Dlouhý vrch (Verneřické středohoří)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Dlouhý vrch
Vrchol 655,1 m n. m.
Seznamy Hory Českého středohoří
Poloha
Státy ČeskoČesko Česko
Pohoří České středohoří / Verneřické středohoří / Litoměřické středohoří / Varhošťská hornatina
Souřadnice
Dlouhý vrch
Dlouhý vrch
Hornina augitit, tufy[1]
Povodí Labe
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dlouhý vrch či Dlouhá hora je rozlehlý a z větší části zalesněný vrch v Českém středohoří, který se nachází asi 4 až 7 kilometrů severně od Litoměřic. Vrcholová část kopce, stejně jako jeho západní partie, náleží ke katastrálnímu území Lbín, východní svahy přísluší ke katastru Pohořany.

Masiv oplývá četnými tefritovými[zdroj?] vrcholy s výskytem tufu na svých svazích. Na jižní straně masivu se nachází Křížová hora, která spolu se západněji ležícími vrchy Radobýl, Bídnice a Hradiště obklopuje město Litoměřice a obec Žitenice.

Pod západním úbočím Dlouhého vrchu pramení Pokratický potok, východní stranu odvodňuje potok Ploskovický. Na samotný vrchol nevede žádná turistická trasa, ale severně od něj se nachází rozcestí Dlouhý vrch a Dlouhý vrch – hřeben, kde se stýkají žlutě a modře značené stezky.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Příprava vydání Jaromír Demek, Peter Mackovčin. 2. vyd. Brno: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. Heslo Dlouhý vrch, s. 120. 
  2. Seznam.cz. Turistická mapa [online]. Mapy.cz [cit. 2016-10-28]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]