Kudu malý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKudu malý
alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Nadtřídačtyřnožci (Tetrapoda)
Třídasavci (Mammalia)
Řádsudokopytníci (Artiodactyla)
Čeleďturovití (Bovidae)
Rodkudu (Tragelaphus)
Binomické jméno
Tragelaphus imberbis
(Blyth, 1869)
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kudu malý (Tragelaphus imberbis) je lesní turovitý sudokopytník obývající východní Afriku a zřejmě i jižní část Arabského poloostrova. Jediným poddruhem kudu malého je kudu jižní (Tragelaphus imberbis australis), který obývá Keňu a Tanzanii.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kudu malý měří v kohoutku kolem jednoho metru a dosahuje hmotnosti 50 až 100 kg. Samci jsou o něco větší než samice. Samci jsou zbarveni šedohnědě, samice jsou kaštanově hnědé se světle zbarvenou břišní částí těla. Obě pohlaví mají na bocích kolem deseti bílých pruhů a dva bílé chomáče chlupů na spodní straně hrdla. Samci mají nevýraznou hřívu a asi 70 cm dlouhé rohy s jedním nebo dvěma krouceními.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Stádo v zoo Dvůr Králové

Kudu malý obývá suché křovinaté a lesnaté oblasti, kde se živí převážně listy, výhonky, větvičkami a různými druhy travin. Aktivní je navečer a v noci, přes den odpočívá v hustém porostu. Samice žijí ve stádech, která nebývají většinou tvořena více než pěti jednotlivci. Samci žijí samostatně nebo v menších skupinkách, výjimečně se objevují i stáda smíšená. Mezi samci neexistuje téměř žádná hierarchie a k soubojům dochází jen ve výjimečných případech. Průměrná hustota populace zřídkakdy přesáhne jeden kus na km2 a domovské území většinou nebývá větší jak 6,7 km.[2][3] Pokud je vyrušen predátorem (lvem, leopardem, psem hyenovitým), dá se po vydání poplašného signálu na prchavý útěk, při kterém dokáže v křovinatém porostu předvádět až 2 m vysoké výskoky.[2][4]

V období rozmnožování si do sebe samci zaplétávají rohy a snaží se svého rivala přetlačit a položit na zem. Samice se těsně před porodem, který se uskutečňuje po 7,5 až 8 měsíční březosti, odpojuje od stáda a ve vysoké vegetaci porodí jediné mládě, které po narození váží 4 až 7,5 kg. Dospělosti se však dožívá jen 25% narozených mláďat, dalších 50 % mláďat se stává obětí nemocí nebo predátorů.[5] V přírodě se může kudu malý dožít až 15 let.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

V současné době je kudu malý podle Červeného seznamu ohrožených druhů (IUCN) zařazen do kategorie druhů závislých na ochraně (Lower Risk Conservation Dependent)[6], za což může především ilegální lov zvláště kvůli rohům a hromadná ztráta přirozeného biomu.

V České republice chová kudy malé Zoologická zahrada Dvůr Králové.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lesser Kudu na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
  2. a b Nowak, R. 1999. Walker's Mammals of the World. Balitimore: The Johns Hopkins University.
  3. Roosevelt, T., E. Heller. 1914. Life-Histories of African Game Animals. New York: Charles Scribner's Sons.
  4. Walther, F. 1990. Spiral-Horned Antelopes. Pp. 344-359 in S. Parker, ed. Grzimek's Encyclopedia of Mammals. New York: McGraw-Hill Publishing Company.
  5. Harrison, D., P. Bates. 1991. The Mammals of Arabia. Kent, England: Harrison Zoological Museum Publications.
  6. Archivovaná kopie. www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2008-02-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-01-28. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]