Karel Raška (virolog)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. Karel Raška, M.D., Ph.D.
Narození 26. května 1939 (80 let)
Praha
Alma mater Univerzita Karlova
Ocenění medaile Za zásluhy (2010)
Příbuzní Ivan Raška (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karel Raška (* 26. května 1939 Praha) je česko-americký lékař, molekulární virolog a genetik, imunolog a imunopatolog, který na začátku profesní kariéry působil jako biochemik. V roce 2010 mu prezident republiky udělil státní vyznamenání Medaili Za zásluhy I. stupně.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Praze do lékařské rodiny epidemiologa Karla Rašky a farmakoložky Heleny Raškové. V letech 1956–1962 studoval Lékařskou fakultu hygienickou Univerzity Karlovy v Praze. Po promoci nastoupil jako postgraduální vědecký pracovník do Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV. Roku 1965 obhájil kandidátskou dizertační práci na téma „Studium mechanismu biologického účinku 5-azacytidinu“ (CSc.). V období 1965–1967 absolvoval stipendijní stáž na Yaleově univerzitě, kde se věnoval biochemickým aspektům nádorových onemocnění. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 emigroval s manželkou do Spojených států natrvalo, kde začal na pozici biochemika, a poté se specializoval především na molekulární virologii. Od počátku působí na newjerseyské University of Medicine and Dentistry of New Jersey Robert Wood Johnson Medical School v Novém Brunšviku, kde v období 1989–92 vedl patologické oddělení, současně byl ředitelem oddělení experimentální patologie. V roce 1971 se habilitoval a o pět let později byl jmenován profesorem patologie a molekulární genetiky. Studuje molekulární biologii DNA onkovirů, imunopatologii a klinickou imunologii.

Působí jako předseda celosvětové Společnosti pro vědy a umění založené ve Washingtonu roku 1958. Je čestným členem Učené společnosti České republiky. V letech 1976, 1978 a 1982 byl zvolen nejlepším pedagogem na lékařské fakultě Rutgers Medical School. Od roku 1993 je čestným profesorem molekulární biologie a zahraničním členem vědecké rady 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a v letech 1995, 1998, 2000, a 2004 byl zařazen mezi nejlepší lékaře Spojených států.

Za manželku má profesorku Janu Raškovou, lékařku působící ve stejné univerzitní nemocnici.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]