Kaple Anděla Strážce (Severní)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kaple Anděla Strážce
v Severní
Kaple Anděla Strážce na historickém snímku
Kaple Anděla Strážce na historickém snímku
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Ústecký
Okres Děčín
Obec Lobendava
Lokalita Severní
Souřadnice
Kaple Anděla Strážce v Lobendavě
Kaple Anděla Strážce
v Lobendavě
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát děčínský
Farnost Lobendava
Status obecní kaple
Užívání nelze užívat
Datum posvěcení 6. června 1869
Zánik 50. léta 20. století
Architektonický popis
Stavební sloh neoklasicismus
Typ stavby kaple
Výstavba 18681869
Specifikace
Umístění oltáře severovýchod
Stavební materiál cihly
Odkazy
Adresa Severní,
Lobendava 40784
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple Anděla Strážce (německy Schutzengelkapelle) byla jedinou sakrální stavbou na území vsi, dříve samostatné obce, Severní (místní část obce Lobendava). Postavena byla v letech 1868–1869 z prostředků velikonočních pěvců a zanikla v 50. letech 20. století. Stála na severním okraji vesnice při hlavní cestě ve směru do Steinigtwolmsdorfu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na severním konci původně samostatné obce Severní stála dřevěná zvonice. Na jejím místě byla v letech 1868–1869 postavena kaple zasvěcená Andělu Strážci. Její vysvěcení proběhlo 6. června 1869 a prostředky na výstavbu daroval místní spolek velikonočních pěvců.[1] Využívána byla pro zvonění klekání a patrně i při oznámení úmrtí. Na pravidelné nedělní bohoslužby docházeli místní věřící do farního kostela Navštívení Panny Marie v Lobendavě, jednou za dva týdny se konala bohoslužba přímo v kapli.[2] Kaple byla až do konce druhé světové války udržována. Po jejím skončení chátrala a potkal ji tak osud mnoha dalších staveb ve vsi. Na konci 50. let 20. století byla spolu se sousedními domy stržena. Zvon se přesunul do věže lobendavského kostela.[2] Dnes je parcela vedena v katastru nemovitostí jako neplodná půda, jejím vlastníkem je obec Lobendava.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kaple stála na malém návrší při hlavní silnici procházející Severním a vedlo k ní kamenné schodiště. Postavena byla na obdélném půdorysu a nevyznačovala se výraznými architektonickými prvky. Jednoduchá nečleněná fasáda nebyla výrazně barevně odlišena. V bočních stěnách kaple byla umístěna vždy dvě okna obdélného tvaru s půlkruhovým zakončením. Dveře v průčelí byly obdélné, dvojkřídlé, doplněné o půlkruhový světlík. Nad nimi se ve štítu nacházela malá nika se soškou Panny Marie. Polovalbovou střechu pokrývala břidlice, v popředí byl umístěn šestiboký sanktusník s ocelovým zvonem z roku 1918. Uvnitř kaple stál dřevěný oltář a tři řady lavic po obou stranách, k výbavě patřilo také několik menších obrazů. Prostranství před kaplí doplňovaly dvě lípy malolisté, které přečkaly demolici.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BELIS, Jiří; BELISOVÁ, Natalie; ČERVINKOVÁ, Petra. Krajina kovaných křížů. Praha: Národní muzeum, 2015. 280 s. ISBN 978-80-7036-472-7. S. 93. 
  2. a b Severní (Hilgersdorf) [online]. [cit. 2017-02-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]