Kohátkovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kohátkovité

alternativní popis obrázku chybí
Kohátka kalíškatá (Tofieldia calyculata)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: žabníkotvaré (Alismatales)
Čeleď: kohátkovité (Tofieldiaceae)
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kohátkovité (Tofieldiaceae Takht.) je čeleď jednoděložných rostlin z řádu žabníkotvaré (Alismatales).

Pojetí čeledi[editovat | editovat zdroj]

Starší taxonomické systémy čeleď Tofieldiaceae neznaly a její zástupce řadili do čeledi Liliaceae s.l. nebo do čeledi Melanthiaceae. Samostatnou čeleď Tofieldiaceae přináší až Tachtadžjanův systém, který ji přiřazoval do řádu Melanthiales. Po vzniku systémů APG a APG II, došlo k přehodnocení zařazení čeledi, byla přesunuta zcela jinam, do řádu Alismatales.


Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalé pozemní byliny s oddenky. Jsou to rostliny jednodomé s oboupohlavnými květy. Listy jsou nahloučeny v přízemní růžici, ale někdy může být několik listů i na lodyze. Jsou jednoduché, přisedlé, izolaterální, uspořádané dvouřadě, s listovými pochvami. Čepele listů jsou celokrajné, čárkovité až kopinaté, žilnatina je souběžná. Květy jsou oboupohlavné, jsou v květenstvích, zpravidla ve vrcholových hroznech, vzácněji v klasech, někdy je květenství hlávkovitě stažené, ale za plodu se hrozen často prodlužuje, u rodu Harperocallis je květenství redukováno na jeden květ[1]. Listen pod květenstvím ve tvaru toulce není přítomen, pod jednotlivými květy jsou často listeny. Na květní stopce někdy bývají trojlaločné listence, které jsou někdy srostlé a vytvářejí jakýsi kalíšek. Květy jsou pravidelné, okvětí je vyvinuto, zpravidla 6 okvětních lístků ve 2 přeslenech (3+3), okvětní lístky jsou volné nebo na bázi srostlé, vytrvalé. Tyčinek je 6–12, jsou volné nebo někdy na bázi srostlé. Gyneceum je složeno ze 3 plodolistů, synkarpní, semeník je svrchní. Plod je suchý, pukavý, jedná se o tobolku, někdy hluboce dělenou a jednotlivé části pak připomínají měchýřky[2].

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 3–5 rodů a 27 druhů, které jsou rozšířeny v Evropě, Asii a v Severní Americe, málo zasahují na severozápad Jižní Ameriky[2].

Výskyt v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR roste jediný druh, a to vzácná a kriticky ohrožená (C1) kohátka kalíškatá (Tofieldia calyculata). Běžnější je v Alpách. V ČR roste vzácně ve středních Čechách, dříve i v jižních Čechách, kde dodnes přetrvala na Kralovických loukách u Prachatic, vzácně roste také ve východních Čechách u Českého Meziříčí a na Opavsku.

reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=114697
  2. a b http://www.mobot.org/MOBOT/research/APweb/orders/alismatalesweb.htm