Přeskočit na obsah

Ludwig von Köchel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ludwig von Köchel
Narození14. ledna 1800
Kremže
Úmrtí3. června 1877 (ve věku 77 let)
Vídeň
Místo pohřbeníVídeňský ústřední hřbitov
Alma materVídeňská univerzita
Povolánímuzikolog, botanik, historik, mineralog, přírodovědec, hudební skladatel, editor, hudební historik a životopisec
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ludwig Alois Ferdinand rytíř von Köchel (14. ledna 18003. července 1877) byl rakouský muzikolog, spisovatel, skladatel, botanik a editor. Jeho zřejmě nejznámějším počinem je katalogizace a uspořádání tvorby hudebního skladatele W. A. Mozarta, tzv. Köchelův seznam.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve městě Stein, vystudoval práva ve Vídni, patnáct let byl učitelem čtyř synů rakouského arcivévody Karla. Köchel byl za to povýšen do rytířského stavu a získal také velkorysou finanční odměnu, což mu také umožnilo strávit zbytek života jako soukromý učenec. Tehdejší věda byla velmi zaujata jeho botanickými výzkumy v Severní Africe, na Pyrenejském poloostrově, ve Spojeném království, na Nordkappu a v Rusku. Mimo botaniku se zajímal o geologii a mineralogii, především však o hudbu.

V roce 1862 publikoval chronologický a tematický seznam děl W. A. Mozarta. Tento katalog byl prvním vědeckým roztříděním Mozartových děl. Mozartova díla jsou od té doby obvykle značena namísto čísla opusu (Mozart sám svým skladbám čísla opusu nedával) číslem v Köchelově seznamu, jemuž předchází písmeno K (např. symfonie číslo 41 zvaná „Jupiter“ má v Köchelově katalogu číslo K 551 apod.).

Kromě toho roztřídil Köchel Mozartova díla do dvaceti čtyř kategorií, které byly použity vydavatelstvím Breitkopf & Härtel při prvním úplném vědeckém vydání Mozartových děl (tzv. Alte Mozart-Ausgabe) z let 18771910, které bylo částečně sponzorováno Köchelem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ludwig Ritter von Köchel na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]