Vinzenz Luksch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Reverendus Dominus
ThDr. Vinzenz Luksch
kněz
Template-Priest.svg
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Svěcení
Kněžské svěcení 15. července 1868
Osobní údaje
Datum narození 28. května 1845
Místo narození Sutom, Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Datum úmrtí 18. srpna 1920
(ve věku 75 let)
Místo úmrtí Litoměřice, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vinzenz Luksch (28. května 1845 Sutom[1]18. srpna 1920 Litoměřice[2]) byl katolický kněz, historik umění, historik církevních dějin, vysokoškolský pedagog a zakladatel litoměřického diecézního muzea.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině kantora německé školy (původem selského syna z Vlastislavi[3]) v Sutomi u Třebenic. Jako nadaný chlapec absolvoval jezuitské gymnázium v Bohosudově a poté v letech 18641868 litoměřický kněžský seminář. Na kněze byl vysvěcen 15. července 1868 v litoměřické katedrále sv. Štěpána. Po vysvěcení byl následující čtyři roky kaplanem ve farnosti Chabařovice u Ústí nad Labem. Ke konci roku 1872 odešel do Říma, kde studoval na papežské univerzitě Gregoriana a během dvou let dosáhl doktorátu z teologie. V Římě také výrazně prohloubil svůj vztah k uměleckým památkám. V roce 1875 po svém návratu z Říma působil krátce jako kaplan v Rumburku.[4] Svá teologická studia prohloubil ještě v letech 18751879 na pražské teologické fakultě[4] a svůj římský doktorát zde nostrifikoval. V roce 1879 byl jmenován, zřejmě z iniciativy litoměřického biskupa Antonína Ludvíka Frinda nejdříve suplujícím a poté řádným profesorem na litoměřickém bohosloveckém učilišti. V tomto pedagogickém ústavu posléze učil i církevní právo a jeho pedagogická činnost trvala až do jeho pensionování v roce 1907. Třicet let byl zároveň členem litoměřického diecézního soudu, byl biskupským notářem a několikrát byl i zvolen do litoměřického městského zastupitelstva. Asi nejvíce je jeho jméno spjato s Diecézním muzeem, které bylo založeno v roce 1885. V roce 1885 byl také jmenován korespondentem vídeňské Centrální komise pro umělecké a historické památky. K 23. dubnu 1899 byl pak jmenován konzervátorem II. sekce této komise pro politické okresy Litoměřice, Roudnice nad Labem a Děčín. V roce 1917 byl pak jmenován konzervátorem pro litoměřický politický okres. Své poznatky vydával a k jeho nejlepším pracím patří dvoudílná publikace Illustrierte Geschichte der katholischen Kirche (německy), kterou vydal na počátku 20. století společně s německým církevním historikem Johannem Peterem Kirschem.

Jeho práce vedle činnosti v Diecézním muzeu je známa díky jeho „umělecké topografii“ litoměřického okresu. Toto dílo začal sepisovat na počátku 20. století v rámci ediční řady Soupis památek historických a uměleckých v Království českém, kterou vydávala Archeologická komise České akademie věd a umění. Zájem o rukopis projevila také Uměleckohistorická komise německé Společnosti pro podporu německé vědy, umění a literatury v Čechách. Luksch pracoval na tomto životním díle dvacet let na základě studia archivních materiálů. Dílo je aktivně využíváno a citováno dodnes. Byl nejen znalcem umění, ale také sběratelem. Sbírky obrazů, plastik, hudebních nástrojů i archeologických předmětů soustředil ve své vile v Litoměřicích na Rybářském náměstí čp. 662/4 (od roku 2001 tato vila slouží jako Hospic sv. Štěpána). Již v roce 1895 jeho sbírka zaplňovala několik velkých pokojů.

Závěr života nebyl zřejmě nejšťastnější. Diecézní muzeum stagnovalo a památkový fond regionu, zvláště kampanologický materiál byl nevratně poškozen za I. světové války. Politické změny (vznik Československa v roce 1918) pro něho znamenaly „zánik světa“, tak jak ho znal. Věnoval se na sklonku života psaní umělecké topografie[5] a definitivní rukopis odeslal, krátce před smrtí, na počátku srpna 1920 do Prahy. Zemřel v brzkých ranních hodinách 18. srpna 1920 ve své litoměřické vile. Pohřeb se konal o dva dny později na litoměřickém městském hřbitově, kde se nachází, udržován, dodnes.

Monografie[editovat | editovat zdroj]

  • Illustrierte Geschichte der katholischen Kirche, Mnichov, 1905

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Sutom
  2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu farnost Litoměřice
  3. OTRADOVEC, Josef. Něco z historie obce. Zpravodaj občanského sdružení Český granát Městského úřadu v Třebenicích. Duben 2006, s. 14. Dostupné online. 
  4. a b ABART – Vinzenz Luksch [online]. [cit. 2015-03-04]. Dostupné online. 
  5. Luksch Vincenz, Kunsttopographie des Leitmeritzer Bezirkes (pouze strojopis) Badatelna, Oblastní muzeum v Litoměřicích

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]