Kostel Čtrnácti svatých pomocníků (Mělník)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Čtrnácti svatých pomocníků
v Mělníku
Průčelí kostela Čtrnácti sv. pomocníků v Mělníku
Průčelí kostela Čtrnácti sv. pomocníků
v Mělníku
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Středočeský
okres Mělník
Obec Mělník
Souřadnice
Kostel Čtrnácti sv. pomocníků v Mělníku
Kostel
Čtrnácti sv. pomocníků
v Mělníku
Poloha kostela na mapě České republiky
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát mladoboleslavský
Farnost proboštství Mělník
Status klášterní a filiální kostel
Užívání bližší informace o bohoslužbách
Architektonický popis
Stavební sloh pozdní baroko
Výstavba 1752-1753
Další informace
Adresa Erbenova ulice
Mělník
Ulice Náměstí Míru
Oficiální web Farnost Mělník
Kód památky 28351/2-1357 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Čtrnácti svatých pomocníků v Mělníku je pozdně barokní sakrální stavbou na mělnickém hlavním náměstí v těsném sousedství bývalého kapucínského kláštera, který je na počátku 21. století sídlem Regionálního muzea. Od roku 1966 je společně s areálem kláštera chráněn jako kulturní památka.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Špitál, dnes muzeum

Přestože během josefínských reforem mělo dojít v roce 1785 také ke zrušení kapucínského hospice, zůstal zachován, jelikož se místní kapucíni podíleli zároveň na duchovní správě a městská rada se o odvolání rozhodnutí přimlouvala.

Během dvou dalších století kapucíni nadále pokračovali ve své činnosti v tomto řádovém špitálu, a od roku 1841 i v nemocnici boromejek na Podolí. V roce 1882 proběhla oprava interiéru kostela. Roku 1950 byl kapucínský klášter v rámci Akce K zkonfiskován. Jeho prostory byly použity k různým účelům, dlouho zde sídlil výtvarný odbor Lidové školy umění a od roku 1999 je zde mělnické regionální muzeum. Kostel však i po přerušení činnosti kapucínského řádu v Mělníku sloužil dále mělnické farnosti.

Achitektura[editovat | editovat zdroj]

Kostel je jednolodní, s vyšším obdélným presbytářem a obdélnou sakristií. Nad průčelím do náměstí, které je ukončené trojúhelníkovým štítem, jsou obdélná okna a v ose obdélný portál. Na portál, který má rozeklaný štít s úseky říms, stáčejícími se do volut, dosedá rámované obdélné vpadlé pole. Nad tímto polem je kruhové okno. Presbytář, loď kostela, boční kaple i podkruchtí jsou sklenuty valenou klenbou s lunetami.

Vybavení kostela[editovat | editovat zdroj]

Hlavní oltář je rokokový z poloviny 18. století. Třídílná oltářní stěna má představěnou mensu a vysoký tabernákl. Titulní obraz pochází z roku 1766. Dva boční oltáře jsou rokokové. Levý boční oltář je s výklenkem a nástavcem je opatřen novější sochou. Pravý boční oltář je panelový, vroubený pilastry a opatřen původním obrazem. Rokoková je také kazatelna s beránkem na střeše pocházející z třetí čtvrtiny 18. století. Obrazy sv. Kláry a sv. Ludvíka pocházejí ze 2. poloviny 18. století. Z 18. století pochází také obraz sv. Jana Nepomuckého.

V boční kapli je panelový rokokový oltář, který je lemován pilastry a doplněn obrazem z období vzniku znázorňující Stigmatizaci sv. Františka z Assisi. Kostel je vybaven rokokovými a luisézními svícny.

Vitráže pocházejí z období kolem poloviny 20. století.

Okolí stavby[editovat | editovat zdroj]

Kostel Čtrnácti sv. pomocníků s přilehlým špitálem, dnes muzeem

Klášterní budova (hospic, špitál), která navazuje na kostel po jeho pravé straně, vznikla nepochybně nepříliš náročnou přestavbou měšťanského domu, který si ještě zachoval charakteristické hloubkové středověké městiště. Má do náměstí, podobně jako je to u ostatních domů, dvojici arkádových podloubí. Na fasádě jsou kamenné sochy zpodobňující Nejsvětější Trojici: Krista Trpitele, Boha Otce i Svatého Ducha v podobě holubice, pocházející ze třetí čtvrtiny 18. století.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-07-15]. Identifikátor záznamu 139649 : Klášter kapucínský s kostelem 14. sv. pomocníků. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]