Karel Köcher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Köcher
Rodné jméno Karel František Köcher
Narození 21. září 1934 (86 let)
Bratislava
Alma mater Univerzita Karlova
Zaměstnavatel Central Intelligence Agency
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karel Köcher také Karel František Köcher, Karl Koecher (* 21. září 1934 Bratislava) byl československý špion, který byl spolu s manželkou vyslaný v roce 1965 do Spojených států amerických, kde byli v roce 1984 odhaleni a zatčeni.

Studium, učitelství[editovat | editovat zdroj]

Karel Köcher se narodil v roce 1934, matka Irena byla slovenskou židovkou, otec pak ve Vídni narozený Čech a anglofil.[1] V roce 1939 se jeho rodina přestěhovala do Prahy, kde složil maturitní zkoušku na francouzském a anglickém gymnáziu. V roce 1958 vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu a v roce 1961 Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Poté byl do roku 1965 vysokoškolským učitelem.

Počátek spolupráce s rozvědkou[editovat | editovat zdroj]

V roce 1958 se stal členem Komunistické strany Československa a od roku 1962 začal spolupracovat s I. správou Ministerstva vnitra Československé socialistické republiky (československou rozvědkou) pod krycím jménem Pedro. Začátkem roku 1965 byl společně se svou manželkou Hanou, rozenou Pardamcovou (* 8. ledna 1944 v Táboře), vyslán přes Rakousko do USA. Do New Yorku přijeli v prosinci 1965.

Svobodná Evropa a CIA[editovat | editovat zdroj]

V letech 1967–1969 byl poradcem v rozhlase Svobodná Evropa, zároveň studoval na Indiana University a Columbia University na filozofickém a ruském institutu, kde v roce 1970 obhájil doktorát a pak vyučoval na katedře filosofie Wagner College. V roce 1970 spolu s manželkou získali občanství USA. Od roku 1972 pracoval v CIA, od 1973 jako analytik a překladatel s bezpečnostní prověrkou v její Foreign Broadcast Information Service v Rosslynu ve Virginii. Od konce roku 1975, kdy byl povýšen, působil v kanceláři CIA v New Yorku. Překládal psané nebo nahrané zprávy od agentů CIA v Sovětském svazu a Československu. Své zprávy podával také přímo sovětské zpravodajské službě KGB. Jeho manželka měla funkci kurýra. Původně pracovala jako laborantka, později cestovala jako obchodnice s diamanty a odvážela zprávy od Köchera a přivážela peníze od československé tajné služby.[2]

Ztráta důvěry, odhalení, odsouzení[editovat | editovat zdroj]

V roce 1976 navštívil pod krycím jménem Prahu, kde podle vlastních údajů „měl svědčit proti českým disidentům, což odmítl“.[3] Po návratu z Československa do USA ztratil přístup k překladům vysoce tajných dokumentů a sestoupil na stupeň „kontraktního zaměstnance“. V roce 1982 se FBI dozvěděla od československého špióna, přeběhlého na stranu Spojených států amerických, že Köcher, stále ještě překladatel tajných dokumentů pro CIA, pracuje pro československou rozvědku, a začala manžele Köcherovy odposlouchávat. V listopadu 1984 byli Köcherovi agenty FBI zadrženi a vyslýcháni. Koncem listopadu byli zatčeni, odsouzeni a uvězněni, Köcher na doživotí.

Výměna a návrat do Československa[editovat | editovat zdroj]

V únoru 1986 byli manželé Köcherovi v Berlíně na pověstném mostě Glienicker Brücke spolu se třemi dalšími agenty vyměněni za sovětského disidenta Natana Šaranského a dalších šest osob, mezi nimi byl i syn tenisty Jiřího Javorského, Jaroslav Javorský. Köcherovi byli zbaveni občanství Spojených států amerických a doživotně vykázáni. V Československu Köcher pracoval nejprve na II. správě Federálního ministerstva vnitra a poté do roku 1990 v Prognostickém ústavu ČSAV.

Köcher začal na konspiračních webech publikovat nejrůznější tvrzení o známých osobnostech, jako například že byl Pavel Tigrid důstojníkem CIA.[4]

V roce 1995 se objevily zprávy v českém tisku, že na britském velvyslanectví v Praze pracuje Hana Köcherová. Ze zaměstnání byla propuštěna a následně podala žalobu proti oněm novinám. Soud však žalobu zamítl.

Smrt princezny Diany[editovat | editovat zdroj]

V roce 1998 se Köcherovo jméno objevilo v mediích, když se ve Vídni v dubnu toho roku měl "ve službách podvodníka Oswalda Le Wintera", se kterým se údajně znal z vězení v USA, pokusit "vylákat z Mohammeda Al-Fayeda peníze" (otec Dodi Fayeda, přítele princezny Diany) pod záminkou, že má informace o tom, že Diana byla zavražděna tajnými službami. Fayedovi lidé spolupracovali s FBI a rakouskou policií, která Le Wintera zatkla a byl odsouzen. Köcher měl podle zpráv v tisku "uniknout na poslední chvíli".[5][6]

Film[editovat | editovat zdroj]

Jeho příběh v roce 2016 zpracoval do audiovizuální podoby film Rino – příběh špiona.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. CUNNINGHAM, Benjamin. How a Czech 'super-spy' infiltrated the CIA. the Guardian [online]. 2016-06-30 [cit. 2016-07-02]. Dostupné online. 
 2. Ross Hedvicek: Swingující špióni Archivováno 20. 7. 2007 na Wayback Machine na blogu Respektu, 8.10.2006, s použitím zdrojů:
  Ronald Kessler: SPY vs. SPY: Stalking Soviet Spies in America
  Ronald Kessler: The Bureau: The Secret History of the FBI
  James Risen, Milton Bearden: The Main Enemy : The Inside Story of the CIA's Final Showdown with the KGB
 3. heslo Karel Köcher, (auto)biografie na Britských listech
 4. http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/1504-svedectvi-spiona-ucinit-havla-znameho-a-pak-prezidentem-tuto-operaci-ridil-dustojnik-cia-pavel-tigrid.aspx Archivováno 20. 10. 2014 na Wayback Machine - Svědectví špióna: Učinit Havla známého a pak prezidentem. Tuto operaci řídil důstojník CIA Pavel Tigrid
 5. Ross Hedvicek: Swingující špióni na blogu Respektu, 8.10.2006
 6. Jan Čulík: A Czech Spy Speaks: Princess Diana, Al Fayed, the CIA and a Czech Spook Archivováno 11. 8. 2007 na Wayback Machine, Central Europe Review, 31.7.1999
 7. Lhal všem, které potkal. Příběh nejznámějšího českého špiona vstupuje do kin

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • ŠEVELA, Vladimír. Český krtek v CIA: cesta Karla Köchera z STB přes americké tajné služby do Prognostického ústavu. Vydání první. Praha: Prostor, 2015. 397 stran, 80 nečíslovaných stran obrazových příloh. ISBN 978-80-7260-320-6.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]