Měsíček lékařský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Měsíček lékařský

alternativní popis obrázku chybí
Měsíček lékařský
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: hvězdnicotvaré (Asterales)
Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae)
Podčeleď: Asteroideae
Rod: měsíček (Calendula)
Binomické jméno
Calendula officinalis
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Měsíček lékařský (Calendula officinalis L.) je léčivá rostlina původem z jihu Evropy a Orientu. Pěstuje se jako letnička, používaná pro výsadbu na záhony a k řezu květů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to bylina s bohatě větvenými lodyhami a podlouhlými listy, rostlina dosahuje výšky asi 70–80 cm. Kořen je vřetenovitý. Úbory květů jsou až 8 cm a mají žlutou nebo oranžovou barvu. Rostliny seříznuté po odkvětu asi 15 cm nad zemí znovu obrazí a vykvetou.

Rostlinám se daří v propustné hlinitopísčité půdě, dobře zásobené živinami, na slunném místě či v polostínu.

Základní informace[editovat | editovat zdroj]

Tato letnička vyžaduje slunné a prostorné místo, vyhovuje jí většina půd, ale ne příliš promáčená. Rozmnožuje se semeny 0,5–1 cm velkými, srpovitého tvaru. Možnost výsevu je na jaře i v létě. Kvete od jara až do pozdního podzimu, květenstvím je úbor. Sběr květu je doporučen ve fázi rozevírání úborů, listy nejlépe mladé.

Léčivé účinky[editovat | editovat zdroj]

  • Mast: Dvě vrchovaté dvouhrstě květů, stonků a listů se na drobno nasekají, 500 g sádla se rozehřeje. Do sádla vsypeme měsíček, necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Necháme jeden den odstát, pak slabě ohřejeme a přefiltrujeme přes plátno do připravené nádoby.
Užití: pooperační jizvy, jizvy, křečové žíly, zánět žil, bércové vředy, omrzliny, spáleniny, vředy, akné, plíseň nohou, proleženiny, podlitiny, popraskaná kůže, řezné rány, hemoroidy, sluneční spáleniny
  • Čaj: Jedna vrchovatá lžička (květ, list, stonek) na 1/4 litru. 1–2 šálky čaje denně na dospělou osobu jako prevence. 3–4 šálky denně na dospělou osobu jako léčba (polévkovou lžíci každou čtvrt hodinu).
Užití: čištění krve, infekční žloutenka, onemocnění jater, škrkavky, průjmy, zánět tlustého střeva, zlepšení trávení, opožděná či bolestivá menstruace.
  • Tinktura: Plnou hrst květů na 1 litr pálenky (nebo vodky), necháme vylouhovat 14 dnů na slunci nebo při teplotě 20 °C.
Užití: zesílení účinků čaje, jako obklad při ranách, pohmožděninách, výronu krve, přetažení svalů, hnisavé vředy, otoky a nádory.

Gastronomie[editovat | editovat zdroj]

Mezi koření je řazen od starověku, byl a občas i je měsíčkem nahrazován drahý šafrán. Barvou je využíván při výrobě mnoha druhů potravin.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KYBAL, Jan; KAPLICKÁ, Jiřina. Naše a cizí koření. Praha : Státní zemědělské nakladatelství, 1988. Kapitola Měsíček lékařský, s. 74.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]