Kostel svatého Josefa (Nové Město)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Josefa na Novém Městě pražském
Kostel svatého Josefa na Novém Městě
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Hlavní město Praha
Městská část Praha 1
Obec Nové Město
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická,
ritus západní římský
Provincie Čechy
Diecéze Arcidiecéze pražská
Farnost do roku 2003 Římskokatolická duchovní správa u kostela sv. Josefa Praha - Nové Město, od 1. ledna 2004 změněn na klášterní kostel ve správě farnosti sv. Petra, Praha Nové-Město[1]
Status klášterní kostel
Architektonický popis
Stavební sloh renesance, baroko
Typ stavby kapucínský klášterní kostel
Výstavba 1636-1653
Odkazy
Adresa Praha 1-Nové Město
Oficiální web https://katalog.apha.cz/web/chramy/19
Kód památky 39838/1-1055 (PkMISSezObr) (součást památky Kapucínský klášter)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Josefa na Náměstí Republiky v Praze na Novém Městě je pozdně renesanční kapucínský kostel s přiléhajícím klášterem - Řeholním domem sv. Josefa. Areál kláštera je i s kostelem chráněn jako kulturní památka České republiky.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel svatého Josefa s kapucínským klášterem
Interiér kostela

Nejdříve zde byl roku 1630 založen klášter kapucínů Gerhardem z Kvestenberku, poté 1636-1653 Melicharem Mayerem kostel. Původně stál klášter vlevo od kostela, kde byl zrušen 1795 a roku 1833 pro konvent postavena novostavba kláštera na pravé straně kostela. O rok později ve staré budově kláštera, sloužící tehdy už jako kasárna, napsal Josef Kajetán Tyl text zpěvohy Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka včetně budoucí české hymny Kde domov můj. Stará klášterní budova byla zbořena a 1860 nahrazena novostavbou, částečně zachovanou (fasáda) v rámci nákupního centra Palladium.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zvenku se jedná o typicky prostou kapucínskou stavbu bez věží, s fasádou s trojúhelníkovým štítem ozdobenou jen obrazem sv. Josefa s Ježíškem. Interiér kostela je rovněž poněkud prostý, obrazy bočních oltářů sv. Antonín a sv. Felix jsou díla Karla Škréty z roku 1653. V kostele je náhrobek generála Maxmiliána Browna (†1757) a pamětní deska Václava Leopolda hraběte Radeckého z Radče (†1781).

Kostel je od náměstí oddělen malým dvorkem (atriem), kde se nachází socha Judy Tadeáše a dvou andělů, ve výklencích zdi do náměstí jsou sochy sv. Františka Serafinského a Jana Nepomuckého. Sochy Františka a andělů, snad z dílny Františka Preisse, tvořily původně sousoší na Karlově mostě, nahrazené novějším dílem se stejným tématem.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Cedulky svatému Judovi
  • V klenbě kostela jsou uchovány dvě železné kule z doby pruského bombardování Prahy v roce 1757.
  • Na zdi malého nádvoří před vstupem do kostela jsou umístěny dřevěné tabule, na něž věřící připevňují štítky se svými prosbami, díky a modlitbami ke sv. Judovi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Farnosti Pražské arcidiecéze na apha.cz
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-02-04]. Identifikátor záznamu 151874 : Klášter kapucínů. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]