Hřbitovní kaple (Lobendava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hřbitovní kaple
v Lobendavě
Pohled od silnice (2015)
Pohled od silnice (2015)
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Ústecký
Okres Děčín
Obec Lobendava
Souřadnice
Hřbitovní kaple v Lobendavě
Hřbitovní kaple
v Lobendavě
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát děčínský
Farnost Lobendava
Status hřbitovní kaple
Užívání nevyužívá se
Architektonický popis
Stavební sloh novorománský
Typ stavby kaple
Výstavba 1874
Specifikace
Umístění oltáře bez oltáře
Stavební materiál cihly
Odkazy
Adresa 407 84 Lobendava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hřbitovní kaple v Lobendavě je součástí nového hřbitova z roku 1874. Postavena byla v novorománském slohu. Na počátku 21. století není pravidelně užívána k bohoslužbám.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Lobendavská hřbitovní kaple byla postavena spolu se založením nového hřbitova roku 1874. Později nebyla upravována (výjimkou je náhrobník na jižní stěně), dochovala se tak v původní podobě. Po skončení druhé světové války přestala být využívána (mj. zásadně klesl počet obyvatel Lobendavy a Severního a tedy i množství smutečních obřadů). Postupně bylo zlikvidováno vnitřní vybavení kaple. Stavba v průběhu let chátrala, až hrozil její zánik. Oprava střechy a omítek proběhla na počátku 21. století, na celkovou rekonstrukci však hřbitovní kaple stále čeká. Stavba, spolu se hřbitovem, je v majetku obce Lobendava. Není zapsána v katastru nemovitostí a není památkově chráněna.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kaple je postavena v novorománském slohu. Stojí na obdélném půdorysu, je však trojstranně zakončená. V průčelí je umístěn portál zakončený římsou a křížem, po stranách průčelí jsou lizény, které ve štítu přecházejí v obloučkové vlysy. Štít je zakončen betonovým podstavcem s křížem. Uprostřed štítu je umístěna zasklená nika se soškou Madony. Dřevěné dveře nejsou původní a nesou známky značného opotřebení. Boční stěny zdobí lizénové rámce a dvojice sdružených oken s oblouky a podokenními a nadokenními římsami. Pod okny jižní stěny je vsazen náhrobník vrchního učitele Franze Schiera z roku 1876. V zadní stěně je malé kruhové okno. Omítky jsou v průčelí omšelé vlivem povětrnostních podmínek (návětrná strana). Střecha je krytá zeleným asfaltovým šindelem, bez věže. Interiér kaple je neudržovaný, zcela chybí vnitřní vybavení. Strop je klenutý, stěny v presbytáři zdobí pilastry se zdobnými hlavicemi (sériově vyráběné, montované).

Hřbitov[editovat | editovat zdroj]

Lobendavský nový hřbitov byl založen roku 1874, tedy ve stejné době jako hřbitovy v okolí. Je ohraničen dřevěným plotem s kamennými sloupky. Kromě hřbitovní kaple je jeho součástí dům správce (čp. 297), dnes využívaný jako sklad. Po druhé světové válce je využívána pouze část hřbitova; levá strana je pustá a neudržovaná. V udržované části je umístěn památník vojákům 2. polské armády, kteří padli při osvobozování obce.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • FIEDLER, Josef: Heimatskunde des politischen Bezirkes Schluckenau. Rumburg 1898
  • MINICHBAUER, Lubomír; REŽ, Jaroslav a kol.: Kamenné památky v Dolní Poustevně a okolí. Petr Polda – nakladatel, Liberec 2003

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]