Kaple svatého Vavřince (Mirošovice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kaple svatého Vavřince
v Mirošovicích
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Ústecký
Okres Teplice
Obec Hrobčice
Lokalita Mirošovice
Souřadnice
Kaplesvatého Vavřince
Kaple
svatého Vavřince
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát teplický
Farnost Želenice
Status hřbitovní kaple
Užívání příležitostné
Datum posvěcení 1708
Architektonický popis
Stavební sloh barokní
Výstavba 1708
Specifikace
Umístění oltáře sever
Stavební materiál zděný
Odkazy
Kód památky 42607/5-2616 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple svatého Vavřince je římskokatolická hřbitovní kaple[1]Mirošovicíchokrese Teplice. Od roku 1958 je chráněna jako kulturní památka České republiky.[2] Stojí nad návsí v areálu zrušeného hřbitova.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kapli nechala postavit kněžna z Lobkovic v roce 1708.[3]

Stavební podoba[editovat | editovat zdroj]

Barokní kaple má oválný půdorys s polygonálním presbytářem, ke kterému jsou na východní a západní straně připojeny obdélné přístavky. Na jihu k lodi přiléhá kruchtovitý přístavek, kterému dominuje vstupní průčelí rozdělené kladím do dvou úrovní. Jeho fasádu člení sdružené pilastry. V přízemí se nachází portál se znakem a v patře obdélné okno s výklenky pro sochy světců po stranách. Průčelí završuje dvojitý štít – uvnitř oválný, vnější trojúhelníkový. Ostatní fasády jsou členěné lizénovými rámci. Uvnitř elipsovité lodi sklenuté plackovou klenbou jsou čtyři výklenky se sochami čtyř církevních Otcůvaleně podklenutá i zaklenutá kruchta.[4]

Zařízení[editovat | editovat zdroj]

Hlavní sloupový oltář se sochami svatého Petra, Pavla a plastikou Nejsvětější Trojice v nástavci je barokní. Oltářní obraz svatého Vavřince namaloval v roce 1710 na objednávku Eleonory z Lobkovic malíř Petr Brandl.[5] Další dva protějškové rámové oltáře jsou zasvěcené Panně Mariisvaté rodině. V presbytáři stojí sochy svatého Antonína Paduánskéhosvatého Jana Nepomuckého z doby po roce 1708.[4] V současnosti je ale veškeré vybavení z důvodu špatného technického stavu interiéru odvezeno a Brandlův obraz visí dnes v kostele v Bílině.

Okolí kaple[editovat | editovat zdroj]

Na návsi pod kaplí stojí barokní sloup Nejsvětější Trojice ze druhého desetiletí osmnáctého století a barokní socha svatého Antonína Paduánského datovaná do roku 1717.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s. Kapitola Přehled jednotlivých farností diecéze, s. 220. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-06-15]. Identifikátor záznamu 154803 : Kostel sv. Vavřince. Památkový katalog. MonumNet [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 
  3. Kostel sv. Vavřince [online]. Poškozené a zničené kostely, kaple a synagogy v České republice [cit. 2016-06-15]. Dostupné online. 
  4. a b c POCHE, Emanuel, a kol. Umělecké památky Čech: K/O. Svazek II. Praha: Academia, 1978. 580 s. Heslo Mirošovice, s. 395. 
  5. WWW.AWETE.CZ. Detail dila - Petr Brandl. petrbrandl.eu [online]. [cit. 2017-04-14]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]