KPMG

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
KPMG
Logo
Logo
KPMG HQ Amstelveen Netherlands.jpg
Základní údaje
Právní forma švýcarské družstvo
Datum založení 1987 spojením firem Peat Marwick International a Klynveld Main Goerdeler
1990 KPMG v České republice
Sídlo Amstelveen, Nizozemsko
Praha, Česká republika
Adresa sídla Amstelveen, Nizozemsko
Charakteristika firmy
Oblast činnosti professional services industry a accounting services industry
Produkty audit
Služby Audit
Daně
Poradenství
Právní služby
Obrat 24,4 mld. $ (2015)[1]
Zaměstnanci 152 000 (KPMG celosvětově)
740 (KPMG Česká republika)
Ocenění Public Eye Tax Award (2005)
Identifikátory
Oficiální web www.kpmg.com
www.kpmg.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

KPMG je celosvětová síť poradenských společností poskytujících služby v oblasti auditu, daní a poradenství. KPMG patří společně s firmami PricewaterhouseCoopers, Deloitte a Ernst & Young do tzv. Velké čtyřky auditorských firem.

V členských společnostech KPMG pracovalo v roce 2012[2] více než 152 tisíc zaměstnanců[3] a konsolidovaný obrat společnosti v roce 2011 činil 22,7 miliard USD.[3]

Název KPMG[editovat | editovat zdroj]

KPMG je zkratka jmen původních společníků zakládajících firem.[4]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Společnost KPMG vznikla v roce 1987 fúzí společností Peat Marwick International (PMI) a Klynveld Main Goerdeler (KMG) a jejich členských firem.

Významné mezníky KPMG [5]:
1867 - Robert Fletcher zakládá účetní společnost, která je později nazvána Peat Marwick Mitchell.
1870 - William Barclay Peat vstupuje do firmy.
1877 - Thomson McLintock otevírá kancelář v Glasgow.
1897 - V New Yorku je založena společnost Marwick Mitchell.
1925 - Společnosti Peat a Marwick Mitchell se spojily a vytvářejí transatlantickou společnost.
1979 - Thomson McLintock zakládá společnost KMG, skupinu nezávislých národních firem, které vytvářejí významnou mezinárodní firmu se sídlem v Evropě.
1987 - Proběhla fúze těchto dvou společností a byla vytvořena jedna firma: KPMG.

Právní forma a vedení společnosti[editovat | editovat zdroj]

Nezávislé členské společnosti sítě KPMG jsou přidružené ke KPMG International Cooperative („KPMG International“), švýcarské organizační jednotce. Každá členská společnost celosvětové sítě KPMG je právně samostatná a oddělená jednotka a tak se označuje. KPMG International, která sama neposkytuje žádné služby klientům, koordinuje činnost členských firem. Společnost KPMG International je registrována ve švýcarském kantonu Zug a její právní forma je švýcarské družstvo.

Vedení KPMG[editovat | editovat zdroj]

Management společnosti KPMG International tvoří:[6]

František Dostálek je předsedou a výkonným ředitelem KPMG střední a východní Evropa, pod kterou spadá KPMG v České republice.

KPMG Česká republika[editovat | editovat zdroj]

Společnost KPMG Česká republika zahájila svou činnost v roce 1990, kdy byla v Praze otevřena první kancelář. V současné době má společnost kanceláře v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Ostravě.[7]

Vedení KPMG v České republice tvoří Jan Žůrek (řídící partner) a partneři Romana Benešová, Petr Bučík, Radek Halíček, Otakar Hora, Petr Škoda, Jindřich Vašina, Alex Verbeek.

Společnost podniká v České republice prostřednictvím těchto firem:

 • KPMG Česká republika,s.r.o.
 • KPMG Česká republika Audit, s.r.o.
 • KPMG Advisory, s.r.o. a
 • KPMG Legal s.r.o., advokátní kancelář

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

KPMG v České republice se každoročně umisťuje na předních pozicích významných žebříčků a získává ocenění v řadě odborných soutěží[8].

V žebříčku 100 obdivovaných firem České republiky Czech Top 100 získala KPMG Česká republika 1. místo v kategorii Služby pro podniky v letech 2011, 2010, 2009, 2007 a 2006, v roce 2013 se umístila na 3. místě.

Žebříček je založen na hlasování manažerů významných společností, ekonomických a finančních analytiků, zástupců oborových sdružení či svazů a profesních asociací. Oslovení odborníci hodnotí řadu kritérií od základních ukazatelů firmy (kvalita výrobků či služeb, inovační schopnosti, finanční stabilita, hodnota firmy) přes její vztah k zaměstnancům (schopnost přilákat a udržet talentované lidi) po vztah ke společnosti (odpovědnost k životnímu prostředí, komunikativnost, podpora regionu a charitativních a obecně prospěšných projektů apod.).

Advokátní kancelář KPMG Legal [9] získala titul Velmi doporučovaná kancelář v kategorii Daňové právo soutěže Právnická firma roku 2012.

Advokátní kanceláře byly vybrány na základě hlasů nezávislé skupiny 250 expertů z práva i byznysu a dotazníků, v nichž právnické firmy organizátora soutěže Epravo.cz informovaly například o svých nejvýznamnějších transakcích.

Celosvětová síť poradenských společností KPMG se umístila na druhém místě v žebříčku nejatraktivnějších zaměstnavatelů světa v letech 2012, 2011 a 2010 [10].Žebříček každoročně sestavuje poradenská společnost Universum na základě hlasování studentů ekonomických a inženýrských oborů z předních světových univerzit.

KPMG Česká republika se dlouhodobě umisťuje na předních příčkách žebříčku TOP odpovědná firma. V kategorii Nejštědřejší firemní dárce  získala 2. místo v letech 2013, 2012 a 2011. V roce 2013 zvítězila v kategorii Nejangažovanější zaměstnanci. Žebříček sleduje firemní dárce v České republice podle objemu rozdělených prostředků (finančních i nefinančních) na obecně prospěšné projekty. Společnost získala ocenění i díky svým zaměstnancům, kteří se zapojují do odborné i manuální pomoci neziskovým organizacím.

Společnost KPMG v České republice získala také ocenění za sdílení profesionálního know-how s pracovníky neziskových organizací ve svém projektu ROK společně – KROK dopředu[11]. Projekt jí přinesl 1. cenu VIA BONA 2011 v kategorii Zapojování zaměstnanců do dárcovství a dobrovolnictví. KPMG Česká republika v rámci projektu proškolila několik neziskových organizací např. občanské sdružení Klubíčko z Berouna, Asociaci pomáhající lidem s autismem, občanské sdružení Amelie. Za dlouhodobou a strategickou pomoc ekologickému Sdružení Tereza pak KPMG Česká republika získala 1. cenu VIA BONA 2012 pro velkou firmu za strategické dárcovství.

Publikace[editovat | editovat zdroj]

KPMG v České republice vydává odborné publikace v českém i anglickém jazyce [12]. Zdrojem informací a je například magazín pro top management Horizonty[13], který informuje o novinkách z různých sektorů (např. finanční služby, daňové poradenství, energetika, informační technologie, telekomunikace). Společnost dále zpracovává měsíční souhrn důležitých daňových, účetních a ostatních legislativních změn v České republice v měsíčníku Finanční aktuality[14]. KPMG Česká republika také připravuje odborné průzkumy a studie, dostupné pro veřejnost na webových stránkách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Dostupné online.
 2. KPMG používá jako účetní období hospodářský rok začínající 1. října. V tomto smyslu představuje rok 2012 období od října 2011 do září 2012
 3. a b Tisková zpráva o finančních výsledcích sítě
 4. Název KPMG
 5. Historie KPMG
 6. Management společnosti KPMG International
 7. Kanceláře KPMG Česká republika. www.kpmg.com [online]. [cit. 2013-02-13]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-02-18. 
 8. Ocenění KPMG v České republice
 9. Nejatraktivnější zaměstnavatel světa
 10. ROK společně - KROK dopředu
 11. Publikace vydávané společnéstí KPMG Česká republika
 12. Magazín pro TOP management Horizonty
 13. Finanční aktuality

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Oficiální mezinárodní stránky KPMG
Oficiální stránky KPMG v České republice