Křížová hora (České středohoří)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Křížová hora
Pohled na Křížovou horu od jihozápadu, z návrší Bílá stráň. V pozadí vpravo vrch Liščín.
Křížová hora od jihozápadu

Vrchol590 m n. m.
Poznámkadaleké výhledy
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříČeské středohoří / Verneřické středohoří / Litoměřické středohoří / Varhošťská hornatina
Souřadnice
Křížová hora
Křížová hora
Horninatefrit
PovodíLabe
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křížová hora (590 m n. m.) nebo také Křížový vrch (německy Kreutzberg) je kopec ležící v CHKO České středohoří a je jižním výběžkem mnohem většího masivu Dlouhého vrchu. Jedná se o masivní lesnatý tefritový vrch, který se nachází asi 3 až 4 kilometry od Litoměřic v Ústeckém kraji. Přes vrchol probíhá hranice katastrů Lbín (západní svahy) a Pohořany (východní polovina).

Geografická poloha[editovat | editovat zdroj]

Křížová hora se nachází na území Verneřického středohoří, které je geomorfologickým podcelkem Českého středohoří. V jihovýchodní části masivu se nachází subvrchol Krkavčí neboli Kavčí vrch (500 m n. m.), z něhož je výhled na Labe od Radobýlu až k Mělníku. Nejvýraznějšími viditelnými vrcholy ve vzdálenějším okolí jsou Říp na jihovýchodě, zřícenina hradu Hazmburk na jihu, v centrální části Českého středohoří pak za Bídnicí je vrch Lovoš a dále i Milešovka. Spolu s blízkým Radobýlem, Bídnicí a Hradištěm dotváří tato hora pomyslný horský věnec nacházející se v bezprostředním okolí města Litoměřice. Na úpatí kopce se nachází obec Žitenice a vrch Sovice, známý též jako Kočka, nedaleko směrem na východ leží obec Ploskovice s barokním zámkem. O něco dále na východě se pak tyčí mohutná a vysoká hora Sedlo (726 m n. m.).

Tefritový vrch má tvar kužele, který vybíhá z většího hřbetu zvaného Panenský kámen. Na svazích se vyskytují jevy mrazového zvětrávání jako mrazové sruby a skalní stěny, na kterých je možné pozorovat deskovitě odlučnou horninu.[1]

Na vrchol vede odbočka z modře značené turistické trasy z Žitenic k Varhošti.[2]

Horolezecká lokalita[editovat | editovat zdroj]

V oblasti Krkavčího vrchu, někdy zvaného též Kavčí vrch, se na jeho jihovýchodních až jihozápadních okrajích nacházejí až 30 metrů vysoké skalky s typickou sloupcovitou odlučností sopečných hornin. V okolí jsou některé další skalní výchozy, jako například Panenská skála. Jedná se o perspektivní skalní oblast, která již od konce šedesátých let 20. století sloužila litoměřickým lezcům jako cvičná lokalita.[3] Celkem je zde popsáno více než pět desítek lezeckých cest o obtížnosti od 2. stupně až po stupeň 7.[4][5]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Křížová hora, s. 256. 
  2. Seznam.cz. Turistická mapa [online]. Mapy.cz [cit. 2016-11-01]. Dostupné online. 
  3. České středohoří, skály na Křížové hoře: Kreutzberg [online]. [cit. 2017-11-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-08-10. 
  4. Kreutzberk [online]. lezec.cz [cit. 2017-11-10]. Dostupné online. 
  5. České středohoř: Kreutzberk [online]. Český horolezecký svaz [cit. 2017-11-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]