Kohátka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKohátka
alternativní popis obrázku chybí
Kohátka kalíškatá (Tofieldia calyculata)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné - (Liliopsida)
Řádžabníkotvaré (Alismatales)
Čeleďkohátkovité (Tofieldiaceae)
Rodkohátka (Tofieldia)
Huds., 1778
Druhy rostoucí v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kohátka (Tofieldia) je rod jednoděložných rostlin z čeledi kohátkovité (Tofieldiaceae)

Zařazení rodu[editovat | editovat zdroj]

Starší taxonomické systémy čeleď Tofieldiaceae neznaly a její zástupce řadili do čeledi Liliaceae s.l. nebo do čeledi Melanthiaceae. Některé systémy zase mají čeleď liliovcovité (Nartheciaceae), kam řadí i rod Tofieldia. Samostatnou čeleď Tofieldiaceae přináší až Tachtadžjanův systém, který ji přiřazoval do řádu Melanthiales. Po vzniku systémů APG a APG II, došlo k přehodnocení zařazení čeledi, byla přesunuta zcela jinam, do řádu Alismatales.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalé pozemní byliny s oddenky. Jsou to rostliny jednodomé s oboupohlavnými květy. Listy jsou nahloučeny v přízemní růžici, ale někdy může být několik listů i na lodyze. Jsou jednoduché, přisedlé, uspořádané dvouřadě, s listovými pochvami. Čepele listů jsou celokrajné, čárkovité až kopinaté, žilnatina je souběžná. Květy jsou oboupohlavné, jsou v květenstvích, zpravidla ve vrcholových hroznech, vzácněji v klasech, někdy je květenství hlávkovitě stažené,ale za plodu se hrozen většinou prodlužuje. Listen pod květenstvím ve tvaru toulce není přítomen, pod jednotlivými květy jsou listeny. Na květní stopce někdy bývají trojlaločné listénce, které jsou někdy srostlé a vytvářejí jakýsi kalíšek. Květy jsou pravidelné, okvětí je vyvinuto, zpravidla 6 okvětních lístků ve 2 přeslenech (3+3), okvětní lístky jsou volné nebo na bázi srostlé, vytrvalé. Tyčinek je 6, ve 2 přeslenech, jsou volné nebo někdy na bázi srostlé. Gyneceum je složeno ze 3 plodolistů, synkarpní, semeník je svrchní. Plod je suchý, pukavý, jedná se o tobolku, někdy hluboce dělenou a jednotlivé části pak připomínají měchýřky. Semena jsou četná a drobná.

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 7-20 (podle pojetí rodu) druhů, které jsou rozšířeny v subarktickém, mírném pásu až subtropech Evropy, Asie a Severní Ameriky.

Výskyt v Česku[editovat | editovat zdroj]

V ČR roste jediný druh, a to vzácná a kriticky ohrožená (C1) kohátka kalíškatá (Tofieldia calyculata). Běžnější je v Alpách. V ČR roste vzácně ve středních Čechách, dříve i v jižních Čechách, kde dodnes přetrvala na Kralovických loukách u Prachatic, vzácně roste také ve východních Čechách u Českého Meziříčí a na Opavsku.

Seznam druhů[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Květena ČR: 8 nebo 9 díl

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]