Lýkovec vavřínolistý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Lýkovec vavřínolistý / Lýkovec vavřínový (Daphne laureola) je prudce jedovatý keř z čeledi Thymelaeaceae - vrabečnicovité (lýkovcovité).

Znaky[editovat | editovat zdroj]

40-120 cm vysoký, mírně rozvětvený keř. Mladé výhony zelené až olivově zelené. Listy 2,5-10 cm dlouhé, 7-30 mm široké. Květy oboupohlavné, s jednoduchým čtyřčetným květním obalem, 6-8 mm dlouhé. Plody 10 mm velké.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Na jílovitých půdách mělkých až středně hlubokých, živných, humózních, kyprých, většinou vápenitých a bohatých na alkalické minerálie. V květnatých bučinách, doubravách a v dubo-habrových smíšených lesích vlhkých klimatických poloh s mírnou zimou. Jižní Evropa, Alpy, vzácně v německu (Porýní).

Biologie[editovat | editovat zdroj]

Lýkovec vavřínolistý je citlivý na silnější mrazy a na letní sucho. V teplejších oblastech roste v pahorkatině a v horském stupni, společně s jinými stálezelenými dřevinami jako jsou zimostráz, tis a cesmína. V Alpách až do výšky 1000 m. Květy opylují můry, plody sbírají a rozšiřují ptáci. Již čtyřleté až pětileté rostliny začínají kvést, nedožívají se však stáří vyššího než 15-20 let. Všechny části rostliny jsou jedovaté; kůra obsahuje velmi jedovatý dafnin.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Průvodce přírodou - Stromy a keře / Ulrich Hecker - Rebo Productions CZ, 2003. - S. 221. - ISBN 80-7234-291-6