Sung Aj-ling

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sung Aj-ling

Narození14. června 1890
Šanghaj, Čínské císařství
Úmrtí18. října 1973 (ve věku 83 let)
New York,
USA Spojené státy americké
Místo pohřbeníFerncliff Cemetery
ChoťKchung Siang-si
RodičeCharles Soong a Ni Kwei-tseng
DětiKchung Ling[p 1]-kchaj (syn)
Kchung Ling-ťie (syn)
Kchung Ling-i (dcera)
Kchung Ling-ťün (dcera)
PříbuzníSung Mej-ling, Sung Čching-ling, Sung C'-wen, T. L. Soong a Soong Tse-an (sourozenci)
Alma materWesleyan College
Profesepolitička
NáboženstvíKřesťanské (metodistické)
CommonsSoong Ai-ling
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sung Aj-ling je čínské jméno, v němž Sung je příjmení.

Sung Aj-ling (čínsky pchin-jinem Sòng Àilíng, znaky zjednodušené 宋藹齡, tradiční 宋蔼龄, tradiční anglická transkripce Soong Ai-ling, (14. června 1890[p 2]18. října 1973) byla nejstarší ze tří sester Sung, sestra Sung Čching-ling, manželky SunjatsenaSung Mej-ling, manželky Čankajška.

Život[editovat | editovat zdroj]

Mládí a léta v Číně[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v Šanghaji jako první dítě v rodině misionáře a podnikatele Charlese Sunga. Měla pět mladších sourozenců, dvě sestry a tři bratry. Její rodiče vyznávali křesťanské náboženství, byli metodisté. Aj-ling proto, kromě čínského, dostala i křesťanské jméno Nancy. Na přání svého otce odjela v roce 1904 lodí do San Francisca v USA a pokračovala v cestě do Georgie, kde začala ve věku 14 let studovat na Wesleyan College ve městě Macon. Po ukončení studií v roce 1909 se vrátila do Číny a později v roce 1911 nastoupila jako sekretářka u Sunjatsena, zakladatele Čínské republiky a jejího prvního prezidenta. V této práci pak byla vystřídána svou sestrou Sung Čching-ling. V roce 1913 potkala bohatého bankéře Dr. Kchunga, který v témže roce ovdověl. O rok později se vzali v japonské Jokohamě. Dr. Kchung Siang-si (H. H. Kung) později zastával významné funkce ve vládě (ministr průmyslu a obchodu, ministr financí, místopředseda a krátce i předseda vlády) Čínské republiky a byl i guvernérem Čínské centrální banky (Central Bank of China). Po svatbě Aj-ling krátce vyučovala angličtinu, ale hlavní zájem věnovala manželovi a rozrůstající se rodině. Měla čtyři děti, dvě dcery a dva syny.

Léta v emigraci ve Spojených státech amerických[editovat | editovat zdroj]

Po skončení 2. světové války a vítězství komunistů v občanské válce, rodina emigrovala do USA, kde se usadila na Long Islandu. Tam se za nimi přistěhovala i sestra Sung Mej-ling po smrti manžela Čankajška, kdy se rozhodla emigrovat z Tchaj-wanu.

Oba synové se angažovali v oblasti čínsko-amerických vztahů. Syn Kchung Ling-kchaj (David Kung) pracoval v obchodní sféře, byl úspěšným podnikatelem již v Šanghaji a zakladatelem Yangtze Co Ltd. Žil v New Yorku, kde zemřel bezdětný v roce 1992 ve věku 76 let. Druhý syn Kchung Ling-ťie (Louis C. Kung) pracoval v diplomatických službách, později podnikal v naftovém průmyslu a založil společnost Westland Oil Development Company. Spolu s dalšími čínskými podnikateli významně podporoval kampaň prezidentského kandidáta Richarda Nixona. V roce 1964 se oženil s holywoodskou herečkou Debrou Pagetovou; v roce 1980 se manželé rozvedli. Měli jednoho syna jménem Gregory Kung. V roce 1987 společnost Westland Oil Development Company zbankrotovala. Louis C. Kung zemřel v Texasu v roce 1996.[1] Dcera Kchung Ling-ťün, známá též jako Kchung Ling-wej zemřela bezdětná na Tchaj-wanu v roce 1994. Na přání rodiny bylo její tělo nabalzamováno a převezeno do USA ke kremaci. U smrtelné postele Kchung Ling-wej byla její teta Sung Mej-ling, která v tomto roce naposledy navštívila ostrov Tchaj-wan. Nejstarší dcera Kchung Ling-i dělala opatrovnici své tetě Sung Mej-ling, která se k ní, do New Yorku, přestěhovala z Long Islandu v roce 2000. Spolu se svým manželem u ní byla i ve chvíli její smrti 23. října 2003.

Sung Aj-ling zemřela 18. října 1973 ve věku 83 let v nemocnici New York-Presbyterian Hospital v New Yorku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Ling je "generační jméno" (generation name), které znamená, že všechny děti jsou přímí potomci Konfucia; v tomto případě 76. generace počítaná od Konfucia.
  2. V některých pramenech se udává rok narození 1889, rok 1890 se uvádí podle čínských zvyklostí té doby, kdy se délka lidského života počítala od 1. roku věku, zřejmě jako důsledek vysoké úmrtnosti kojenců.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DAWSON, Jennifer. Bizarre bomb shelter becoming data center [online]. Houston Business Journal, 2003, rev. 2012-04-09 [cit. 2012-07-30]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]