Golden Space Needle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Golden Space Needle (česky Zlatý Space Needle) je filmové ocenění, které je každoročně udělováno nejlepším filmům na mezinárodním filmovém festivalu v Seattlu.

Držitelé ocenění[editovat | editovat zdroj]

Rok Film[1] Režie Země
1985 Polibek pavoučí ženy
(O Beijo da Mulher Aranha)
Héctor Babenco BrazílieBrazílie Brazílie, Spojené státy americkéSpojené státy americké Spojené státy americké
1986 Atentát
(De aanslag)
Fons Rademakers NizozemskoNizozemsko Nizozemsko
1987 Můj život jako pes
(Mitt liv som hund)
Lasse Hallström ŠvédskoŠvédsko Švédsko
1988 Hotel Bagdad
(Out of Rosenheim)
Percy Adlon Západní NěmeckoZápadní Německo Západní Německo
1989 Apartmá nula
(Apartment Zero)
Martin Donovan ArgentinaArgentina Argentina, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
1990 Zesil to!
(Pump Up the Volume)
Allan Moyle USAUSA USA
1991 Maminčin zámek
(Le Château de ma mère)
Marcel Pagnol FrancieFrancie Francie
1992 37,2 po ránu
(37°2 le matin)
Jean-Jacques Beineix FrancieFrancie Francie
1993 Svatební hostina
(喜宴, Xǐyàn)
Ang Lee USAUSA USA, Tchaj-wanTchaj-wan Tchaj-wan
1994 Dobrodružství Priscilly, královny pouště
(Adventures of Priscilla, Queen of the Desert)
Stephan Elliott AustrálieAustrálie Austrálie
1995 Království
(Riget)
Lars von Trier DánskoDánsko Dánsko
1996 Trainspotting Danny Boyle Spojené královstvíSpojené království Spojené království
1997 Tian mi mi
(甜蜜蜜, Tián mì mì)
Peter Chan HongkongHongkong Hongkong
1998 God Said, 'Ha!' Julia Sweeneyová USAUSA USA
1999 Lola běží o život
(Lola rennt)
Tom Tykwer NěmeckoNěmecko Německo
2000 Čínská lázeň
(洗澡, Xǐzǎo)
Zhang Yang ČínaČína Čína
2001 Finder's Fee Jeff Probst USAUSA USA
2002 Elling Petter Næss NorskoNorsko Norsko
2003 Pán velryb
(Whale Rider)
Niki Caro Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland
2004 Okno naproti
(La finestra di fronte)
Ferzan Özpetek ItálieItálie Itálie
2005 Hlasy nevinnosti
(Voces inocentes)
Luis Mandoki MexikoMexiko Mexiko, PortorikoPortoriko Portoriko, USAUSA USA
2006 Agent 117
(OSS 117: Le Caire, nid d'espions)
Michel Hazanavicius FrancieFrancie Francie
2007 Outsourced John Jeffcoat USAUSA USA
2008 Hanami – čas kvetoucích třešní
(Kirschblüten – Hanami)
Doris Dörrieová NěmeckoNěmecko Německo
2009 Černej Dynamit
(Black Dynamite)
Scott Sanders USAUSA USA
2010 Ježek
(Le Hérisson)
Mona Achacheová FrancieFrancie Francie
2011 Ptáci z papíru
(Pájaros de papel)
Emilio Aragón Álvarez ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
2012 Každým dnem
(Any Day Now)
Travis Fine USAUSA USA
2013 Fanie Fourie's Lobola Henk Pretorius Jižní AfrikaJižní Afrika Jižní Afrika
2014 Chlapectví
(Boyhood)
Richard Linklater USAUSA USA
2015 Černý jezdec
(The Dark Horse)
James Napier Robertson Nový ZélandNový Zéland Nový Zéland
2016 Tohle je náš svět
(Captain Fantastic)
Matt Ross USAUSA USA
2017 Na konci tunelu
(Al final del túnel)
Rodrigo Grande ArgentinaArgentina Argentina, ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Golden Space Needle Award Winners [online]. siff.net [cit. 2016-09-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-10-01. Ve webovém archivu [1]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • siff.net – oficiální webové stránky festivalu v Seattlu