Královský pivovar Krušovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Krušovice (pivovar))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Královský pivovar Krušovice
Logo Královského pivovaru Krušovice
Logo Královského pivovaru Krušovice
Stát ČeskoČesko Česko
Místo Krušovice
Majitel pivovaru Heineken
Názvy značek Krušovice Ležák za studena chmelený
Krušovice Královská 12
Krušovice Řízná 10
Krušovice Černé
Krušovice K11
Krušovice Mušketýr
Adresa U Pivovaru 1
Krušovice, okr. Rakovník
Oficiální web http://www.krusovice.cz/
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Stará budova pivovaru

Královský pivovar Krušovice je jedním z nejstarších pivovarů na území Česka, který vznikl již v roce 1517 na základě Svatováclavské smlouvy.[1] Pivovar sídlí v obci Krušovice na Rakovnicku. V současnosti patří do majetku akciové společnosti Královský pivovar Krušovice a.s. produkující pivo plzeňského typu Krušovice.[zdroj?] Pivovar je od roku 2008 součástí nadnárodní firmy Heineken.[2]

Dějiny pivovaru[editovat | editovat zdroj]

Královský pivovar Krušovice
Podtácek s logem Krušovického piva

Krušovický pivovar byl založen na základě Svatováclavské smlouvy z roku 1517, jež opravňovala šlechtu k vaření piva na svých statcích. Přesné datum vzniku pivovaru není známo a leží někde mezi roky 1517 a 1581. První konkrétní zmínka pochází z roku 1581, kdy je doložen první známý majitel panství Jiří Bírka z Násile, jenž nabídl pivovar ke koupi císaři Rudolfovi II. V té době se pivovar skládal z jednoho kvasného a šesti pivních sklepů, dvou chmelnic, dvou mlýnů a šenku. O dva roky později pivovar skutečně přešel do vlastnictví koruny, když ji císař Rudolf II. po zakoupení v roce 1583 připojil ke křivoklátskému panství. Císař nechal krušovické pivo dodávat také na Pražský hrad, což ostatně zůstalo tradicí dodnes a odtud pochází označení královský pivovar.

V roce 1685 pivovar získal Arnošt Josef z Valdštejna. Ten nechal vybudovat novou sladovnu a mlýn. Po Valdštejnově smrti přešlo roku 1733 Krušovické panství a pivovar jako věno s jeho dcerou Marií do majetku knížat z Fürstenberka. Fürstenberkové vestavěli nový parní stroj a přestavěli sušárnu sladu, a obilí, várnu a chladírnu.

Krušovické lahvové pivo: černé a Mušketýr

Díky své poloze v blízkosti obchodních cest z německých zemí do Prahy a dostupnosti domácích surovin ječmene, chmele a dobré varné vodyKřivoklátských lesů se pivovar velmi příznivě rozvíjel.

Po druhé světové válce byl 15. listopadu 1945 pivovar jedním z Benešových dekretů zestátněn. Roku 1961 se stal součástí národního podniku Středočeské pivovary n.p. V roce 1991 se pivovar opět osamostatnil, avšak prozatím zůstal v majetku státu.

1. ledna 1992 byl pivovar Krušovice byl přeměněn na akciovou společnost a v témže roce byla instalována první plnicí linka pro sudy typu kegČesku. Kromě toho byl zahájen vývoz piva do USA a Spojeného království.

V roce 1994 podnik koupila společnost Binding-Gruppe (od roku 2002 Radeberger Gruppe) a pokračovala v modernizaci. O rok později byl změněn název pivovaru na Královský pivovar Krušovice a vytvořeno nové logo společnosti. Od roku 1996 byla navýšena kapacita lahvování, v září 1999 byl zprovozněna nová linka, o dva roky později byla stará várna zrušena a budova stržena.

V červnu 2007 majitel Radeberger Gruppe prodal pivovar nizozemské společnosti Heineken,[3] avšak prodej pod označením Krušovice pro německý trh zůstal i nadále v rukou společnosti Radeberger.

Produkty[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Krušovice (pivo).
 • Krušovice Ležák za studena chmelený (alk. 4,8 %. obj.)
 • Krušovice Královská 12 (alk. 5,0 %. obj.)
 • Krušovice Řízná 10 (alk. 4,2 %. obj.)
 • Krušovice Černé (alk. 3,8 %. obj.)
 • Krušovice K11 (alk. 4,8 %. obj.)
 • Krušovice Mušketýr (alk. 4,5 %. obj.)

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Vyrovnané barely před halou pivovaru

Krušovice se staly oficiálním sponzorem mistrovství světa v ledním hokeji (v letech 2015 a 2016).[4][5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Královský pivovar Krušovice a. s. [online]. Vítejte.cz [cit. 2009-08-31]. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
 2. WWW.SCR-INTERACTIVE.SK, Created by SCR Interactive ||. Heineken Česká republika [online]. Heineken Česká republika [cit. 2016-02-04]. Dostupné online. 
 3. Conrad Seidl: Krusovice – Heineken auf Tschechisch? der Standard vom 18. Juni 2007
 4. https://www.facebook.com/marketingovenoviny/posts/784874184906471
 5. http://www.iihfworlds2016.com/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]