Arašídové máslo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Burákové máslo)
Skočit na: Navigace, Hledání
Burákové máslo ve sklenici

Burákové máslo, též arašídové máslo, je potravina pocházející z USA, dostává se i do České republiky. Jedná se o nahnědlou, táhnoucí se hmotu, jejímž základem jsou mleté pražené arašídy, obvykle smíchané s rostlinným olejem či tukem a solí. Někteří výrobci přidávají do arašídového másla i cukr, čímž se stává nasládlým, ale slaná chuť zůstává vždy zřetelná. V závislosti na tom, jak najemno jsou arašídy nasekané, rozlišujeme dva druhy arašídového másla - "jemné" (smooth) nebo "s křupavými kousky" (crunchy).

Využití[editovat | editovat zdroj]

Máslo se používá na chléb (sendviče), maže se na topinky, na ovoce. Používá se také s želé a nebo se mísí s marmeládou. Je velice tučné. Arašídové máslo je součástí mnoha amerických receptů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První burákové máslo bylo do USA dovezeno domorodými Mexičany. Nejdříve se máslo používalo jako lék, potom pacienti zjistili příjemnou chuť hmoty a začali ji přidávat do svých jídel. Nejdříve se pomazánka vyráběla v Austrálii Edwardem Halseym pro ozdravovnu společnost přírodní stravy[zdroj?].

Recept[editovat | editovat zdroj]

K výrobě burákového másla potřebujeme:

Příprava: Začneme tím, že si oloupeme buráky, podle toho, kolik másla budeme chtít vyrobit. Poté oloupané buráky pomeleme v mlýnku na mák. Pokračujeme tím, že utřeme buráky s malinkatým kousíčkem másla. S máslem to opravdu nepřeháníme, je tam jen na lepší mazlavost a pro zjemnění. Na závěr přidáme hodně soli (solí pro změnu nešetřit) a je to hotovo.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]