Kchung Siang-si

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kchung Siang-si
HHKung.jpg
Narození11. září 1881
Taigu County
Úmrtí16. srpna 1967 (ve věku 85 let)
Locust Valley
Místo pohřbeníFerncliff Cemetery
Alma materOberlin College
Yale Law School
Povolánípolitik, bankéř a podnikatel
ZaměstnavatelTianjin University
Politická stranaKuomintang
Nábož. vyznáníkřesťanství
ChoťSung Aj-ling (1914–1967)
DětiKung Ling-i
Kung Ling-kan
Kung Ling-chun
Kung Ling-chie
FunkceVice Premier of the Republic of China (1933–1938)
Předseda vlády Čínské republiky (1938–1939)
Vice Premier of the Republic of China (1939–1945)
member of the National Assembly of the Republic of China
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kchung Siang-si (znaky: 孔祥熙; pinyin: Kǒng Xiángxī; 11. září 188116. srpna 1967), známý také pod jménem Dr. H.H. Kung, byl čínský bankéř, finančník a politik v 1. polovině 20. století, v té době nejbohatším člověkem Číny. Oženil se se Sung Aj-ling (znaky: 宋蔼龄; pinyin: Sòng Àilíng), nejstarší ze tří sester Sungových. Další dvě sestry se provdaly za Dr. Sunjatsena a generalissima Čankajška.

Kchung Siang-si společně se svým švagrem Sung C‘-wenem (znaky: 宋子文; pinyin: Sòng Zǐwén) v 30. a 40. letech minulého století výrazně ovlivnili hospodářskou politiku Kuomintangu (znaky: 国民党; pinyin: Guómíndǎng; zkratka: KMT).

Dětství, mládí a raná kariéra[editovat | editovat zdroj]

Sídlo rodiny Kchungových v okrese Tchaj-ku, provincie Šan-si

Kchung Siang-si se narodil v provincií Šan-si, okrese Tchaj-ku, za vládnoucí mandžuské dynastie Čching. Jeho rodina patřila mezi bohaté obchodníky a bankéře. V dětství chodil na misijní školu ve svém rodném bydlišti, později začal studovat na univerzitě Tung-čou Sie-che (znaky: 通州协和大学; pinyin: Tōngzhōu Xiéhé Dàxué), jež následně tvořila jednu z křesťanských vysokých škol založených mezi lety 1915–1920.[1] Zde studoval matematiku, fyziku a chemii – v té době obory, které nebyly součástí běžné tradiční výuky. Za Boxerského povstání, kdy probíhalo masakrování nespočetně mnoha misionářů, se Kchung Siang-si z bezpečnostních důvodů navrátil domů. V této době jeho rodina úspěšně ukrývala ve svém domě několik křesťanských misionářů, kterým by jinak hrozila smrt. Po konci Boxerského povstání se Kchung nadále angažoval v pomoci křesťanským misionářům.[2]

V roce 1901 dostal příležitost studia ve Spojených státech na univerzitě Oberlin ve státě Ohio, kde v roce 1906 úspěšně dostudoval bakalářský obor mineralogie. Magisterský titul poté získal na univerzitě v Yalu v oboru ekonomie.[3]

Po dokončení studia ve Spojených státech se Kchung vrátil zpátky do rodné země. V průběhu Sinchajské revoluce v roce 1911 se Kchung Siang-si angažoval především v provincií Šan-si, kde napomohl Jen Si-šanovi (znaky: 阎锡山; pinyin: Yán Xíshān) svrhnout vládu Čching. Krátce po roce 1911 dostal Jen Si-šan titul generála, vládl provincií Šan-si až do roku 1949. Kchung Siang-si se stal jedním z Jenových nejdůvěryhodnějších poradců a měl velký vliv na následné reformy a modernizace provincie Šan-si. I jeho zásluhou se Šan-si později v Období militaristů stala vzorem pro ostatní provincie.

Díky podpoře misionářů v provincií Šan-si se Kchungovi podařilo založit komplex křesťanských škol Ming Sien. Jako ředitel se seznámil se svojí první manželkou, Chan Jü-mej, která však brzy na to, v roce 1913, zemřela na tuberkulózu. Téhož roku se setkal se svojí druhou manželkou, Sung Aj-ling.[3]

Za vlády Kuomintangu[editovat | editovat zdroj]

Dr. H.H. Kung

Kchung Siang-si byl velkým podporovatelem Dr. Sunjatsena a Kuomintangu. I díky jeho manželství se Sung Aj-ling vznikly pevné rodinné vazby. Společně s jejími sestrami, Sung Čching-ling, která si vzala Dr. Sunjatsena, Sung Mej-ling, jež se provdala za Čankajška, a s jejich bratrem Sung C’wenem, tvořili nejvlivnější osobnosti tehdejší Čínské republiky – tzv. Čtyři velké rodiny Číny (znaky: 蔣宋孔陳四大家族; pinyin: Jiǎng-Sòng-Kǒng-Chén sì dà jiāzú).

Kchung Siang-si vystřídal několik funkcí. V období nankingské vlády, od roku 1928, zastával pozici ministra průmyslu a obchodu. V letech 1933–1944 měl funkci ministra financí. Jako ministr financí provedl daňové reformy, prosadil přímější kontrolu v rámci provincií, zmírnil daňovou zátěž nejchudších obyvatel a zvýšil vládní kontrolu nad finančními trhy.[4] V letech 1934–1945 byl jmenován guvernérem Centrální banky Čínské republiky. Jedním z jeho prvních úkolů bylo vyrovnání státního rozpočtu, čehož dosáhl tím, že zvýšil daň z tabáku o 50 %. To vyvolalo mnoho protestů ze strany tabákových továren, načež Kchung Siang-si vyhrožoval zvýšením daně ze soli o 28 %.[5]

Od 1. ledna 1938 až do 20. listopadu 1939 zastával Kchung roli premiéra Čínské republiky, přičemž mezi lety 1935 až 1945 působil jako vicepremiér výkonného dvora.

Za války[editovat | editovat zdroj]

Jako ministr financí navštívil Kchung Siang-si v roce 1937 Německo, kde ho 13. června přijal Adolf Hitler. Kchungovi byl udělen čestný akademický titul. V témže roce se však setkal i s americkým prezidentem Franklinem D. Rooseveltem a italským vůdcem Benitem Mussolinim.

V období 2. čínsko-japonské války dosahoval Kchung reputace výjimečně schopného manipulátora, častokrát ve spojení se svým švagrem Sung C’wenem, či švagrovou Sung Mej-ling. V době, kdy byla Kuomintangská armáda donucena se stáhnout do města Čchung-čching, Kchung řídil svoji vlastní tajnou službu.[6]

V roce 1944 se zúčastnil Brettonwoodské konference, kde podepsal dohodu vyjednanou multilaterální dohodu. Na této konferenci byl založen Mezinárodní měnový fond (MMF) a Mezinárodní banka pro obnovu a rozvoj, jež je dnes součástí Skupiny Světové banky.

Rezignace[editovat | editovat zdroj]

Na konci roku 1944 byl Kchung Siang-si obviněn z korupce, bankovních podvodů a zneužívání bankovních poplatků. Toto obvinění vedlo k jeho rezignaci na funkci ministra financí v listopadu 1944. V květnu 1945 rezignoval na funkci vicepremiéra výkonného dvora a na post guvernéra centrální banky.

Ačkoliv je postava Kchung Siang-siho místy kontroverzní, je nutné dodat, že stál za mnoha inovacemi a reformami čínské ekonomiky. Dostal čínské banky pod centrální kontrolu, propojil čínskou ekonomiku s mezinárodním měnovým systémem a zabýval se problematikou daňových systémů.

Poté, co se KMT na konci čínské občanské války stáhl na Tchaj-wan, se Kchung přestěhoval do Spojených států. Zemřel v roce 1967 v Locust Valley v New Yorku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku H.H.Kung na anglické Wikipedii.

  1. ROSENBAUM, Arthur. New Perspectives on Yenching University, 1916-1952. [s.l.]: Brill, 2012. ISBN 978-9004285231. S. 424. 
  2. JACOBSON, Carl. Shansi: Oberlin and Asia: Oberlin College Archives [online]. Oberlin College Library, 2011 [cit. 2021-6-13]. Dostupné z: https://www2.oberlin.edu/library/digital/shansi/bios.html
  3. a b Kong Xiangxi [online]. Word War II Database, 2020 [cit. 2021-6-13]. Dostupné z: https://ww2db.com/person_bio.php?person_id=1128
  4. The Editors of Encyclopaedia Britannica. H.H. K'ung: Chinese businessman and statesman [online]. Encyclopedia Britannica, September 7, 2020 [cit. 2021-6-13]. Dostupné z: https://www.britannica.com/biography/H-H-Kung
  5. XIAO HONG LEE, Lily. Biographical Dictionary of Chinese Women, Svazek 2. [s.l.]: M.E. Sharpe, 1998. 762 s. ISBN 0765607980, 9780765607980. S. 477. 
  6. WAKEMAN, Frederic E. Spymaster: Dai Li and the Chinese Secret Service. [s.l.]: University of California Press, 2003. 650 s. Dostupné online. ISBN 9780520234079. S. 334. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]