Edward Blyth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Edward Blyth
Narození23. prosince 1810
Londýn
Úmrtí27. prosince 1873 (ve věku 63 let)
Londýn
Oborzoologie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Edward Blyth (23. prosince 1810 Londýn27. prosince 1873 Londýn) byl anglický zoolog. Jeho autorská zkratka je Blyth, publikoval také pod pseudonymem Zoophilus.

Původním povoláním byl lékárník. Amatérsky se věnoval studiu přírody, působil v Londýnské zoologické společnosti a přispíval do časopisu Annals and Magazine of Natural History. Podílel se na anglickém překladu Království zvířat Georgese Cuviera. V roce 1841 se stal kurátorem přírodovědného muzea Asijské společnosti v Kalkatě. Funkci zastával do roku 1862, kdy se ze zdravotních důvodů musel vrátit do Anglie. Vytvořil katalog společnosti a byl uznáván jako přední autorita v oboru indické fauny, především ptactva.[1] Vzorky živočichů mu dodávali sběratelé Robert Swinhoe a Allan Octavian Hume. K druhům, které vědecky popsal, patří makak červenolící, cibetka skvrnitá, veverka oranžovohřbetá, kasuár severní, orel pralesní, rákosník pokřovní, pita azurová, budníček žlutavolící, želva barmská a létavka křížová. Roku 1857 ovdověl a závěr jeho života byl poznamenán chudobou, depresemi a závislostí na alkoholu.[2]

Jeho názory na vývoj živočišných druhů výrazně ovlivnily Charlese Darwina.[3] Zabýval se také zoogeografií. Posmrtně vyšly jeho práce Catalogue of the Mammals and Birds of Burma (1875) a The Natural History of the Cranes (1881).

Je po něm pojmenován rod užovek Blythia, rod datlů Blythipicus a druhy skokan Blythův, sisora Blythova a satyr Blythův.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Some Biogeographers, Evolutionists and Ecologists Dostupné online
  2. Current Conservation Dostupné online
  3. Bionity Dostupné online