Křeček velký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Křeček velký

alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Ohrožený druh
ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: myšovití (Muridae)
Rod: křeček (Hypogeomys)
Druh: křeček velký
Binomické jméno
Hypogeomys antimena
A. Grandidier, 1869
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křeček velký (Hypogeomys antimena) je hlodavec, který se nachází pouze v regionu Menabe na Madagaskar v tropických či deštných lesích nebo v pobřežních pásmech včetně plochých mořských břehů i útesů.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o ohrožený druh kvůli ztrátě přirozeného prostředí, reprodukčním návykům, konkurenci zavlečených krys obecných a omezenému rozsahu 20 kilometrů čtverečních severně od Morodavy mezi řekami Tomitsy a Tsiribihina. Jeho místní název je votsotsa.

Stavba těla[editovat | editovat zdroj]

Je podobný králíkům-má velké uši, protáhlé zadní nohy a místo normálního běhu jako u křečků, spíše poskakuje. Váží od 1 do 1,5 kilogramu, jeho délka je 30 až 35 centimetrů, z čehož 21 až 25 centimetrů je ocas.

Chování[editovat | editovat zdroj]

Žije v rodinných skupinách skládajících se ze samce, samice a potomstva posledních dvou až tří let. V písčité půdě podzemních lesů vyhrabává svými dobře vyvinutými hrabavými drápy systém podzemních nor, do kterého vede někdy až šest vchodů. Živí se ovocem, výhonky a měkkou kůrou. Potravu, jako většina křečků, drží při jídle v předních tlapkách.[2] Páry jsou monogamní a samice rodí pouze jedno nebo dvě mláďata ročně. Je to jediný žijící druh rodu Hypogeomys.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Malagasy Giant Rat na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]
  2. SOMMER, S.; TICHY, H. Major histocompatibility complex (MHC) class II polymorphism and paternity in the monogamous Hypogeomys antimena, the endangered, largest endemic Malagasy rodent. [s.l.] : Blackwell Publishing, 1999. DOI:10.1046/j.1365-294X.1999.00687.x. S. 1259–1272.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]