Přeskočit na obsah

Kostelec u Jihlavy (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostelec u Jihlavy
Staniční budova
Staniční budova
StátČeskoČesko Česko
KrajVysočina
ObecKostelec
Souřadnice
Kostelec u Jihlavy
Kostelec u Jihlavy
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice758409[1]
TratěHavlíčkův Brod – Veselí nad Lužnicí, Kostelec u Jihlavy – Slavonice
Nadmořská výška520 m n. m.
V provozu od3. listopadu 1887
Zabezpečovací zařízeníRZZ AŽD 71[1]
Dopravní koleje6[1]
Nástupiště (nástupní hrany)4 (5)[1]
Prodej jízdenekNe
Návazná dopravaNe
Služby ve staniciBariérové WC
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostelec u Jihlavy (německy Wolframs) je železniční stanice v západní části obce Kostelec v okrese Jihlava v Kraji Vysočina v těsné blízkosti řeky Jihlavy. Leží na jednokolejných tratích Havlíčkův Brod – Veselí nad Lužnicí a Kostelec u Jihlavy – Slavonice. Stanice je elektrizovaná (25 kV, 50 Hz AC). V obci se dále nachází železniční zastávka Kostelec u Jihlavy masna, která leží na železniční trati Kostelec u Jihlavy – Slavonice.

Stanice byla vybudována státní společností Českomoravská transverzální dráha (BMTB), jež usilovala o dostavbu traťového koridoru propojujícího již existující železnice v ose od západních Čech po Trenčianskou Teplou. 3. listopadu 1887 byl zahájen pravidelný provoz v úseku z Veselí nad Lužnicí do Jihlavy. Vzhled budovy byl vytvořen dle typizovaného architektonického vzoru shodného pro všechna nádraží v majetku BMTB. V areálu nádraží bylo vystavěno též nákladové skladiště. 13. srpna 1898 zprovoznila společnost Místní dráha Kostelec-Telč propojovací trať mezi Kostelcem a Telčí, odkud byl roku 1902 zahájen společností Císařsko-královské státní dráhy (kkStB) provoz do Waldkirchenu v Rakousku.

Českomoravská transverzální dráha byla roku 1918 začleněna do sítě ČSD, ČSD též převzaly provoz na místní dráze, ta byla zestátněna roku 1925.[2] Elektrický provoz byl ve stanici zahájen 28. května 1980.

Nachází se zde tři jednostranná nekrytá nástupiště s úrovňovým příchodem přes koleje a jedno ostrovní kryté nástupiště s příchodem podchodem.[1]

  1. a b c d e Plánek stanice Kostelec u Jihlavy. Portál Provozování dráhy. SŽDC, červenec 2013. 
  2. Historie železničních tratí, elektronická databáze; Sekera, Pavel

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]