Zlatá legenda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Legenda aurea)
Skočit na: Navigace, Hledání
Legenda Aurea, 1290 circa, Biblioteca Medicea Laurenziana, Florence

Zlatá legenda (latinsky Legenda aurea) je středověká sbírka životopisů svatých (tzv. hagiografií, tj. životopisů bez zázraků), legend (tj. životopisů se zázraky) a traktátů k církevním svátkům.

Sestavil ji v roce 1260 italský dominikánský mnich a pozdější biskup Jakub de Voragine.

Svým charakterem legendy navazují na tradici řeckého dobrodružného románu. Jednajícími hrdiny jsou však evropští a asijští (např. Barlaam a Josafat) světci a první křesťanští mučedníci. Autor do legendaria zařadil světce od nejstarších (sv. Štěpán) po novodobé (sv. František).

Jakub de Voragine bohatě čerpal z dalších pramenů, Zlatá legenda je z velké části kompilací. U světců, jejichž historicita je doložena autentickými prameny, čerpá autor z těchto pramenů a často je cituje (např. u sv. Řehoře nebo u sv. Augustina vkládá citáty z jejich spisů a epištol).

Sbírka sloužila jednak k náboženským účelům (jako námět kázání nebo předmět individuální zbožnosti), jednak představovala bohatý inspirační zdroj pro umělce, plný poutavých příběhů.

Její vliv je patrný i v českém prostředí, kdy se Legendou inspirují česká legendaria (tj. soubory legend), ve kterých vystupují čeští světci. Legenda byla často překládána do národních jazyků a k původním příběhům se přidávaly legendy o domácích svatých.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]