Joseph Gordon-Levitt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Joseph Gordon-Levitt
17. března 2012 na Wonderconu, v Anaheimu, Kalifornie
17. března 2012 na Wonderconu, v Anaheimu, Kalifornie
Rodné jméno Joseph Leonard Gordon-Levitt
Narození 17. února 1981 (39 let)
Los Angeles, Kalifornie, USA USA
Alias Joe
Alma mater Kolumbijská univerzita
Columbia University School of Engineering
Střední škola ve Van Nuys
Aktivní roky 1988 – současnost
Rodiče Deniss Levitt a Jane Gordon
Oficiální web http://josephgordonlevitt.org/
http://www.hitrecord.org/
Významné role Tom Hansen v 500 dní se Summer,
Adam ve 50/50
Český dabing Michal Holán
Jan Maxián
Michal Wehrenbegr
Zlatý glóbus
Nejlepší herec – komedie/muzikál
2010 – 500 dní se Summer (nominace)
Nejlepší herec – komedie/muzikál
2012 – 50/50 (nominace)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joseph Leonard Gordon-Levitt (* 17. února 1981 Los Angeles, Kalifornie, USA) je americký herec, skladatel, muzikant, režisér, scenárista a producent židovského původu.

Do povědomí široké veřejnosti se dostal především díky svým rolím ve filmech 500 dní se Summer (2009), za kterou byl nominován na Zlatý glóbus, dále za vedlejší roli ve sci-fi snímku Christopha Nolana z roku 2010 Počátek (film) a za ztvárnění hlavní postavy v dramatu 50/50 (2010), za kterou získal svou druhou nominaci na Zlatý glóbus. Obě nominace zůstaly neproměněny. Jako dítě nejprve začínal v reklamách a v roce 1992 debutoval svým prvním celovečerním filmem Beethoven. Následně od roku 1996 až do roku 2001 ztvárňoval mimozemského chlapce Tommyho Solomona v televizním sitcomu Takoví normální mimozenšťané. Po přestávce trvající 4 roky (20002004), během které absolvoval Columbia University v New Yorku, opustil Joseph televizní herectví a začal se objevovat ve filmech. Byly to například: Deset důvodů, proč tě nenávidím (1999), Bláznivý (2001), kritiky velmi dobře přijatý Mysterious Skin (2004), Zmizení (2005) a Komplic (2007). Také je vlastníkem a zakladatelem produkční spolupracující online společnosti hitRECord.

Rodina a útlé dětství[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v kalifornském Los Angeles Denissi Levittovi, tehdejšímu režisérovi zpráv v rozhlasové stanici Pacifica Radio a kalifornské kongresmance Jane Gordon. Jeho rodiče se seznámili v období, kdy jeho matka pracovala coby průvodkyně programem v rozhlasové stanici KPKK-FM. Byť se narodil v Los Angeles, malý Joe vyrůstal převážně v losangelské příměstské části Sherman Oaks. Jeho dědeček Michael Gordon byl mezi lety 1940 a 1970 ředitelem Hollywoodu a je známý díky režírování snímku Pillow Talk. Joseph měl také staršího bratra Dana, známého pod přezdívkou „Burning Dan“ („hořící Dan“), který se živil coby umělec ve Venita Beach v Kalifornii, dále také jako fotograf, učitel tzv. "flow arts" a tanečník s ohněm, který ale 7. října 2010 tragicky zesnul v důsledku předávkování. Na jeho počest Joseph přezpíval píseň „I don't want to live on the Moon“. Jeho rodina je židovského původu, avšak své náboženství nepovažují za striktní.

Již ve čtyřech letech vstoupil Joe do hudební divadelní skupiny, kde si svou coby první roli zahrál Strašáka v produkci Čaroděj ze země Oz. Díky tomu si ho všiml agent, který Josephovi nabídl spolupráci a tak se později začal objevovat v televizi a na reklamách na burákové máslo Sunny Jim, cereálie Cocoa Puffs, koláče Top-Tarts a obuv značky Kinney.

Herecká kariéra[editovat | editovat zdroj]

1987–1999[editovat | editovat zdroj]

Svou hereckou kariéru začal již v 6 letech, kdy se začal v menších rolích objevovat v několika televizních filmech a seriálech, například: v roce 1988 v TV filmu Soukromý pozemek, v roce 1989 ve filmu Settle the Score či seriálu The More You Know, v roce 1991 ve filmech Hi Honey – I'm Dead a Plymouth (film). Ten samý rok si v seriálu Temné stíny zahrál roli Davida. Poté následovala jeho první větší role a to v celovečerním filmu Beethoven (1992). Později téhož roku si zahrál ve filmu Tudy teče řeka a o rok později získal svou první hlavní roli ve snímku Gregory K, jenž byl založen na skutečných událostech. V roce 1994 se objevil v Disney filmu Andělé, kde ztvárnil sirotka Rogera, jenž vídá anděly. O 2 roky později, tedy v roce 1996, začal hrát Tommyho Solomona v situační komedii Takoví normální mimozemšťané, díky němuž se stal populární televizní osobností. V té době deník San Francisco Chronicle otiskl poznatek, jak moc je náhodné, že Joseph v tomto sitcomu coby "židovský kluk hraje mimozemšťana, který předstírá, že je Žid". Během natáčení Joseph docházel na střední školu Van Nuys. Po roce 1996 natočil ještě pár dalších filmů – Sladká Jane, jenž vypráví příběh o nezvyklém přátelství dvou mladých lidí a horor Halloween: H20 (1998). Roku 1999 se jeho kariéra slibně rozjela díky další velké roli ve filmu Deset důvodů, proč tě nenávidím, ve kterém si zahrál po boku zesnulého Heatha Ledgera.

V průběhu 90.let, kdy se začal pravidelně objevovat v magazínech pro teenagery, se nechal slyšet, že mu vadí, když ho lidé na ulici poznávají. Doslova prohlásil, že "nenávidí být celebritou".

2000–2004[editovat | editovat zdroj]

V roce 2000 začal navštěvovat Columbia University v New Yorku. Zde studoval historii, literaturu a francouzskou poezii, což ho zcela nadchlo a do téhle země se doslova zamiloval. Také se začal učit francouzsky, tímto jazykem mluví plynule. O svém studiu taktéž prohlásil, že přestěhování z jeho rodného města do New Yorku ho doslova "přinutilo" dospět. V roce 2004 z university vypadl a začal se opět naplno věnovat hraní. Uvedl, že po návratu k herectví začal dělat vědomá rozhodnutí, ve kterých filmech bude hrát.

Mezi jeho filmy z období mezi studiem patří drama Bláznivý (2001) zasazené do prostor psychiatrické léčebny, Ostrov Pokladů (2002) – dobrodružný příběh odehrávající se ve vesmíru, v roce 2003 si po boku Steva Sandvosse zahrál mladého mormonského misionáře ve filmu Latter Days, který se soustředí na sexuální pomatenost jednoho z mladých misionářů, který se zamiluje do svého homosexuálního souseda a Mysterious Skin (2004), ve kterém ztvárnil zneužívaného hocha a později homosexuálního prostituta Neila.

2005–2011[editovat | editovat zdroj]

Jeho snímky z dob již po studiu zahrnují thriller z prostředí střední školy Zmizení (2005), kde ztvárnil hlavní roli dospívajícího chlapce Brendana Frye, který se zaplete s členy jednoho drogového gangu během pátrání po své zmizelé přítelkyni. Právě Zmizení se dočkalo pozitivních recenzí, například kritik deníku Minnesota Daily na účet Josepha pronesl, že svou postavu zahrál "krásně", "věrně stylu filmu", "bezcitně, ale přitom rozčarovaně" a "sexy tím nejdvojsmyslnějším způsobem". Další recenzent popsal jeho výkon jako "ohromující". Kromě těchto filmů se ještě objevil v díle Spoušť, jenž je zasazen do prostředí života na ulici a Stín zabijáka (obojí 2005), který proniká do prostředí organizovaného zločinu.

Jeho další role byla ve filmu Komplic (2007), kde ztvárnil mladého, původně velmi nadějného sportovce, který však utrpěl těžké poranění mozku, zapletl se s nesprávnými lidmi a nakonec se účastnil bankovní loupeže. Při prozkoumávání tohoto filmu noviny The Philadelphia Inquirer popisují Josepha jako "překvapivě impozantního a impozantně překvapujícího vůdce". Jeho filmy z roku 2008 zahrnují Smrtící úder, kde si zahrál parťáka nájemného vraha ztvárněného Mickeym Rourkem, Ve službách války, točící se okolo amerických vojáků vracejících se z války v Iráku a taktéž získal malou roli ve snímku Buffalo Soldiers: Odvaha a přátelství, vyprávějící příběh čtyř amerických černošských vojáků.

V roce 2009 získal hlavní roli po boku Zooey Deschanel v romantické komedii 500 dní se Summer, která nezvyklým způsobem popisuje, jak také může vypadat láska. Jeho výkon je popisován jako ten "pravý klíč" k úspěchu tohoto filmu. Je zde také vyzdvihováno "jeho obvyklé kouzlo jemných přechodů". Todd McCarthy z Variety pochválil jeho výkon výrokem, že "výrazně střídá pocity totálního nadšení a zklamání z osamělosti přesně tím způsobem, jakým by mohl Jack Lemmon". Peter Travers z Rolling Stone řekl, že film Vás „zasáhne jako výbuch čistě romantického kyslíku“ a ve prospěch obou hlavních aktérů prohlásil, že to hráli reálně. Následně byl Joseph za tuto roli podruhé nominován na Zlatý glóbus.

Později téhož roku si zahrál prohnaného velitele organizace Kobra v akčním thrilleru GI Joe. 21. listopadu 2009 byl hostem v show Saturday Night Live. V roce 2010, nahrazujíce Jamese Franca, si po boku Leonarda DiCapria zahrál v thrilleru Christophera Nolana Počátek, který se dočkal velmi příznivých recenzí. Zahrál si zde architekta Arthura, který měl za úkol prostředí snů vytvářet tak důvěryhodně, aby spící osoba nepoznala, že je s ní jakkoli manipulováno. Dále v roce 2011 ztvárnil v dramatu 50/50 hlavní roli Adama, mladého muže žijícího spořádaným životem, u kterého lékař po přetrvávajících bolestech zad objeví rakovinu páteře. Snímek vypráví o tom, jak se s celou svou situací vypořádává on sám i jak mu v této nelehké životní situaci nezvyklým způsobem pomáhá jeho nejlepší přítel.

Ztvárňuje také mladší verzi postavy Bruce Willise v thrilleru o cestování časem Looper, který se chystá do našich kin 8. listopadu letošního roku. V roce 2011 taktéž začal natáčet pokračování Temného rytíře s názvem Temný rytíř povstal (v českých kinech bude hrán od 26. července), ve kterém ztvární Johna Blakea. Dále byl Stevenem Spielbergem požádán o spolupráci na jeho novém filmu Lincoln (film) do role Roberta Todda Lincolna, kterou přijal. 17. ledna 2013 bude do kin vypuštěn nový film Quentina Tarantina – western Django Unchained, ve kterém si Joseph zahraje například po boku Leonarda DiCapria, Christopha Waltze, Sachy Barona Cohena, Samuela L. Jacksona, Kurta Russela a dalších.

Režírování a produkce[editovat | editovat zdroj]

Josephův první film, na kterém pracoval jako režisér, byl 24minutový krátkometrážní snímek Sparks, tedy adaptace krátkého příběhu Elmore Leonard, ve kterém si zahráli Carla Gugino a Eric Stolz. Tento film byl vybrán na Sundance Film Festival z roku 2009 jako součást nového programu pro krátkometrážní filmy. V roce 2010 režíroval další krátkometrážní film jménem Morgan and Destiny's Eleventheen Date: The Zeppelin ZOO. Ten měl svou premiéru během festivalu South by Southwest v texaském Austinu.

Byl také jedním z mnoha producentů broadwayské show Slava's Showshow.

hitRECord[editovat | editovat zdroj]

V roce 2004 Gordon-Levitt založil hitRECord.org, tedy produkční spolupracující online společnost, která sdílí své zisky s přispívajícími umělci. Na počátku roku 2004 stránky hostily prvních 6 videoklipů a krátkých filmů. V roce 2007 je v rozhovoru pro Salon popsal jako "alternativní, kde může[me] vystupovat o něco méně profesionálně a více bláznivě". Na začátku roku 2009 otevřel stránky pro veřejnost. Od té doby se rozšířily o více, než 10 tisíc spolupracujících účastníků, kteří tvoří písničky, obrázky, příběhy a krátké filmy. RECollection, tedy první výběr z děl uveřejněných na hitRECord, byl do prodeje vypuštěn roku 2011 jako balíček knihy, CD a DVD.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Film[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámky
1992 Beethoven Student č.1
1992 Tudy teče řeka mladý Norman Young Artist Award pro nejlepšího herce pod 10 let ve filmu
1994 Svátost manželská Zekke
1994 Duel v poušti Rich Lerolland
1994 Andělé Roger Bomman Nominován na Saturn Award za nejlepší výkon mladšího herce
1996 Porotce Oliver Laird
1998 Halloween: H20 Jimmy Howell
1998 Sladká Jane Tony
1999 Deset důvodů, proč tě nenávidím Cameron James Nominován na YoungStar Award za nejlepší výkon mladého herce v komediálním filmu
2000 Řezník, kněz a prostitutka Flaco
2001 Bláznivý Lyle Jensen Propuštěn až v roce 2003
2002 Ostrov pokladů Jim Hawkins Jedná se o animovaný film, propůjčil svůj hlas jedné z postav
2003 Latter Days Elder Paul Ryder
2004 Mysterious Skin Neil McCormick Golden Space Needle Award za nejlepšího herce
Nominován na Gotham Breakthrough Award
2005 Spoušť Sam
2005 Stín zabijáka Dr. Don
2005 Zmizení Brendan Frye
2007 Komplic Chris Pratt
2008 Buffalo Soldiers: Odvaha a přátelství Tim Boyle
2008 Bratři Bloomovi Bar Patron
2008 Ve službách války Tommy Burgess
2008 Smrtící úder Richie Nix
2009 Nejistota Bobby
2009 Big Breaks Todd Sterling
2009 G.I. Joe velitel Kobry Nominován na Teen Choice Award for Choice Movie - zločinec
2009 Ženy v nesnásích (US) Bert Rodriguez
2009 500 dní se Summer Tom Hansen Nominován na Detroit Film Critics Society Award za nejlepšího herce
Nominován na Zlatý glóbus za nejlepšího herce v hudebním filmu nebo komedii
Nominován na Independent Spirit Award za nejlepší mužskou roli
Nominován na People's Choice Award za nejlepšího filmového herce
Teen Choice Award pro herce vybraného filmu: romantická komedie
2010 Elektra Luxx Bert Rodriguez
2010 Morgan M. Morgansen's Date with Destiny Morgan M. Morgansen/vypravěč krátkometrážní film, je jeho režisérem i střihačem
2010 Hesher Hesher
2010 Počátek (film) Arthur Spike TV's Scream Award za nejlepší vedlejší roli
Spike TV's Scream Award za bojovou scénu roku
2010 Morgan and Destiny's Eleventeenth Date: The Zeppelin ZOO Morgan M. Morgansen/vypravěč Krátkometrážní film, je jeho režisérem i střihačem
2011 50/50 Adam Lerner Hollywood Film Festival Award za průlomového herce
Nominován na Zlatý glóbus za nejlepšího herce v hudebním filmu nebo komedii
2012 Lincoln (film) Robert Todd Lincoln
2012 Looper Joe
2012 Temný rytíř povstal John Blake
2012 Premium Rush Wilee
2012 Nespoutaný Django Roy
2013 Don Jon Jon "Don Jon" Martello
2014 Sin City: Ženská, pro kterou bych vraždil Johnny
2015 The Walk Philippe Petit
2015 The Night Before Ethan
2016 Snowden Edward Snowden
2017 Star Wars: Poslední z Jediů Slowen Lo
2018 7500 Tobias Ellis

Televize[editovat | editovat zdroj]

Rok Název Role Poznámky
1988 Soukromý pozemek Rounder
1988 Family Ties Dougie Epizody:
"Sing of the Times"
"Father, Can You Spare a Dime?"
1989 Settle the Score Justin
1990 To je vražda, napsala chlapec č.1 Epizoda: "Shear Madness"
1991 Temné stíny Daniel/David Collins Hrál pravidelně
1991 Danielle Steelová: Osudy Matthew "Matt" Hallam
1991 Hi Honey - I'm Dead Josh Stadler
1991 Plymouth Simon
1991 China Beach Archie Winslow ve věku 9let Epizoda: "Quest"
1991 Quantum Leap Kyle Epizoda: "Permanent Wave"
Nominován na Young Artist Award za nejlepšího mladého herce hostujícího v televizním seriálu
1991 L.A. Law Epizoda: "Lose the Law"
1992-1993 The Powers That Be Pierce Van Horne Hrál pravidelně
Nominován na Young Artist Award za nejlepšího mladého herce v novém televizním seriálu
1993 Partners
1993 Gregory K Gregory Kingsley
1993 Doktorka Quinnová Zack Lawson Epozida: "Tajemství"
1993-1995 Roseanne George Epizody:
"Daughters and Other Strangers"
"I Pray the Lord My Stove to Keep"
"Follow the Son"
"Single Married Female"
1995 The Great Elephant Escape Matthew
1996-2001 Takoví normální mimozemšťané Tommy Solomon Hrál pravidelně
YoungStar Award za nejlepší výkon mladého herce v komediálním TV seriálu (1997, 1998)
Nominován na cenu Spolku filmových herců za význačný sborový výkon v komediálním seriálu (1997, 1998, 1999)
Nominován na Teen Choice Award pro vybraného televizního herce (1999)
Nominován na Young Artist Award za nejlepší výkon v televizní komedii - podporu mladého herce (1999)
1998 Zlatá sedmdesátá Buddy Morgan Epizoda: "Erikův Buddy"
2000 Krajní meze Zach Epizoda: "Něco o Harrym"
2000 Lulu se vrací Martin Ellsworth
2005 Vražedná čísla Scott Reynolds Epizoda: "Oběť"
2014 Jimmy Kimmel Live! David
2015 The Mindy Project Matt Sherman
2015 The Muppets sám sebe
2017 Soudruh detektiv Iosif Baciu

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Joseph Gordon-Levitt na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]