Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Církvice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Církvicích
Kostel Nanebevzetí Panny Marie se zvonicí
Kostel Nanebevzetí Panny Marie se zvonicí
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Ústecký
Okres Ústí nad Labem
Obec Ústí nad Labem
Lokalita Církvice
Souřadnice
Kostel Nanebevzetí P. Marie v Církvicích
Kostel Nanebevzetí
P. Marie v Církvicích
Poloha kostela na mapě Ústeckého kraje
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát ústecký
Farnost Církvice
Status farní kostel
Užívání pravidelné
Architektonický popis
Výstavba 1701
Specifikace
Stavební materiál zdivo
Odkazy
Kód památky 12265/5-5506 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický farní[1] kostel Nanebevzetí Panny Marie se zvonicí je sakrální stavba stojící v dolní části vsi Církvice v okrese Ústí nad Labem. Kostel se zvonicí je chráněn jako kulturní památka České republiky.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kostel je poprvé v Církvicích zmiňován již roku 1352.[3] Současná stavba a pochází z roku 1701.[4]

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Kostel je obdélnou jednolodní stavbou s odsazeným polygonálním presbytářem. Po jeho severním boku se nachází sakristie s emporou. V průčelí, v němž jsou pilastry, má nízký trojúhelníkový štít s volutovými křídly a na portálu se nachází letopočet 1701.

V lodi kostela je plochý strop. V presbytáři je valená klenba s třemi lunetami v závěru.[4]

Zařízení[editovat | editovat zdroj]

Hlavní oltář je barokní. Má sloupy a portál se zlacenými akantovými křídly. Titulní obraz pochází z roku 1853. V nástavci oltáře jsou dvě pozdně gotické sošky sv. Kateřiny a sv. Barbory z období kolem roku 1500, a dále jsou zde tři barokní sochy. Barokní obraz Svaté rodiny pochází z období kolem roku 1700.[4] Kostel nemá vlastní věž, pouze sanktusník, v němž se nacházel zvon z roku 1712 od Jana Baltazara Crommela.[5] Ve 21. století je obyvateli obce kostel postupně opravován, kromě jiného byla z daru farníka stávající okna nahrazena vitrážovými.

Okolí kostela[editovat | editovat zdroj]

Zvonice u kostela Nanebevzetí Panny Marie v Církvicích

Jižně od kostela stojí zvonice. Byla zřejmě postavena zároveň s kostelem, tedy na počátku 18. století, ovšem dnešní podoba jí byla dána až v 19. století.[6] Zvonice je hranolová, věžovitá z cihlového hrázděného zdiva, s dřevěnou římsou.[4] Jedná se o jedinou hrázděnou zvonici v Česku.[6] Na zvonici dnes visí pouze malý litinový zvon od J. Pragnera z roku 1918. Vedle něj je prázdná dřevěná hlava, jejíž zvon se dnes nachází v kostele sv. Josefa ve Vaňově (stav k roku 2001). Dále se zde nacházel nezvěstný zvon od Matěje Špice z roku 1540.[5] Poblíž je několik empírových náhrobků z 19. století a litinový kříž.[4]

Další pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

K dalším pamětihodnostem patří socha sv. Jana Nepomuckého, která pochází z 18. století. Jedná se o lidovou barokní práci. Je na trojbokém podstavci s proláklými stěnami[4] a stojí na návsi u kostela. Je rovněž kulturní památkou[7] a barokní fara z poloviny 18. století s mansardovou střechou. Křížek při silnici je litinový. Nachází se na kamenném podstavci empírového typu z 19. století.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s. Kapitola Přehled jednotlivých farností diecéze, s. 35-36. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2016-05-03]. Identifikátor záznamu 119218 : Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Církvice. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. BORSKÁ, Helena. Poznámky k historii města Ústí nad Labem a okolí. Ústí nad Labem: Spolek pro chemickou a hutní výrobu, 2005. 174 s. ISBN 80-902991-2-1. S. 123. 
  4. a b c d e f g POCHE, Emanuel. Umělecké památky Čech A/J. Svazek I. Praha: Academia, 1977. 644 s. Kapitola Církvice /Ústí nad Labem/, s. 163. 
  5. a b LUKSCH, Vinzenz. Památky okresu Litoměřice II. Rukopis. [s.l.]: Státní okresní archiv Litoměřice se sídlem v Lovosicích S. 210. 
  6. a b KUČA, Karel. České, moravské a slezské zvonice. 2. vyd. Praha: Libri, 2001, heslo Církvice
  7. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-01-27]. Identifikátor záznamu 154739 : Socha sv. Jana Nepomuckého. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]