Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (Horní Maxov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova
v Horním Maxově
Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Horním Maxově z boku
Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova
v Horním Maxově z boku
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajLiberecký
OkresJablonec nad Nisou
ObecLučany nad Nisou
LokalitaHorní Maxov
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátliberecký
FarnostJosefův Důl
Statusfiliální kostel
Užíváníbližší informace:
o bohoslužbách
o NOCI KOSTELŮ
Současný majitelfarnost Smržovka
Datum posvěcení1910
SvětitelJosef Gross
Architektonický popis
ArchitektJosef Turnwald
Stavební slohnovogotika
Výstavba1910
Specifikace
Stavební materiálzdivo
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický filiální[1] kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (Páně) v Horním Maxově je novogotická sakrální stavba[2] tvořící dominantu podhorské obce.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zasazení kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Horním Maxově do krajiny
Historická pohlednice kostela v Horním Maxově
Interiér kostela Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Horním Maxově

Již na přelomu 19. a 20. století si obyvatelé Horního Maxova přáli mít v obci vlastní kostel, a za tím účelem vytvořili spolek pro výstavbu kostela. Jejich touha mohla být naplněna až o deset let později. Stavbu svěřili staviteli Josefu Turnwaldovi. V roce 1910[3] byl kostel nákladem 91 000 Korun dokončen.[4]

Od roku 1999 probíhají rozsáhlé opravy kostela. V roce 2006 byla dokončena rekonstrukce větší části střechy, během které byla původní břidlicová krytina nahrazena měděným plechem. Opravována je postupně též fasáda, vitrážová okna i další části.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o jednolodní, obdélnou stavbu s věží po severní straně a předsíní v průčelí. Loď má plochý strop. Presbytář je sklenut křížovou klenbou.[2]

Zařízení[editovat | editovat zdroj]

Zařízení je pseudogotické.[2] Autorem vnitřní výzdoby je známý frýdlantský řezbář Josef Klindermann.[4] Hlavní oltář je zasvěcen Nejsvětějšímu Srdci Páně a jeho součástí je i skříňka s ostatky svatého Benedikta a svaté Verekundy. Dále se zde nacházejí dřevořezby Klanění pastýřů, Ukládaní mrtvého Krista a plastiky sv. Petra a sv. Pavla, které zdobí hlavní oltář. Boční oltář se sochou Panny Marie s Ježíškem v náručí byl vysvěcen 22. března 1926 hradeckým biskupem Karlem Kašparem. Na výstředně umístěné věži jsou na všech čtyřech stranách instalované věžní hodiny. Veliký skleněný lustr je dokladem mistrovské práce sklářů zdejšího kraje.

Zvony[editovat | editovat zdroj]

Konsekrace zvonů se uskutečnila 2. srpna a 1. listopadu 1910 litoměřickým biskupem Josefem Grossem. První zvony nezvonily bohužel příliš dlouho, protože byly roztaveny během první světové války. Nová sada zvonů, které darovali manželé Schölerovi z Josefova Dolu, byla opět vysvěcena 4. října 1925. Ani ty nezůstaly zachovány až do dnešní doby, protože byly zase rekvírovány pro válečné účely. Mezi lety 19992006 byl kostel plně zrestaurován a opraven. Byl také opatřen novými zvony, jejichž zvuk zní ve druhé dekádě 21. století Maxovem vždy v poledne a v 18 hodin.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s. Kapitola Přehled jednotlivých farností diecéze, s. 87–88. 
  2. a b c POCHE, Emanuel, a kol. Umělecké památky Čech A/J. 1. vyd. Praha: Academia, 1977. 644 s. Kapitola Horní Maxov /Jablonec nad Nisou/, s. 412. 
  3. DAVID, Petr; SOUKUP, Vladimír. 777 kostelů, klášterů a kaplí České republiky. Praha: Soukup & David, 2002. 308 s. ISBN 80-7011-708-7. S. 137. 
  4. a b Pavel Schneider, Ročenka Jizersko-ještědského horského spolku , Ve vlastním nákladu a pro potřeby svých členů vydal JJH spolek, 2003, ISBN 80-903252-2-X, s. 123.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]