Klaus Barbie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Klaus Barbie
Rodné jménoNikolaus Barbie
Narození25. října 1913
Bad Godesberg
Úmrtí25. září 1991 (ve věku 77 let) nebo 23. září 1991 (ve věku 77 let)
Pierre-Bénite
Příčina úmrtíleukemie
Povolánídůstojník, válečný zločinec, mučitel a Gestapo employee
ZaměstnavateléÚstřední zpravodajská služba
Spolková zpravodajská služba
Gestapo
Kontrašpionážní sbor
OceněníŽelezný kříž
Válečný záslužný kříž
Politická stranaNárodně socialistická německá dělnická strana
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Nikolaus „Klaus“ Barbie, alias Klaus Altmann (25. října 1913, Bad Godesberg, Německo25. září 1991, Lyon ve vězení, Francie), byl německý SS-Hauptsturmführer (hodnost odpovídající přibližně kapitánovi), voják a člen gestapa. Byl znám jako „lyonský řezník“.

Dětství a raný život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Bad Godesbergu poblíž Bonnu. Narodil se do katolické rodiny a jeho rodiče byli oba učiteli. Do roku 1923 chodil do školy, kde učil jeho otec. V roce 1925 se rodina odstěhovala do Trevíru. V roce 1933 jeho otec i bratr zemřeli. Jeho otec byl tehdy silný alkoholik. Podle otcových představ měl studovat teologii. Místo toho byl jako nezaměstnaný naverbován pro Reichsarbeitsdienst, což byla Říšská pracovní služba.

Začátky v SD[editovat | editovat zdroj]

V září 1935 se připojil k Sicherheitsdienstu (SD), což byla německá nacistická tajná služba. Vstoupil také do SS. Po začátku války byl poslán německými nacisty do okupovaného Nizozemska. V roce 1942 byl poslán do Dijonu a v listopadu téhož roku byl převelen do Lyonu, kde se stal velitelem místního gestapa.

Válečné zločiny[editovat | editovat zdroj]

Centrála gestapa se v Lyonu nacházela v hotelu Hôtel Terminus. Zde si krutým zacházením se zajatci a vyslýchanými vysloužil přezdívku Lyonský řezník. Je zaznamenáno, že osobně a s velkým potěšením mučil vězně a je zodpovědný za smrt mnoha tisíc lidí. Nejznámějším případem je zajetí a mučení Jeana Moulina, který byl vysokým členem francouzského odboje. V dubnu 1944 nařídil deportaci 44 židovských dětí do koncentračního tábora Osvětim ze sirotčince v Izieu.

Po válce[editovat | editovat zdroj]

Po druhé světové válce začal spolupracovat se západními spojenci a ti mu umožnili se vyhnout soudnímu řízení. Byl placeným informátorem CIC/CIA, která mu následně umožnila uniknout do Jižní Ameriky (1951). V roce 1971 byl však vypátrán v Bolívii proslulými lovci nacistů Sergem a Beate Klarsfeldovými. 19. ledna 1983 jej nově zvolená vláda vydala do Francie. V roce 1984 byl předán jeho případ soudu a samotný proces začal 11. května 1987. Barbie, který neprojevil žádnou lítost, v tomto procesu odhalil, že jeho spolupracovníky a konfidenty Němců bylo v době druhé světové války mnoho vážených a uznávaných osobností. Proto byl proces označen za skandální. Bylo jasné, že autority z vyšších míst mají snahu o umlčení a odsouzení. 4. července 1987 byl odsouzen za válečné zločiny k doživotnímu vězení, v němž také 25. září 1991 ve věku 77 let zemřel na leukémii.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Klaus Barbie, 77, Lyons Gestapo Chief. In: The New York Times, 26. 9. 1991; navštíveno 28. 11. 2017.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]