Koljuška tříostná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Koljuška tříostná

alternativní popis obrázku chybí
Koljuška tříostná
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: volnoostní (Gasterosteiformes)
Čeleď: koljuškovití (Gasterosteidae)
Rod: koljuška (Gasterosteus)
Binomické jméno
Gasterosteus aculeatus
L., 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sameček koljušky hlídající hnízdo

Koljuška tříostná (Gasterosteus aculeatus; L., 1758) je drobná, v Česku nepůvodní ryba. Do vod v České republice ji zřejmě vypustili akvaristé na počátku minulého století.[zdroj?] Koljuška se však velice rychle přizpůsobila a v českých vodách zcela zdomácněla.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o drobnou rybku dosahující délky nejvýše 10 cm. Na hřbetě má před hřbetní ploutví umístěny nejčastěji tři volné a pohyblivé ostny, jejich počet se ale může pohybovat mezi 2 - 5. Hřbetní ploutev je posazena poměrně vzadu, přibližně na úrovni řitní ploutve. Tělo je štíhlé, protáhlé, z boků zploštělé a bez šupin, místo nich je opatřeno kostěnými štítky v řadě podél postranní čáry. Jejich počet se pohybuje okolo 35. Hlava je zakončena velkými ústy středního postavení. Hřbet je šedomodrý, boky stříbřité, až nazelenalé, břicho bílé, v době tření se u samců zbarvuje červeně. Běžně se dožívá věku okolo dvou let, maximálně pak čtyř let.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Velmi odolný druh obývající různá prostředí. Běžně se vyskytuje ve sladkých i brakických vodách a částečně také v okrajových částech moří v severním mírném podnebném pásu. Dává přednost stojatým nebo mírně tekoucím vodám. Oblast jejího výskytu zahrnuje takřka celou Eurasii a velkou část Severní Ameriky. Často obydluje také malé vodní plochy, jako jsou tůně a jezírka, které jsou pro ostatní druhy ryb nepříhodné.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Koljuška se živí výhradně dravě. Požírá larvy hmyzu, červy, korýše a dokonce i rybí potěr.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Tření probíhá v období od března do července, v závislosti na místě výskytu. V tomto období staví sameček z částí rostlin hnízdo, které slepuje pomocí zvláštního výměšku z ledvin. Do tohoto hnízda pak láká samičky, aby zde nakladly jikry. Sameček poté hnízdo hlídá před možnými predátory a opečovává potomstvo. Plodnost samice se pohybuje v rozmezí 90 - 500 jiker. Pohlavně dospívá už ve věku okolo 5 měsíců.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]