Přeskočit na obsah

Louštín

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Louštín
Pohled na Louštín od východu, z rozhledny na Mackově hoře
Pohled na Louštín od východu,
rozhledny na Mackově hoře

Vrchol538 m n. m.
Prominence133 m ↓ JV od Svojetína[1]
Izolace18,7 km → Štulec
SeznamyNejprominentnější hory CZ
Hory a kopce Džbánu #1
Poznámkavýhledy
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříDžbán
Souřadnice
Louštín
Louštín
Horninaopuka, jílovec, pískovec[2]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vrch Louštín je nejvyšším vrcholem opukového pohoří Džbán. Nachází se na východě okresu Rakovník cca 1,5 km jihovýchodně od Krušovic a tyčí se do výše 538,2 m n. m.[3] Vrchol se nachází v katastrálním území Řevničov, po jižním a západním úbočí prochází hranice Lužné a Krušovic. Louštín se někdy mylně uvádí jako nejvyšší bod Rakovnicka, tím je však vrch Vlastec (612 m) v Křivoklátské vrchovině u Skryjí.

Geomorfologické zařazení[editovat | editovat zdroj]

Louštín je samostatnou geomorfologickou částí spadající pod geomorfologický celek Džbán, podcelek Řevničovská pahorkatina, okrsek Novostrašecká pahorkatina a podokrsek Krušovická pahorkatina.[4]

Na topografických mapách Armády ČR se jako nadmořská výška Louštína udává hodnota 536,7 m.[2]

Historie a současnost[editovat | editovat zdroj]

Pojmenování pochází pravděpodobně z německého Lauernstein (lauern – číhati, Stein – kámen). Louštín má velmi dlouhou historii osídlení – na jeho vrcholu, ze kterého je výhled do okolní krajiny (především CHKO Křivoklátsko), stávalo již pravěké hradiště (pravděpodobně z pozdní doby bronzové, zhruba 800 př. n. l.), král Václav I. zde nechal vybudovat lovecký hrádek.[zdroj?] Dle pověsti kdysi na Louštíně stál velmi vysoký statný strom, z jehož koruny bylo vidět až pražské brány a věže. V současnosti na vrcholu stojí telekomunikační vysílač (např. O2, Český rozhlas). V okolí vede několik turistických a cykloturistických stezek.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz
  2. a b Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 2. vyd. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Louštín, s. 276. 
  3. ČÚZK. Základní mapa [online]. ikatastr.cz [cit. 2020-11-29]. Dostupné online. 
  4. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech = Geomorphological regionalization of the relief of Bohemia. Praha: Kartografie, 2006. 80 s. ISBN 80-7011-913-6. (česky, anglicky)