Kručinka německá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKručinka německá
alternativní popis obrázku chybí
Kručinka německá (Genista germanica)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád bobotvaré (Fabales)
Čeleď bobovité (Fabaceae)
Rod kručinka (Genista)
Binomické jméno
Genista germanica
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kručinka německá (Genista germanica) je polokeř 5–60 cm vysoký. Má poléhavý trnitý kmínek, listy jsou 0,8–2 cm dlouhé a šedozelené. Letorosty jsou podélně žebernaté, bez trnů a chlupaté. Květy žluté, ve vzpřímených hroznech. Kvete V–VI. Plodem je hnědý, lesklý, podlouhlý lusk. Semena jsou jedovatá.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Polokeř 5–60 cm vysoký s poléhavým kmínkem. Kmínek je lysý či kratičce plstnatý a trnitý. Borka je zabarvená do hněda. Trny) jsou jednoduché i větvené, 1–2 cm dlouhé. Trny mají nejdříve zelené zbarvení, později přechází do hněda a jsou vytrvalé. Přímé Letorosty jsou četné, podélně žebernaté a jsou bez trnů, většinou chlupaté. Postranní kořeny jsou vyvinuty silněji než kořen hlavní, který je oproti nim poměrně krátký.

Oválné šedozelené listy jsou střídavé, kratičce řapíkaté nebo přisedlé, 0,8–2 cm dlouhé a na vrcholu zašpičatělé. List je na líci lysý a na rubu odstále chlupatý. Sytě žluté květy najdeme na koncích letorostů ve vzpřímených hroznech. Květní kalich je odstále chlupatý a rozdělený na dva pysky. Koruna květu s vejčitou lysou pavézou, lysými křídly a dlouhým, lysým člunkem je na první pohled dobře poznatelná. Kručinka německá kvete v květnu až červnu, poněkud dříve než kručinka barvířská.

Plodem je hnědý podlouhlý lusk. Na jeho vrcholu se nachází dlouho vytrvávající čnělka. Lusk je dlouze chlupatý a lesklý. Běžně v něm dozrává 1–5 zploštělých, lesklých, hnědých semen. Semena obsahují alkaloid cytisin – jsou jedovatá.

Rozšíření a ekologie[editovat | editovat zdroj]

Najdeme ji na převážně lehkých a zpravidla kyselých půdách. Vyskytuje se ve společenstvech světlých doubrav, na okraji lesů borových. Roste dále i na pastvinách a vřesovištích.

Co se týče světového měřítka, kručinka německá má areál evropský. Daří se jí téměř na celém území ČR a to od nížin po podhůří, kde se vyskytuje jen vzácně. Chybí v alpské oblasti a blízko mořského pobřeží ji nalezneme jen zřídka. Oblasti výskytu jsou vždy chudé na vápno a většinou suché.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Léčivé účinky jsou podobné jako u kručinky barvířské. Sbírá se převážně nať a to na léčbu močových kamenů nebo infekcí močových cest či zvýšení nízkého krevního tlaku.

Podobné druhy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2019.3. 10. prosince 2019. Dostupné online. [cit. 2020-01-06]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ÚRADNÍČEK, Luboš; MADĚRA, Petr a kol. Dřeviny České republiky. Písek: Matice Lesnická, 2001. ISBN 80-86271-09-9. 
  • BOLLIGER, Markus. Keře. Praha: Hans Held, 1998. ISBN 80-717-6725-5. 
  • ŠEVČÍK, Jiří. Stromy a keře. Praha: Pavel Dobrovský, 2004. ISBN 80-7291-110-4. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]