kteří nejenže zněli jako jejich role, ale navíc tak i vypadali a dokázali je zahrát nejen v dabingu, ale i v rámci motion capture.“

Plné lokalizace se dočkaly pouze jazyky, jenž byly plně lokalizovány v původní hře a tedy angličtina, čeština, francouzština,[3] italština,[4] němčina,[5] ruština[6] a španělština.[7]

Další zásadní proměnou prošlo samotné zasazení. Vývojáři se zaměřili na napodobení stylu Amerických měst ve 20. a 30. letech 20. století, aby obohatili atmosféru a estetiku Lost Heaven a jednotlivých čtvrtí; některé čtvrti byly také přejmenovány (Hoboken – Holbrook). Úpravy v topografii mapy vedly ke změně v rozložení ulic, jež byly provedeny pro příjemnější jízdu a podle týmu měly za následek více vyhlídek na město. Bylo využito specializovaného data-mapping systému k identifikování často využívaných cest, aby byla omezena jízda po stále stejných trasách. Což se projevilo kupříkladu přemístěním Salieriho baru a závodního okruhu[8].

Hudba[editovat | editovat zdroj]

Hudba v remaku vychází z původní hudby ve hře Mafia složené Vladimírem Šimůnkem. Úpravy původní hudby a skládání nových stop zařídil skladatel Jesse Harlin a zvukový ředitel Matt Bauer. Většina hudby byla nahrána v roce 2019 a nahráváno bylo v Nashvillu a také v Praze, přičemž v Praze byly nahrány smyčcové nástroje a perkusní, dřevěné a žesťové nástroje v Nashvillu. Kvůli epidemii covidu-19 probíhalo nahrávání netradičně, a to rozsazením hudebníků a nahrávání jednotlivých stop každou zvlášť.[9]

Zajímavosti a odlišnosti od původní hry[editovat | editovat zdroj]

 • Nová verze byla rozšířená a objevily se tam věci, které se do původní verze nedostaly( např Frankův pohřeb, Salieriho osobní strážce Carlo, Sára a Sam dostali více prostoru, mohli jsme se dozvědět jméno a příjmení radního:Roberto Ghilotti)
 • Ze hry byly vyškrtnuty bonusové mise pro Lucase Bertoneho.
 • V nové verzi se mise Jen tak pro radost odehrávala v noci, do přístavu jeli s náklaďákem všichni tři, Tom, Paulie i Sam, a mezi kamerunskými doutníky byly drogy, ale v původní verzi se mise odehrávala přes den, s náklaďákem do přístavu jel jen Tom a mezi kubánskými doutníky byly diamanty.
 • Došlo k přejmenování u některých čtvrtí (Holbrook místo Hoboken, North Park místo New Ark a Beech Hill místo Oak Hill).
 • V původní hře se v české verzi jeden z bijců, kteří přepadnou Tommyho v kapitole Uprchlík, jmenuje Robert, v anglické verzi se ovšem jmenuje Lou. V remaku se jmenuje Lou i v české verzi.

České obsazení dabingu[editovat | editovat zdroj]

Remake obsahuje kromě titulků i český dabing, jelikož pro hru vznikly tytéž kompletní jazykové lokalizace jako v případě původní hry, tentokrát však čeština není společně s angličtinou originálním jazykem. Kromě anglického originálu a českého dabingu vznikl i německý. ruský, francouzský, španělský a italský dabing. Českou verzi společně s distribucí obstarala společnost Cenega Czech. Oproti anglickému originálu, kde se rozhodli pro kompletní přeobsazení, pro český dabing byla snaha obsadit co nejvíce původních herců, avšak i zde došlo k přeobsazením.[10][11] Celkem bylo zachováno obsazení jedenácti herců, celkově se vrátilo devatenáct herců (Marek Vašut, Petr Rychlý, Luděk Čtvrtlík, Dalimil Klapka, Alexej Pyško, Tomáš Karger, Milan Bouška, Bohdan Tůma, Zdeněk Hruška, Radka Stupková, Jiří Valšuba, Libor Terš, Zbyšek Pantůček, Terezie Taberyová, Filip Jančík, Libor Hruška, Marek Libert, Jaroslav Horák, Jakub Saic), kteří v roce 2002 dabovali již v původní hře. Dabing režíroval Ladislav Hrádek, který pracoval i na dabingu druhého dílu.

Mezi preview a finální verzí hry došlo k úpravám dabingu, které zahrnovala několik oprav a přeřeků, ale i pár přeobsazení. V preview verzi postavu Vincenza v cutscénách daboval Ladislav Cigánek, zatímco ingame repliky nadaboval Radovan Vaculík, který posléze pro výslednou hru dodaboval i zbytek. Postavu Michelle v preview verzi dabovala Klára Jandová, ale ve výsledné hře ji dabuje Terezie Taberyová. Totéž platí i o postavě Carla, kterou původně daboval František Kreuzmann mladší, ale nakonec jej nahradil Jan Škvor. Původní dabing byl objeven moddery v souborech staré verze hry.

Hlavní postavy[editovat | editovat zdroj]

Vedlejší postavy[editovat | editovat zdroj]

Dále v českém znění hráli Martin Zahálka, Klára Sedláčková Oltová, Natálie Topinková, František Kreuzmann ml., Jana Mařasová, Barbora Munzarová, Jan Vondráček, Michal Holán, Jaroslav Horák, Eva Spoustová, Jaroslava Pokorná, Zuzana Ščerbová, Jiří Bábek, Zdeněk Hruška, Petr Burian, Klára Jandová, Kateřina Lojdová, Valérie Zawadská, Pavel Tesař, Bohuslav Kalva, Libor Terš, Anna Theimerová, Jana Holcová, Lukáš Král, Miroslav Hanuš, Václav Rašilov, Jiří Ployhar, Ernesto Čekan, Tomáš Karger, Tomáš Borůvka, Ivo Novák, Ivo Hrbáč, Zdeněk Vencl, Antonín Navrátil, Richard Wágner, Petr Gelnar, Milan Bouška, Vladimír Kudla, Eduard Jenický, Lubor Šplíchal, Jiří Štrébl, Mikoláš Tuček, Jan Škvor a Terezie Taberyová.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Původní vývojář Illusion Softworks
 2. V preview verzi hry v cutscénách daboval Ladislav Cigánek

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mafia: Definitive Edition na anglické Wikipedii.

 1. BUMBOVÁ, Zuzana. Remake původní Mafia 1 nabídne i český dabing, motorky a nový scénář [online]. CDR, 2020-05-20 [cit. 2020-06-26]. Dostupné online. 
 2. WEB, 2K. A Message from Hangar 13 and 2K. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-04]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. WEB, 2K. The supporting cast of Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-05]. Dostupné online. (francouzsky) 
 4. WEB, 2K. The supporting cast of Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-05]. Dostupné online. (italsky) 
 5. WEB, 2K. The supporting cast of Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-05]. Dostupné online. (německy) 
 6. WEB, 2K. The supporting cast of Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-05]. Dostupné online. (rusky) 
 7. WEB, 2K. The supporting cast of Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-05]. Dostupné online. (španělsky) 
 8. WEB, 2K. Rebuilding Lost Heaven for Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-03]. Dostupné online. (anglicky) 
 9. Jak vznikala hudba pro remake první Mafie. Hrej.cz [online]. [cit. 2022-02-14]. Dostupné online. 
 10. WEB, 2K. Recasting Tommy Angelo for Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-03]. Dostupné online. (anglicky) 
 11. WEB, 2K. The supporting cast of Mafia: Definitive Edition. Mafia - Official Website [online]. [cit. 2020-08-03]. Dostupné online. (anglicky)