Karel Köcher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Karel Köcher (* 21. září 1934 v Bratislavě) – Karel František Köcher, Karl Koecher – československý špion, spolu s manželkou vyslaný v roce 1965 do USA, kde byli v roce 1984 odhaleni a zatčeni.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

V roce 1939 se jeho rodina přestěhovala do Prahy, kde Karel Köcher složil maturitní zkoušku na francouzském a anglickém gymnáziu. Vystudoval matematicko-fyzikální fakultu (1958) a filozofickou fakultu (1961) Univerzity Karlovy. Poté byl do roku 1965 vysokoškolským učitelem.

Köcher se stal členem Komunistické strany Československa v roce 1958, od roku 1962 začal spolupracovat s I. správou Ministerstva vnitra ČSSR (československou rozvědkou) pod krycím jménem Pedro. Začátkem roku 1965 byl společně se svou manželkou Hanou (rozenou Pardamcovou, * 8. ledna 1944 v Táboře) vyslán přes Rakousko do USA. Do New Yorku přijeli v prosinci 1965.

V letech 19671969 byl Köcher poradcem v rozhlase Svobodná Evropa, zároveň studoval na Indiana University a Columbia University na filozofickém a ruském institutu, kde v roce 1970 obhájil doktorát a pak vyučoval na katedře filosofie Wagner College.

V roce 1970 manželé Köcherovi dostali občanství USA. Od roku 1972 Köcher pracoval v CIA, od 1973 jako analytik a překladatel s bezpečnostní prověrkou v její Foreign Broadcast Information Service v Rosslynu ve Virginii. Od konce roku 1975, kdy byl povýšen, působil v kanceláři CIA v New Yorku. Překládal psané nebo nahrané zprávy od agentů CIA v SSSR a Československu.

Své zprávy Köcher podával také přímo sovětské zpravodajské službě KGB. Köcherova manželka měla funkci kurýra. Původně pracovala jako laborantka, později cestovala jako obchodnice s diamanty a odvážela zprávy od Köchera a přivážela peníze od československé tajné služby.[1]

V roce 1976 Köcher navštívil pod krycím jménem Prahu, kde podle vlastních údajů „měl svědčit proti českým disidentům, což odmítl“.[2] Po návratu z Československa do USA ztratil přístup k překladům vysoce tajných dokumentů a sestoupil na stupeň „kontraktního zaměstnance“.

V roce 1982 se FBI dozvěděla od československého špióna, přeběhlého na stranu USA, že Köcher, stále ještě překladatel tajných dokumentů pro CIA, pracuje pro československou rozvědku, a začala manžele Köcherovy odposlouchávat. V listopadu 1984 byli Köcherovi agenty FBI zadrženi a vyslýcháni. Koncem listopadu byli zatčeni, odsouzeni – Köcher na doživotí – a uvězněni.

V únoru 1986 byli manželé Köcherovi v Berlíně na pověstném mostě Glienicker Brücke spolu se třemi dalšími agenty vyměněni za sovětského disidenta Natana Šaranského a dalších šest osob, mezi nimi byl i syn tenisty Jiřího Javorského, Jaroslav. Köcherovi byli zbaveni občanství USA a z USA doživotně vykázáni.

V Československu pak Köcher pracoval nejprve na II. správě Federálního ministerstva vnitra a poté do roku 1990 v Prognostickém ústavu ČSAV.

Pavel Tigrid byl podle Köchera agent CIA.[3]

V roce 1995 se objevily zprávy v českém tisku, že na britském velvyslanectví v Praze pracuje Hana Köcherová. Byla ze svého zaměstnání propuštěna a podala žalobu proti oněm novinám. Soud však žalobu zamítl.

V roce 1998 se Köcherovo jméno objevilo v mediích, když se ve Vídni v dubnu toho roku měl "ve službách podvodníka Oswalda Le Wintera", se kterým se údajně znal z vězení v USA, pokusit "vylákat z Mohammeda Al-Fayeda peníze" (otec Dodi Fayeda, přítele princezny Diany) pod záminkou, že má informace o tom, že Diana byla zavražděna tajnými službami. Fayedovi lidé spolupracovali s FBI a rakouskou policií, která Le Wintera zatkla a byl odsouzen. Köcher měl podle zpráv v tisku "uniknout na poslední chvíli". [4] [5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Ross Hedvicek: Swingující špióni na blogu Respektu, 8.10.2006, s použitím zdrojů:
  Ronald Kessler: SPY vs. SPY: Stalking Soviet Spies in America
  Ronald Kessler: The Bureau: The Secret History of the FBI
  James Risen, Milton Bearden: The Main Enemy : The Inside Story of the CIA's Final Showdown with the KGB
 2. heslo Karel Köcher, (auto)biografie na Britských listech
 3. http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/1504-svedectvi-spiona-ucinit-havla-znameho-a-pak-prezidentem-tuto-operaci-ridil-dustojnik-cia-pavel-tigrid.aspx - Svědectví špióna: Učinit Havla známého a pak prezidentem. Tuto operaci řídil důstojník CIA Pavel Tigrid
 4. Ross Hedvicek: Swingující špióni na blogu Respektu, 8.10.2006
 5. Jan Čulík: A Czech Spy Speaks: Princess Diana, Al Fayed, the CIA and a Czech Spook, Central Europe Review, 31.7.1999

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • ŠEVELA, Vladimír. Český krtek v CIA: cesta Karla Köchera z STB přes americké tajné služby do Prognostického ústavu. Vydání první. Praha: Prostor, 2015. 397 stran, 80 nečíslovaných stran obrazových příloh. ISBN 978-80-7260-320-6.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]