Korunovační katedrála (Alba Iulia)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Korunovační katedrála
Místo
StátRumunskoRumunsko Rumunsko
ObecAlba Iulia
Souřadnice
Map
Základní informace
ZasvěceníNejsvětější Trojice
Datum posvěcení1922
Architektonický popis
Stavební slohbyzantská architektura
Výstavba1922
Další informace
Oficiální webOficiální web
Kód památkyAB-II-m-A-00128.01 a AB-II-a-A-00128
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Korunovační katedrála (rumunsky Catedrala Încoronării) je chrám Rumunské pravoslavné církve v rumunském městě Alba Iulia v Sedmihradsku. Chrám se stal symbolem sjednocení země v roce 1918, když se stalo Sedmihradsko součástí Rumunského království.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Alba Iulia se stala v minulosti důležitým duchovním centrem rumunského Sedmihradska. Sídlí zde i římskokatolické biskupství a je zde i římskokatolická katedrála. V roce 1918 zde bylo slavnostně prohlášeno spojení Sedmihradska s Rumunskem a vytvoření státu Velké Rumunsko (Romania Mare). Pravoslavná katedrála byla vybudována v letech 19211922 jako duchovní symbol tohoto sjednocení. Dne 15. října 1922 se zde uskutečnila slavnostní korunovace rumunského krále Ferdinanda I. (prvního panovníka sjednoceného Rumunska) a jeho manželky, královny Marie.

1. prosince 1948 se v chrámu uskutečnil akt sjednocení rumunských řeckých katolíků s Rumunskou pravoslavnou církví. Část řeckých katolíků unii podepsala, část zůstala v ilegalitě. Rumunská řeckokatolická církev byla postavena mimo zákon.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Katedrála je postavena v tradičním byzantském architektonickém stylu s výraznými prvky rumunské architektury z Valašska a Moldavska. Katedrála má tvar řeckého kříže a její půdorys připomíná půdorys historického chrámu Rumunské pravoslavné církve v Târgovişte. Chrám zdobí tři věže, z nichž nejvyšší dosahuje výšky 40 metrů.

Portál je vyzdoben tradičními rumunskými náboženskými motivy a nad nimi jsou ikony svatých archandělů - Michaela a Gabriela. Na verandě chrámu jsou umístěny mramorové tabule, které připomínají významné události z dějin rumunské pravoslavné církve a rumunského národa.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Korunovačná katedrála (Alba Iulia) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]