Karel Köcher

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Karel Köcher
Rodné jménoKarel František Köcher
Narození21. září 1934 (86 let)
Bratislava
Alma materUniverzita Karlova
Povolánípřekladatel a špión
ZaměstnavatelCentral Intelligence Agency
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karel Köcher také Karel František Köcher, Karl Koecher (* 21. září 1934 Bratislava) byl československý špion, který byl spolu s manželkou vyslaný v roce 1965 do Spojených států amerických, kde byli v roce 1984 odhaleni a zatčeni.

Studium, učitelství[editovat | editovat zdroj]

Karel Köcher se narodil v roce 1934, matka Irena byla slovenskou židovkou, otec pak ve Vídni narozený Čech a anglofil.[1] V roce 1939 se jeho rodina přestěhovala do Prahy, kde složil maturitní zkoušku na francouzském a anglickém gymnáziu. V roce 1958 vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu a v roce 1961 Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. Poté byl do roku 1965 vysokoškolským učitelem.

Počátek spolupráce s rozvědkou[editovat | editovat zdroj]

V roce 1958 se stal členem Komunistické strany Československa a od roku 1962 začal spolupracovat s I. správou Ministerstva vnitra Československé socialistické republiky (československou rozvědkou) pod krycím jménem Pedro. Začátkem roku 1965 byl společně se svou manželkou Hanou, rozenou Pardamcovou (* 8. ledna 1944 v Táboře), vyslán přes Rakousko do USA. Do New Yorku přijeli v prosinci 1965.

Svobodná Evropa a CIA[editovat | editovat zdroj]

V letech 1967–1969 byl poradcem v rozhlase Svobodná Evropa, zároveň studoval na Indiana University a Columbia University na filozofickém a ruském institutu, kde v roce 1970 obhájil doktorát a pak vyučoval na katedře filosofie Wagner College. V roce 1970 spolu s manželkou získali občanství USA. Od roku 1972 pracoval v CIA, od 1973 jako analytik a překladatel s bezpečnostní prověrkou v její Foreign Broadcast Information Service v Rosslynu ve Virginii. Od konce roku 1975, kdy byl povýšen, působil v kanceláři CIA v New Yorku. Překládal psané nebo nahrané zprávy od agentů CIA v Sovětském svazu a Československu. Své zprávy podával také přímo sovětské zpravodajské službě KGB. Jeho manželka měla funkci kurýra. Původně pracovala jako laborantka, později cestovala jako obchodnice s diamanty a odvážela zprávy od Köchera a přivážela peníze od československé tajné služby.[2]

Ztráta důvěry, odhalení, odsouzení[editovat | editovat zdroj]

V roce 1976 navštívil pod krycím jménem Prahu, kde podle vlastních údajů „měl svědčit proti českým disidentům, což odmítl“.[3] Po návratu z Československa do USA ztratil přístup k překladům vysoce tajných dokumentů a sestoupil na stupeň „kontraktního zaměstnance“. V roce 1982 se FBI dozvěděla od československého špióna, přeběhlého na stranu Spojených států amerických, že Köcher, stále ještě překladatel tajných dokumentů pro CIA, pracuje pro československou rozvědku, a začala manžele Köcherovy odposlouchávat. V listopadu 1984 byli Köcherovi agenty FBI zadrženi a vyslýcháni. Koncem listopadu byli zatčeni, odsouzeni a uvězněni, Köcher na doživotí.

Výměna a návrat do Československa[editovat | editovat zdroj]

V únoru 1986 byli manželé Köcherovi v Berlíně na pověstném mostě Glienicker Brücke spolu se třemi dalšími agenty vyměněni za sovětského disidenta Natana Šaranského a dalších šest osob, mezi nimi byl i syn tenisty Jiřího Javorského, Jaroslav Javorský. Köcherovi byli zbaveni občanství Spojených států amerických a doživotně vykázáni. V Československu Köcher pracoval nejprve na II. správě Federálního ministerstva vnitra a poté do roku 1990 v Prognostickém ústavu ČSAV.

Köcher začal na konspiračních webech publikovat nejrůznější tvrzení o známých osobnostech, jako například že byl Pavel Tigrid důstojníkem CIA.[4]

V roce 1995 se objevily zprávy v českém tisku, že na britském velvyslanectví v Praze pracuje Hana Köcherová. Ze zaměstnání byla propuštěna a následně podala žalobu proti oněm novinám. Soud však žalobu zamítl.

Smrt princezny Diany[editovat | editovat zdroj]

V roce 1998 se Köcherovo jméno objevilo v mediích, když se ve Vídni v dubnu toho roku měl "ve službách podvodníka Oswalda Le Wintera", se kterým se údajně znal z vězení v USA, pokusit "vylákat z Mohameda Al-Fayeda peníze" (otec Dodi Fayeda, přítele princezny Diany) pod záminkou, že má informace o tom, že Diana byla zavražděna tajnými službami. Fayedovi lidé spolupracovali s FBI a rakouskou policií, která Le Wintera zatkla a byl odsouzen. Köcher měl podle zpráv v tisku "uniknout na poslední chvíli".[5][6]

Film[editovat | editovat zdroj]

Jeho příběh v roce 2016 zpracoval do audiovizuální podoby film Rino – příběh špiona.[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. CUNNINGHAM, Benjamin. How a Czech 'super-spy' infiltrated the CIA. the Guardian [online]. 2016-06-30 [cit. 2016-07-02]. Dostupné online. 
 2. Ross Hedvicek: Swingující špióni Archivováno 20. 7. 2007 na Wayback Machine na blogu Respektu, 8.10.2006, s použitím zdrojů:
  Ronald Kessler: SPY vs. SPY: Stalking Soviet Spies in America
  Ronald Kessler: The Bureau: The Secret History of the FBI
  James Risen, Milton Bearden: The Main Enemy : The Inside Story of the CIA's Final Showdown with the KGB
 3. heslo Karel Köcher, (auto)biografie na Britských listech
 4. http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/1504-svedectvi-spiona-ucinit-havla-znameho-a-pak-prezidentem-tuto-operaci-ridil-dustojnik-cia-pavel-tigrid.aspx Archivováno 20. 10. 2014 na Wayback Machine - Svědectví špióna: Učinit Havla známého a pak prezidentem. Tuto operaci řídil důstojník CIA Pavel Tigrid
 5. Ross Hedvicek: Swingující špióni na blogu Respektu, 8.10.2006
 6. Jan Čulík: A Czech Spy Speaks: Princess Diana, Al Fayed, the CIA and a Czech Spook Archivováno 11. 8. 2007 na Wayback Machine, Central Europe Review, 31.7.1999
 7. Lhal všem, které potkal. Příběh nejznámějšího českého špiona vstupuje do kin

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • ŠEVELA, Vladimír. Český krtek v CIA: cesta Karla Köchera z STB přes americké tajné služby do Prognostického ústavu. Vydání první. Praha: Prostor, 2015. 397 stran, 80 nečíslovaných stran obrazových (fotografických) příloh. ISBN 978-80-7260-320-6.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]