Kostel svatého Josefa (Nové Město)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kostel svatého Josefa na Novém Městě pražském
Kostel svatého Josefa na Novém Městě
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Hlavní město Praha
Městská část Praha 1
Obec Nové Město
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Náboženství křesťanství
Církev římskokatolická,
ritus západní římský
Provincie Čechy
Diecéze Arcidiecéze pražská
Farnost do roku 2003 Římskokatolická duchovní správa u kostela sv. Josefa Praha - Nové Město, od 1. ledna 2004 změněn na klášterní kostel ve správě farnosti sv. Petra, Praha Nové-Město[1]
Status klášterní kostel
Architektonický popis
Stavební sloh renesance, baroko
Typ stavby kapucínský klášterní kostel
Výstavba 1636-1653
Specifikace
Odkazy
Adresa Praha 1-Nové Město
Oficiální web https://katalog.apha.cz/web/chramy/19
Kód památky 39838/1-1055 (PkMnMISSezObr) (součást památky Kapucínský klášter)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii Commons

Kostel svatého Josefa na Náměstí Republiky v Praze na Novém Městě je pozdně renesanční kapucínský kostel s přiléhajícím klášterem - Řeholním domem sv. Josefa. Areál kláštera je i s kostelem chráněn jako kulturní památka České republiky.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel svatého Josefa s kapucínským klášterem
Interiér kostela

Nejdříve zde byl roku 1630 založen klášter kapucínů Gerhardem z Kvestenberku, poté 1636-1653 Melicharem Mayerem kostel. Původně stál klášter vlevo od kostela, kde byl zrušen 1795 a roku 1833 pro konvent postavena novostavba kláštera na pravé straně kostela. O rok později ve staré budově kláštera, sloužící tehdy jako kasárna, napsal Josef Kajetán Tyl text zpěvohy Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka včetně budoucí české hymny Kde domov můj. Stará klášterní budova byla zbořena a 1860 nahrazena novostavbou, částečně zachovanou (fasáda) v rámci nákupního centra Palladium.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zvenku se jedná o typicky prostou kapucínskou stavbu bez věží, s fasádou s trojúhelníkovým štítem ozdobenou jen obrazem sv. Josefa s Ježíškem. Interiér kostela je rovněž poněkud prostý, obrazy bočních oltářů sv. Antonín a sv. Felix jsou díla Karla Škréty z roku 1653. V kostele je náhrobek generála Maxmiliána Browna (†1757) a pamětní deska Václava Leopolda hraběte Radeckého z Radče (†1781).

Kostel je od náměstí oddělen malým dvorkem (atriem), kde se nachází socha Judy Tadeáše a dvou andělů, ve výklencích zdi do náměstí jsou sochy sv. Františka Serafinského a Jana Nepomuckého. Sochy Františka a andělů, snad z dílny Františka Preisse, tvořily původně sousoší na Karlově mostě, nahrazené novějším dílem se stejným tématem.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Cedulky svatému Judovi
  • V klenbě kostela jsou uchovány dvě železné kule z doby pruského bombardování Prahy v roce 1757.
  • Na zdi malého nádvoří před vstupem do kostela jsou umístěny dřevěné tabule, na něž věřící připevňují štítky se svými prosbami, díky a modlitbami ke sv. Judovi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Farnosti Pražské arcidiecéze na apha.cz
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-02-04]. Katalogové číslo 151874 : Klášter kapucínů. Památkový katalog. MonumNet [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]