Klášter a nemocnice svaté Alžběty (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Klášter alžbětinek (Praha))
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klášter svaté Alžběty
Na Slupi
Klášter svaté Alžběty na Novém Městě pražském
Klášter svaté Alžběty na Novém Městě pražském
Lokalita
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Hlavní město Praha
Místo Praha 2-Nové Město
Souřadnice
Základní informace
Řád sv. Alžběty
Založení 1719
Zrušení 3. září 1957
Odkazy
Kód památky 40108/1-1226 (PkMISSezObr)
Web nemalzbeta.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Nemocnice svaté Alžběty s.r.o.
Logo nemocnice sv. Alžběty
Logo nemocnice sv. Alžběty
Vznik 1719
Typ zdravotnické zařízení
Právní forma společnost s ručením omezeným
Účel všeobecná nemocnice
Sídlo Na slupi 448/6, Praha, 128 00, Česko (Klášter a nemocnice svaté Alžběty)
Působnost Praha
Ředitelka PhDr. Štěpánka Heřmánková
Garant lékařské péče MUDr. Pavel Mach
Oficiální web nemalzbeta.cz
Datová schránka ik3rjqi
Dřívější název Špitál u svaté Alžběty
IČO 49678779 (VR)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klášter a nemocnice svaté Alžběty (někdy též Nemocnice svaté Alžběty Na Slupi) s přilehlým kostelem Panny Marie Sedmibolestné na Novém Městě, Praha 2 sídlí na adrese Na Slupi 448/6.

Dějiny kláštera a nemocnice[editovat | editovat zdroj]

Vstup do nemocnice

Vznik pražského alžbětinského kláštera se špitálem pro ženy iniciovalo několik dam z českých šlechtických rodů Thunů, Černínů, Valdštejnů, Schönkirchů a dalších. Důvodem byl nedostatek zařízení pro ošetřování nemocných po poslední morové epidemii. Zpočátku čítal špitál jen 6 a později 12 lůžek.

Klášter byl založen roku 1719 jako filiace vídeňského kláštera svaté Alžběty, ze kterého byly do Prahy vyslány dvě řeholnice, Angelika a Johanna. Řeholní sestry se staraly o nemocné, ale protože řádové regule sestrám zakazovaly léčit za úplatu, brzy se instituce dostala do finančních potíží.

Pomoc přišla od zámožné hraběnky Marie Markéty z Valdštejna (rozené Černínové z Chudenic), která se tak stala fundátorkou rozsáhlých budov kláštera, špitálu i kostela Panny Marie. Návrhem a realizací stavby byl pověřen architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. Slavnostní položení základního kamene se konalo 8. srpna 1724. Nemocnice byla ve své době významná zejména tím, že zde, na rozdíl od ostatních tehdejších špitálů, poskytovali lékařskou péči vystudovaní lékaři. V první polovině 19. století se o pacienty staralo 44 řeholních sester. Ještě nějakou dobu po komunistickém převratuČeskoslovensku směly řádové sestry a alžbětinky vykonávat pečovatelskou službu, poté musely, 3. září 1957, definitivně odejít.[1]

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Nemocnice je dnes opět spojena s klášterem řádu alžbětinek, kterým byl objekt na základě restitučního nároku po roce 1989 po více než čtyřiceti letech navrácen. V roce 1993 vznikl nový subjekt s názvem Nemocnice sv. Alžběty s.r.o., za účelem poskytování zdravotnických služeb, a zejména s důrazem na oblast tzv. následné péče. Ošetřovatelskou činnost však již poskytují většinou civilní sestry.[2]

V letech 20102011 prošla nemocnice rozsáhlou rekonstrukcí, kdy byly modernizovány vnitřní prostory. Budova nemocnice je bezbariérová, jsou zde výtahy, bezbariérový je dokonce i přístup do přilehlého kostela Panny Marie u alžbětinek. Pacienti tak mají vedle zdravotnické péče také možnost duchovních služeb, zpovědi apod.

Nemocnice poskytuje jak ambulantní, tak dlouhodobou zdravotnickou péči, včetně lůžkového oddělení léčebny dlouhodobě nemocných (LDN). Je zde také ordinace praktického lékaře.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Historie kláštera a nemocnice na nemalzbeta.cz. www.nemalzbeta.cz [online]. [cit. 2016-07-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-16. 
  2. Nemocnice sv. Alžběty - O nemocnici [online]. Praha: Dostupné online. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Postřihač, Antonín, Lenz, Jaroslav: Dějiny kláštera a nemocnice Alžbětinek v Praze- II na Slupi: na oslavu dvěstěletého trvání (1722-1922). Cyrillo-Methodějská knihtiskárna V. Kotrba Praha, 1922
  • Šámal, Jindřich: Klášter a nemocnice Alžbětinek Na Slupi; edice Poklady národního umění sv.38, Vyšehrad Praha 1941.
  • MAŇAS, Karel; VLČEK, Jaroslav; BEDRNÍČEK, Pavel. Nemocnice na Slupi. Historie a současnost.. Praha: ONV Praha 2, 1988. (česky) 
  • KŘEČKOVÁ, Jitka a Hedvika KUCHAŘOVÁ: Život sester alžbětinek Na Slupi v zrcadle statut.In: Paginae historiae roč. 27, 2019, č. 1, s.234-253. ISSN 1211-9768

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]