PricewaterhouseCoopers

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Budova PwC v Berlíně

PricewaterhouseCoopers (nebo PwC) je mezinárodní síť poradenských společností, která poskytuje auditorské, daňové a poradenské služby. Zabývá se jak soukromými tak veřejnými organizacemi prakticky všech průmyslových odvětví. V České republice působily obě společnosti, jejichž sloučením firma vznikla, od roku 1990.

Firma PricewaterhouseCoopers vznikla v roce 1998 fúzí společností Coopers & Lybrand a Price Waterhouse. Tímto sloučením vznikla největší poradensko-auditorská firma na světě, která nyní zaměstnává více než 169 000 lidí a působí ve 158 zemích světa. Za rok 2005 vykázala zisk 20.3 miliardy USD. V USA je PricewaterhouseCoopers považována za šestou největší soukromou organizaci.

Historie[editovat | editovat zdroj]

PricewaterhouseCoopers vznikl v roce 1998 sloučením dvou velkých firem. Tyto firmy - Price Waterhouse a Coopers & Lybrand vznikly už v 19. století.

Price Waterhouse & Co[editovat | editovat zdroj]

Historie této firmy začala v roce 1849, kdy si účetní Samuel Price otevřel praxi v Londýně. Roku 1865 se jeho partnery stali William Holyland a Edwin Waterhouse. W. Holyland však z firmy odešel a od roku 1874 se firma jmenovala Price Waterhouse & Co. Firma se zabývala především účetními a poradenskými službami a protože byla velmi úspěšná, tak roku 1890 expandovala do New Yorku, časem otevřela řadu dalších poboček, především na území britských kolonií. Díky tomu, že firma poskytovala relativně velkou volnost místním pobočkám, stala se koncem 19. století jednou z nejvýznamnějších firem v této oblasti.

Coopers & Lybrand[editovat | editovat zdroj]

Coopers & Lybrand vznikl v r. 1957, sloučením dvou účetních firem, které vznikly v 19. století - britskou Coopers Brathers & Co a Lybrand, Ross Bros & Montgomery a Kanadská firma McDonald, Currie a Co. V roce 1990 se firma Coopers & Lybrand spojila se s Deloitte Haskins.

Související články[editovat | editovat zdroj]