KPMG

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
KPMG
Logo
Právní forma švýcarské družstvo
Založeno 1987 spojením firem Peat Marwick International a Klynveld Main Goerdeler
1990 KPMG v České republice
Sídlo Amstelveen, Nizozemsko
Praha, Česká republika
Služby Audit
Daně
Poradenství
Právní služby
Zaměstnanci 152 000 (KPMG celosvětově)
740 (KPMG Česká republika)
Oficiální web www.kpmg.com
www.kpmg.cz

KPMG je celosvětová síť poradenských společností poskytujících služby v oblasti auditu, daní a poradenství. KPMG patří společně s firmami PricewaterhouseCoopers, Deloitte a Ernst & Young do tzv. Velké čtyřky auditorských firem.

V členských společnostech KPMG pracovalo v roce 2012[1] více než 152 tisíc zaměstnanců[2] a konsolidový[kdo?] obrat společnosti v roce 2011 činil 22,7 miliard USD.[2]

Název KPMG[editovat | editovat zdroj]

KPMG je zkratka jmen původních společníků zakládajících firem.[3]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost KPMG vznikla v roce 1987 fúzí společností Peat Marwick International (PMI) a Klynveld Main Goerdeler (KMG) a jejich členských firem.

Významné mezníky KPMG [4]:
1867 - Robert Fletcher zakládá účetní společnost, která je později nazvána Peat Marwick Mitchell.
1870 - William Barclay Peat vstupuje do firmy.
1877 - Thomson McLintock otevírá kancelář v Glasgow.
1897 - V New Yorku je založena společnost Marwick Mitchell.
1925 - Společnosti Peat a Marwick Mitchell se spojily a vytvářejí transatlantickou společnost.
1979 - Thomson McLintock zakládá společnost KMG, skupinu nezávislých národních firem, které vytvářejí významnou mezinárodní firmu se sídlem v Evropě.
1987 - Proběhla fúze těchto dvou společností a byla vytvořena jedna firma: KPMG.

Právní forma a vedení společnosti[editovat | editovat zdroj]

Nezávislé členské společnosti sítě KPMG jsou přidružené ke KPMG International Cooperative („KPMG International“), švýcarské organizační jednotce. Každá členská společnost celosvětové sítě KPMG je právně samostatná a oddělená jednotka a tak se označuje. KPMG International, která sama neposkytuje žádné služby klientům, koordinuje činnost členských firem. Společnost KPMG International je registrována ve švýcarském kantonu Zug a její právní forma je švýcarské družstvo.

Vedení KPMG[editovat | editovat zdroj]

Management společnosti KPMG International tvoří:[5]

František Dostálek je předsedou a výkonným ředitelem KPMG střední a východní Evropa, pod kterou spadá KPMG v České republice.

KPMG Česká republika[editovat | editovat zdroj]

Společnost KPMG Česká republika zahájila svou činnost v roce 1990, kdy byla v Praze otevřena první kancelář. V současné době má společnost kanceláře v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Ostravě.[6]

Vedení KPMG v České republice tvoří Jan Žůrek (řídící partner) a partneři Romana Benešová, Petr Bučík, Radek Halíček, Otakar Hora, Petr Škoda, Jindřich Vašina, Alex Verbeek.

Společnost podniká v České republice prostřednictvím těchto firem:

 • KPMG Česká republika,s.r.o.
 • KPMG Česká republika Audit, s.r.o.
 • KPMG Advisory, s.r.o. a
 • KPMG Legal s.r.o., advokátní kancelář

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

KPMG v České republice se každoročně umisťuje na předních pozicích významných žebříčků a získává ocenění v řadě odborných soutěží[7].

V žebříčku 100 obdivovaných firem České republiky Czech Top 100 získala KPMG Česká republika 1. místo v kategorii Služby pro podniky v letech 2011, 2010, 2009, 2007 a 2006, v roce 2013 se umístila na 3. místě.

Žebříček je založen na hlasování manažerů významných společností, ekonomických a finančních analytiků, zástupců oborových sdružení či svazů a profesních asociací. Oslovení odborníci hodnotí řadu kritérií od základních ukazatelů firmy (kvalita výrobků či služeb, inovační schopnosti, finanční stabilita, hodnota firmy) přes její vztah k zaměstnancům (schopnost přilákat a udržet talentované lidi) po vztah ke společnosti (odpovědnost k životnímu prostředí, komunikativnost, podpora regionu a charitativních a obecně prospěšných projektů apod.).

Advokátní kancelář KPMG Legal [8] získala titul Velmi doporučovaná kancelář v kategorii Daňové právo soutěže Právnická firma roku 2012.

Advokátní kanceláře byly vybrány na základě hlasů nezávislé skupiny 250 expertů z práva i byznysu a dotazníků, v nichž právnické firmy organizátora soutěže Epravo.cz informovaly například o svých nejvýznamnějších transakcích.

Celosvětová síť poradenských společností KPMG se umístila na druhém místě v žebříčku nejatraktivnějších zaměstnavatelů světa v letech 2012, 2011 a 2010 [9].Žebříček každoročně sestavuje poradenská společnost Universum na základě hlasování studentů ekonomických a inženýrských oborů z předních světových univerzit.

KPMG Česká republika se dlouhodobě umisťuje na předních příčkách žebříčku TOP odpovědná firma. V kategorii Nejštědřejší firemní dárce  získala 2. místo v letech 2013, 2012 a 2011. V roce 2013 zvítězila v kategorii Nejangažovanější zaměstnanci. Žebříček sleduje firemní dárce v České republice podle objemu rozdělených prostředků (finančních i nefinančních) na obecně prospěšné projekty. Společnost získala ocenění i díky svým zaměstnancům, kteří se zapojují do odborné i manuální pomoci neziskovým organizacím.

Společnost KPMG v České republice získala také ocenění za sdílení profesionálního know-how s pracovníky neziskových organizací ve svém projektu ROK společně – KROK dopředu[10]. Projekt jí přinesl 1. cenu VIA BONA 2011 v kategorii Zapojování zaměstnanců do dárcovství a dobrovolnictví. KPMG Česká republika v rámci projektu proškolila několik neziskových organizací např. občanské sdružení Klubíčko z Berouna, Asociaci pomáhající lidem s autismem, občanské sdružení Amelie. Za dlouhodobou a strategickou pomoc ekologickému Sdružení Tereza pak KPMG Česká republika získala 1. cenu VIA BONA 2012 pro velkou firmu za strategické dárcovství.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

KPMG v České republice vydává odborné publikace v českém i anglickém jazyce [11]. Zdrojem informací a je například magazín pro top management Horizonty[12], který informuje o novinkách z různých sektorů (např. finanční služby, daňové poradenství, energetika, informační technologie, telekomunikace). Společnost dále zpracovává měsíční souhrn důležitých daňových, účetních a ostatních legislativních změn v České republice v měsíčníku Finanční aktuality[13]. KPMG Česká republika také připravuje odborné průzkumy a studie, dostupné pro veřejnost na webových stránkách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. KPMG používá jako účetní období hospodářský rok začínající 1. října. V tomto smyslu představuje rok 2012 období od října 2011 do září 2012
 2. a b Tisková zpráva o finančních výsledcích sítě
 3. Název KPMG
 4. Historie KPMG
 5. Management společnosti KPMG International
 6. Kanceláře KPMG Česká republika
 7. Ocenění KPMG v České republice
 8. Nejatraktivnější zaměstnavatel světa
 9. ROK společně - KROK dopředu
 10. Publikace vydávané společnéstí KPMG Česká republika
 11. Magazín pro TOP management Horizonty
 12. Finanční aktuality

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Oficiální mezinárodní stránky KPMG
Oficiální stránky KPMG v České republice