Kandidatura Prahy na pořádání letních olympijských her

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kandidatura Prahy na pořádání letních olympijských her byla ohlášena celkem třikrát: Pro letní olympijské hry roku 1924, roku 1980 a roku 2016.[1]

Kandidatura na LOH 2016 byla oznámena roku 2003 ke příležitosti zasedání Mezinárodního olympijského výboru právě v Praze. Myšlenku pořádat olympiádu v metropoli ČR prosazoval bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS).

Kandidatura na LOH 2016[editovat | editovat zdroj]

Přípravy na pořádání[editovat | editovat zdroj]

Již začátkem roku 2001 podepsal Pražský magistrát dohodu s Českým olympijským výborem o vytvoření podmínek k pořádání her v horizontu šestnácti až dvaceti let, hlasitěji se ovšem o plánu začalo mluvit až během zasedání MOV v Praze o dva roky později. Projekt Praha olympijská počítal s kandidaturou již v roce 2016 a v České republice pořádání značně medializoval.[2]

V listopadu 2004 byla zveřejněna první ekonomická studie her – firma PricewaterhouseCoopers (PWC) odhadla výnos her na 25 miliard korun oproti 130 miliardám vynaložených nákladů. Na konci roku se plánované náklady snížily na 88 miliard, pokles způsobilo ovšem přesunutí části výdajů pod hlavičku tzv. nezbytných investic do infrastruktury, které měly dosáhnout 600 miliard korun.

V červenci 2005 byla ustavena olympijská komise v čele s Pavlem Bémem, místopředsedy se stali jeho náměstek Petr Hulínský a tehdejší předseda ČOV Milan Jirásek a po dalších studiích odsouhlasilo zastupitelstvo v březnu 2007 podání přihlášky většinou padesáti ze sedmdesáti hlasů, přičemž příznivci návrhu z většiny patřili do klubu ODS. Primátor Bém s předsedou ČOV Jiráskem tak mohli slavnostně podepsat uchazečský dopis o pořádání LOH v roce 2016. Za kandidaturu byl také uhrazen nevratný poplatek ve výši 150 000 USD. K uchazečskému dotazníku odmítla tehdejší Topolánkova vláda přislíbit finanční garance.

Pavel Bém

V roce 2008 byl ovšem seznam kandidátů na pořádání her na základě vyhodnocení dotazníků zúžen a Praha se kandidátským městem nestala. Dalšího roku rozhodla městská rada, že se Praha o pořádání letních olympijských her v roce 2020 ucházet již nebude. K nesouhlasnému verdiktu přispěla přicházející ekonomická recese.

Pořadatelství olympijských her v roce 2016 bylo nakonec přiděleno Riu de Janeiru.[3]

Financování[editovat | editovat zdroj]

Příprava her se celkově vyšplhala na 70 milionů korun.[4] V jejím rámci bylo provedeno několik studií, společnost Pražská olympijská v čele s podnikatelem Tomášem Peterou rozjela masivní kampaň na podporu kandidatury, ale také utratila nemalý finanční obnos za svůj provoz. Podle zastupitelů v opozici, např. Jiřího Witzanyho (SNK-ED), stál projekt více než 100 milionů korun, pražská radnice totiž do nákladů nepočítala mnohé posudky, které s olympiádou také souvisely, ačkoli je nenechala vypracovat společnost Praha olympijská.[5]

Sportoviště[editovat | editovat zdroj]

Společnost PWC navrhla městu tzv. severní variantu, jež počítala s pořádáním her v již vybudovaných sportovištích v Letňanech a Maninách. Východní alternativa si žádala vybudovat olympijské centrum ve Štěrboholech s následným využitím areálu na Strahově.

Praha-Letňany

Sportoviště severní varianty[editovat | editovat zdroj]

Pražská sportoviště
Městská část Sport
Letňany atletika, badminton, box, ceremoniál, fotbal (finále), házená, judo,

IBC (mezinárodní vysílací centrum), MPC (hlavní tiskové centrum), pozemní hokej, stolní tenis, taekwondo, volejbal, vzpírání, zápas

Troja kanoistika (vodní slalom)
Holešovice basketbal (základní část), šerm
Letná fotbal, plážový volejbal
Bubny olympijská vesnice
Štvanice tenis
Libeň gymnastika, basketbal (finále)
Maniny plavecké centrum, lukostřelba
Strahov cyklistika (dráha, horská kola), softball, baseball
centrum města cyklistika (silnice), maratón, triatlon
Mimopražská sportoviště
Město Sport
Ostrava fotbal
Lipno jachting
Račice kanoistika, veslování
Středočeský kraj jezdectví, moderní pětiboj, střelba

Výhody a nevýhody pořadatelství[editovat | editovat zdroj]

Přestože by pořadatelství bylo pro město ztrátové, hry by přinesly zakázky pro mnoho místních podnikatelů a také mnoho pracovních míst.[zdroj?] Nicméně si konání her v hlavním městě ČR nepřály podle průzkumu veřejného mínění z roku 2007 dvě třetiny obyvatel.[6]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://www.citybee.cz/m-clanek/1230-194/praha-chtela-uz-trikrat-poradat-olympijske-hry/
  2. ŠVEC, Petr. Praha ustoupila od olympijské kandidatury na hry v roce 2020. iDNES.cz [online]. 2009-06-16 [cit. 2016-07-13]. Dostupné online.  [1]
  3. ČTK. Olympijské hry 2016 uspořádá Rio, Chicagu nepomohl ani Obama. Lidovky.cz [online]. 2009-10-02 [cit. 2016-07-13]. Dostupné online. ISSN 1213-1385. 
  4. BERNÝ, Aleš. Za projekt Prahy olympijské utratilo město 70 milionů, zbyly jen drobné. iDNES.cz [online]. 2013-01-29 [cit. 2016-07-13]. Dostupné online. 
  5. ČTK. Praha olympijská končí. Padlo na ni 70 milionů. Lidovky.cz [online]. 2011-06-14 [cit. 2016-07-13]. Dostupné online. ISSN 1213-1385. 
  6. SEHNOUTKA, Petr. Průzkum: Olympiádu v Praze lidé nechtějí. iDNES.cz [online]. 2005-05-12 [cit. 2016-07-13]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • STROUHAL, Jiří. Praha olympijská: realita či ekonomická utopie?. 1. vyd. Praha: Fakulta financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze, 2007. Dostupné online.