Lisa Gerrardová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lisa Gerrardová
Základní informace
Rodné jménoLisa Gerrard
Narození12. dubna 1961 (62 let)
Austrálie Melbourne, Austrálie
PůvodMelbourne
Žánrydarkwave, world music
Povolánízpěvačka, skladatelka
Nástrojezpěv
Hlasový oborkontraalt
Aktivní roky1981 – současnost
Vydavatelé4AD
Warner Bros. Records
Příbuzná témataDead Can Dance
Webwww.lisagerrard.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lisa Germaine Gerrardová (nepřechýleně Gerrard; * 12. dubna 1961 Melbourne) je australská hudebnice, zpěvačka a hudební skladatelka. Stala se známou jako členka hudební skupiny Dead Can Dance, kterou spoluzaložila a tvořila s Brendanem Perrym. Umělecky působí od roku 1981 do současnosti. Po rozpadu skupiny Dead Can Dance se vydala na sólovou dráhu a spolupodílela se na celé řadě projektů, zejména v oblasti filmové hudby. Za hudbu ve filmu Gladiátor byla za rok 2000 spolu s Hansem Zimmerem nominována na Oscara a v roce 2001 obdrželi cenu Zlatý glóbus. V hudbě, kterou komponuje, většinou i sama zpívá (má kontraalt) a hraje na různé nástroje. Velmi často užívá jang-čchin, což je čínská verze cimbálu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 12. dubna 1961australském Melbourne v rodině irských přistěhovalců. Vyrůstala v etnicky různorodém předměstí Prahran, kde poznala řeckou, tureckou, italskou, irskou a arabskou kulturu. Toto multikulturní prostředí v podstatné míře ovlivnilo její hudební zaměření, což je patrné z pozdější tvorby Dead Can Dance i z její vlastní sólové tvorby. Po založení skupiny Dead Can Dance se v roce 1982 s Brendanem Perrym přestěhovali do Londýna, kde spolu žili a tvořili až do rozchodu v roce 1998. Poté se Brendan Perry přestěhoval do Irska a každý se vydal na vlastní sólovou dráhu.

Hudební kariéra[editovat | editovat zdroj]

Dead Can Dance[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Dead Can Dance.

Skupina Dead Can Dance původně vznikla jako kvartet v roce 1981 v Melbourne. V roce 1982 se přestěhovala do Londýna, avšak již bez bubeníka Simona Monroea. V krátké době se do Austrálie vrátil i baskytarista Paul Erikson a zůstalo pouze duo Lisy Gerrardové a Brendana Perryho. Natočili spolu osm studiových alb, které všechny vydala nahrávací společnost 4AD. Dále vydali i jedno koncertní album a tři výběrová alba. Jejich duo se rozpadlo v roce 1998, ale v roce 2005 se dočasně dali opět dohromady a uspořádali celosvětové koncertní turné.

Sólová dráha a spolupráce na dalších projektech[editovat | editovat zdroj]

Koncert v Paříži (2009)

Již v roce 1995 nahrála a vydala první sólové album The Mirror Pool. Poté ještě spolupracovala s Brendanem Perrym v Dead Can Dance a v roce 1996 vydali poslední společné studiové album Spiritchaser. V roce 1998 spolu s Pieterem Bourkem nahrála album Duality, které předznamenalo jejich další spolupráci na filmové hudbě v celé řadě filmů (např. The Insider a Ali). V roce 2004 začala nově spolupracovat s hudebním skladatelem Patrickem Cassidy, s nímž vytvořila album Immortal Memory a další filmovou hudbu jako např. pro dvoudílnou televizní minisérii Salem's Lot.

V roce 2006 vznikl dokument Sanctuary, který se věnuje jejímu životu a dílu. Natočil jej režisér a producent Clive Collier. Obsahuje rozsáhlé rozhovory nejen s ní samotnou, ale i s dalšími umělci, s nimiž spolupracovala (např. Michael Mann, Russell Crowe, Hans Zimmer a Niki Caro.

V roce 2006 vydala své druhé sólové album The Silver Tree. Výrazně se lišilo od její předchozí tvorby a poprvé šlo o počin, který nebyl vydán společností 4AD, nýbrž prostřednictvím iTunes. Album bylo za rok 2006 nominováno na Australskou hudební cenu. V roce 2007 následovalo výběrové album The Best of Lisa Gerrard, které se ohlíží jak za jejím působení v Dead Can Dance, tak za dosavadní sólovou tvorbou. V dubnu a květnu 2007 se uskutečnilo koncertní turné v Austrálii, Evropě (27. dubnapražském Divadle Archa), Kanadě a USA.

V říjnu 2008 vystoupila na festivalu Life Along the Borderline, který se uskutečnil u příležitosti nedožitých sedmdesátých narozenin zpěvačky Nico. Kurátorem festivalu byl velšský hudebník John Cale a Gerrardová vystupovala i následujícího roku. S Calem spolupracovala znovu v srpnu 2015, kdy po jeho boku vystoupila na melbourneském festivalu Supersense (představení bylo označováno jako Signal to Noise).[1][2]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

Dead Can Dance[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Dead Can Dance.

Sólová dráha[editovat | editovat zdroj]

Filmová hudba[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DWYER, Michael. John Cale review: Senses soar amid bold arrangements of personal snapshots [online]. The Sydney Morning Herald, 2015-08-10 [cit. 2015-08-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. ARMSTRONG, Bradley. John Cale - Hamer Hall [online]. The Music, 2015-08-09 [cit. 2015-08-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-06-27. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]